AQSh Prezidenti Donald Trump Eronni 'shartsiz taslim bo‘lish'ga chaqirib, AQSh va Isroil harbiy hujumlarini davom ettiryapti. Trump o‘zining Truth Social platformasida: "Eron bilan hech qanday kelishuv bo‘lmaydi, faqat SHARTSIZ TASLIM BO‘LISH!" deb yozdi. U, shuningdek, Eron 'qabul qilinadigan' yangi rahbarlikni tanlagandan so‘ng, mamlakatni iqtisodiy jihatdan 'kattaroq, yaxshiroq va kuchliroq' qilish uchun ittifoqchilar bilan ishlashni va‘da qildi.
O‘tgan hafta Oliy Rahbar Ali Xomeneiy o‘ldirilganidan keyin Eron rahbariyatining kelajigi noaniq bo‘lib qoldi. Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt juma kuni harbiy operatsiyalar 4-6 hafta davom etishi kutilayotganini aytdi. U shuningdek, Trump Eronni 'radikal terrorchi yoki Amerikaga o‘lim tilovchi rejim' boshqarmasligini istashini ta‘kidladi.
Trump Eronning yangi rahbarini tanlashda rol o‘ynashni kutayotganini aytdi va Xomeneiyning o‘g‘li Mojtabaning rahbar bo‘lishi 'qabul qilinmaydi' deb e‘lon qildi. U Eron vaziyatini AQShning Venesuelaga o‘tgan yilgi bosqiniga o‘xshatdi, u yerda mamlakat rahbarini hokimiyatdan chetlashtirib, vorisini ochiq qo‘llab-quvvatladi.
Urush ikkinchi haftasiga kirar ekan, mintaqaviy to‘qnashuvlar kengayib bormoqda. Eron bilan ittifoqdosh Hizbulloh Isroilga hujumlar uyushtirdi, bu esa Isroilning Livan poytaxti Bayrutga hujumiga sabab bo‘ldi. Eronning qasosi sifatida Qatar, Bahrayn, Iordaniya, BAA, Quvayt, Ummon va Saudiya Arabistonidagi AQSh bazalariga dron va raketa hujumlari amalga oshirildi.
Rossiya va Eron o‘rtasidagi aloqalar ham diqqat markazida. Uch manba, jumladan, AQShning yuqori martabali rasmiysi, Rossiyaning Eronga AQSh harbiy ob‘ektlari haqida razvedka ma‘lumotlarini taqdim etganini da‘vo qildi. Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Eron Prezidenti Mas‘ud Pezeshkian bilan telefon orqali suhbatlashib, Xomeneiy va boshqa qurbonlar uchun hamdardlik bildirdi va diplomatik yechim talab qildi.

Президент США Дональд Трамп потребовал «безоговорочной капитуляции» Ирана, в то время как американские и израильские военные продолжают наносить удары. Трамп написал на своей платформе Truth Social: «Не будет никакой сделки с Ираном, кроме БЕЗОГОВОРОЧНОЙ КАПИТУЛЯЦИИ!» Он также пообещал, что после выбора «приемлемого» нового руководства США и союзники будут работать над тем, чтобы сделать Иран «экономически больше, лучше и сильнее, чем когда-либо».
После убийства Верховного лидера Али Хаменеи неделю назад будущее иранского руководства остается неясным. Пресс-секретарь Белого дома Каролин Левитт в пятницу заявила, что военные операции, как ожидается, продлятся 4-6 недель. Она также подчеркнула, что Трамп не хочет, чтобы Ираном руководили «радикальные террористы или режим, скандирующий „смерть Америке“».
Трамп заявил, что ожидает участия в выборе нового лидера Ирана, назвав возможное руководство сына Хаменеи Моджтабы «неприемлемым». Он провел параллели с ситуацией в Венесуэле, где США ранее сместили лидера и публично поддержали преемника. В январе администрация Трампа приказала войскам захватить Николаса Мадуро, восстановив дипломатические отношения на прошлой неделе.
Война вступает во вторую неделю, и региональные столкновения расширяются. Союзная Ирану «Хезболла» нанесла удары по Израилю, что спровоцировало израильские атаки на Ливан, включая столицу Бейрут. В ответ Иран нанес удары дронами и ракетами по базам США в Катаре, Бахрейне, Иордании, ОАЭ, Кувейте, а также по союзникам США — Оману и Саудовской Аравии.
Сообщается о сотрудничестве России и Ирана. Три источника, включая высокопоставленного американского чиновника, утверждают, что Россия предоставила Ирану разведывательные данные о расположении американских военных объектов. Президент России Владимир Путин выразил соболезнования иранскому президенту Масуд Пезешкиану и призвал к немедленному прекращению боевых действий и дипломатическому урегулированию. Кремль подтвердил продолжение диалога с иранским руководством.