Nepalda o‘tkazilgan umumiy saylovlarning dastlabki natijalari yangi tashkil etilgan Rastriya Swatantra Partiyasining (RSP) katta g‘alaba qozonishiga ishora qilmoqda. Saylov komissiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, RSP parlamentning 165 ochiq o‘rinidan 3 tasida g‘alaba qozongan va yana 110 o‘rin uchun kurashda ancha oldinda. Agar bu tendensiya saqlansa, partiya parlamentdagi 275 o‘rindan deyarli ikki uchdan birini egallashi mumkin.
Saylov mamlakatda o‘tgan yilgi o‘smirlar norozilik namoyishlari fonida o‘tkazildi, bu namoyishlar hukumat binolariga hujum va 77 kishi halok bo‘lishi bilan yakunlangan edi. Noroziliklar dastlab ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlash taklifi bilan boshlangan, ammo keyinchalik tizimli korrupsiya va iqtisodiy qiyinchiliklarga qarshi chiqishga aylangan. Saylovda ishtirok etish darajasi 59%ni tashkil etdi, bu esa aholining o‘zgarishga bo‘lgan kuchli intilishini ko‘rsatmoqda.
RSP 2022-yilda tashkil etilgan markaziy-liberal partiya bo‘lib, shaffoflik, raqamli modernizatsiya va yaxshi boshqaruvni asosiy tamoyillar qilib qo‘ygan. Partiyaning yetakchisi, sobiq reper Balendra Shah (Balen) yosh saylovchilarning o‘zgarishga bo‘lgan istagini ifodalovchi ramzga aylangan. Uning Jhapa-5 saylov okrugidagi raqibi, 74 yoshli to‘rt karra bosh vazir Sharma Oli bilan bo‘lgan raqobatda besh baravar ko‘p ovoz to‘plagan, bu esa saylovchilarning avvalgi rahbarlarga nisbatan noroziligini namoyish etadi.
Vaqtincha bosh vazir Sushila Karki saylovning tinch o‘tganini maqtadi va uni “kelajagimizni belgilashda muhim” deb ta’rifladi. Yakuniy natijalar bir necha kun ichida e’lon qilinishi kutilmoqda, bu esa Nepal siyosiy landshaftida sezilarli o‘zgarishlarning boshlanishi bo‘lishi mumkin.

Предварительные результаты всеобщих выборов в Непале указывают на потенциальную крупную победу новой партии «Раштрия Сватантра» (RSP). По данным избирательной комиссии, RSP уже выиграла 3 из 165 открытых мест в парламенте и лидирует в гонке за еще 110 мест. Если эта тенденция сохранится, партия может получить почти две трети мест в 275-местном парламенте, что знаменует собой значительный сдвиг в политическом ландшафте страны.
Выборы прошли на фоне молодежных протестов прошлого года, которые привели к насильственным столкновениям с властями и гибели 77 человек. Протесты, изначально вызванные предложением о запрете социальных сетей, переросли в выступления против системной коррупции и экономических трудностей. Явка избирателей составила 59%, что отражает сильное стремление населения к переменам в условиях политической нестабильности.
Партия RSP, основанная в 2022 году, позиционирует себя как центристско-либеральная сила, делающая акцент на прозрачности, цифровой модернизации и хорошем управлении. Ее лидер, бывший рэпер Балендра Шах (Бален), стал символом молодежного голоса за перемены. В своем избирательном округе Джхапа-5 он набрал почти в пять раз больше голосов, чем его соперник, 74-летний четырехкратный премьер-министр Шарма Оли, что демонстрирует глубокое недовольство избирателей прежним руководством.
Временный премьер-министр Сушула Карки похвалила мирный ход голосования, назвав его «критическим для определения нашего будущего». Окончательные итоги ожидаются в ближайшие дни, и они могут подтвердить начало новой эры в непальской политике, отмеченной отходом от традиционных партий в пользу новых сил, обещающих реформы.