AQSh va Ekvador qo‘shinlari Ekvadorning Kolumbiya bilan chegaradosh hududida narkotik savdosi bilan shug‘ullanuvchi lager ustidan bombardimon qilishdi. AQShning Janubiy qo‘mondonligi (SOUTHCOM) juma kuni bergan bayonotida bu harakatlar davom etayotgan narkotik savdosiga qarshi operatsiyaning bir qismi ekanligini aytdi.
SOUTHCOM bayonotida qo‘mondon general Frensis Donovan AQSh Mudofaa vaziri Pita Hegsetning buyrug‘i bilan Ekvador qo‘shinlarini qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma kuchlarga yo‘l ko‘rsatganini bildirdi. Ular bu harakatni Lotin Amerikasi mamlakatidagi "terrorchi tashkilotlar deb belgilangan guruhlarga qarshi o‘ldiruvchi kinetik operatsiyalar" deb atadi. "Biz narkoterrorizmga qarshi kurashda hamkorlarimiz bilan birga ilgarilayapmiz," – deyilgan bayonot X ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilindi.
Bombardimonlar Ekvadorning shimoli-sharqidagi Sukumbios viloyatida, Kolumbiya chegarasiga yaqin joyda amalga oshirildi. Ekvador Mudofaa vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, vertolyotlar, samolyotlar, daryo qayiqlari va dronlar yordamida hududdagi narkotik savdogarlarining o‘quv lageri aniqlanib, bombardimon qilindi.
Ekvador prezidenti Daniel Noboa Instagram’da bergan ma’lumotiga ko‘ra, bu lager Kolumbiyadagi FARC partizan guruhining dissident fraksiyasi bo‘lgan "Chegara qo‘mondonlari" (CDF) jinoyat guruhiga tegishli edi. U o‘ng qanot rahbari sifatida: "Biz CDF rahbari Mono Tolening yashirin joyi va narkotik savdogarlari uchun o‘quv maydonchasini yo‘q qildik," – deb aytdi va o‘rmonli hududdagi inshoot portlashi natijasida oq tutun chiqayotgan videoni joylashtirdi.
Hujumlar natijasida kimdir o‘ldirilgan yoki qo‘lga olinganmi yoki yo‘qmi, bu darhol aniq emas. Noboa, AQSh prezidenti Donald Trampning yaqin ittifoqchisi, o‘z mamlakatidan AQShga narkotiklar oqimini to‘xtatish uchun AQSh hokimiyatlari bilan yaqin hamkorlik qilmoqda. Uning hukumatining asosiy e’tibori tashkilotli jinoyatchilikka qarshi harbiy choralardir.
38 yoshli prezidentning ma’muriyati, shuningdek, qo‘shni Kolumbiyaga boj solib, uni narkotik savdosiga qarshi kurashda yetarlicha harakat qilmaganlikda aybladi. O‘tgan hafta Noboa poytaxt Kito shahrida Donovan va Mark Schafer (AQShning Markaziy va Janubiy Amerika hamda Karib dengizidagi Maxsus operatsiyalar boshlig‘i) bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda aeroportlar va dengiz portlarida ma’lumot almashish va operativ muvofiqlashtirish rejalari muhokama qilindi.
Noboa Tramp ma’muriyatining Mayami shahrida bo‘lib o‘tadigan "Amerika qalqoni" uchrashuvida ishtirok etishi kutilmoqda. Sammit mintaqa bo‘ylab bir qancha o‘ng qanot rahbarlarini mintaqaviy xavfsizlik, narkotik savdosi va migratsiya masalalariga e’tibor qaratish uchun birlashtiradi.

Вооруженные силы США и Эквадора нанесли удары по лагерю наркоторговцев в приграничном с Колумбией районе Эквадора. Как сообщило Южное командование США (SOUTHCOM) в заявлении в пятницу, эти действия являются частью продолжающейся операции по борьбе с наркоторговлей.
В заявлении SOUTHCOM указано, что командующий генерал Фрэнсис Донован по приказу министра обороны США Пита Хегсета направил объединенные силы для поддержки эквадорских войск, проводящих так называемые "летальные кинетические операции против организаций, признанных террористическими" в пределах латиноамериканской страны. "Мы продвигаемся вместе с нашими партнерами в борьбе с наркотерроризмом", – говорится в сообщении, размещенном в X.
Удары были нанесены в северо-восточной провинции Сукумбиос, расположенной близ границы Эквадора с Колумбией. По данным министерства обороны Эквадора, для обнаружения и бомбардировки учебного лагеря наркоторговцев в этом районе использовались вертолеты, самолеты, речные катера и дроны.
Президент Эквадора Даниэль Нобоа в Instagram сообщил, что лагерь принадлежал колумбийской преступной группировке "Командос де ла Фронтера" (CDF), являющейся диссидентской фракцией партизанской группировки FARC. Правый лидер заявил: "Мы уничтожили укрытие лидера CDF Моно Толе и учебную зону для наркоторговцев", – разместив видео взрыва объекта в лесной местности с белым шлейфом дыма.
Не сразу стало ясно, были ли в результате ударов убитые или захваченные. Нобоа, близкий союзник президента США Дональда Трампа, тесно сотрудничает с американскими властями, чтобы остановить поток наркотиков из своей страны в США. Военное подавление организованной преступности является ключевым направлением правительства Нобоа.
Администрация 38-летнего президента также ввела тарифы на соседнюю Колумбию, обвинив ее в недостаточных усилиях по борьбе с наркоторговлей. На прошлой неделе Нобоа провел переговоры в столице Кито с Донованом и Марком Шефером, главой спецопераций США в Центральной и Южной Америке и Карибском бассейне. В заявлении офиса эквадорского президента указано, что тройка обсудила планы обмена информацией и оперативной координации в аэропортах и морских портах.
Ожидается, что Нобоа примет участие во встрече администрации Трампа "Щит Америки" в американском городе Майами. Саммит соберет нескольких правых лидеров по всему региону с акцентом на региональную безопасность, наркоторговлю и миграцию.