Livan davlat axborot agentligi (NNA) ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil qo‘shinlari Livan-Suriya chegarasidagi tog‘ tizmasida qo‘nish operatsiyasini amalga oshirishga urinayotganida to‘qnashuvlar yuz berdi. Hizbulloh jangarilari bu to‘qnashuvlarda ishtirok etganini aytdi. Bu voqea AQSh va Isroil tomonidan boshlangan keng mintaqaviy urushning eng qizg‘in jabhasida sodir bo‘ldi.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, sharqiy Bekaa vodiysidagi Nabi Chit shaharchasiga qilingan Isroil havo hujumlarida kamida 16 kishi halok bo‘ldi va 35 kishi yaralandi. Isroil harbiylari bu haqda darhol izoh bermadi. Hizbulloh jangarilari Isroil qo‘shinlari to‘rtta vertolyot bilan Suriya tomondan kirib kelganini kuzatganini aytdi.
Hizbulloh bayonotida, qo‘nishdan keyin oldinga siljiyotgan Isroil qo‘shinlari Nabi Chit qabristoniga yetib kelganda, guruh jangarilar tomonidan yengil va o‘rta qurollar bilan qarshi olingani, to‘qnashuvning kuchaygani va Isroil qo‘shinlarining intensiv zarbalar berib evakuatsiya qilishni boshlagani qayd etildi. Alohida bayonotda, Isroil qo‘shinlari chekinganda ularga raketa zarbalari berilgani aytildi.
Livan hukumati dushanba kuni Hizbullohning harbiy faoliyatini taqiqlagan bo‘lsa-da, guruh jangarilari Isroilga raketa zarbalarini davom ettirmoqda. Al Jazeera muxbiri Zeina Xodrning aytishicha, Livan hukumati Hizbulloh urushga kirgani va taqiqqa qaramay harbiy faoliyatini davom ettirgani sababli qiyin vaziyatda qolmoqda. Uning ta’kidlashicha, Hizbulloh chegaradagi qishloqlarda Isroil armiyasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri jang qilayotgani, bu hududdagi eng kuchli kuch ekanligini ko‘rsatadi.
So‘nggi bir hafta ichida Isroil harbiylari janubiy Livan uchun keng ko‘lamli majburiy evakuatsiya buyrug‘i bilan tahdid qilgan, bu esa bu hududlardan fuqarolarning katta migratsiyasiga sabab bo‘lgan. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi juma kuni aytganidek, Isroilning Livan hujumlaridan halok bo‘lganlar soni kamida 217 kishiga yetdi, 798 kishi yaralandi va taxminan 95 000 kishi ko‘chirildi. Bosh vazir Navof Salam bu ko‘chirishning gumanitar va siyosiy oqibatlari misli ko‘rilmagan bo‘lishi mumkinligini aytdi.

По данным ливанского государственного информационного агентства (NNA), столкновения произошли, когда израильские силы попытались провести десантную операцию в горном массиве на границе Ливана и Сирии. Вооруженная группировка «Хезболла» заявила, что её боевики участвовали в столкновениях. Этот инцидент произошел на самом напряженном фронте более широкой региональной войны, развязанной Соединенными Штатами и Израилем.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в результате израильских авиаударов по городу Наби-Шит в восточной долине Бекаа погибли по меньшей мере 16 человек и 35 получили ранения. Израильская армия не дала немедленных комментариев. Боевики «Хезболлы» заявили, что наблюдали проникновение четырех вражеских вертолетов со стороны Сирии.
В заявлении «Хезболлы» говорится, что после высадки продвигающиеся израильские войска были встречены группой боевиков у кладбища Наби-Шит с применением легкого и среднего оружия, столкновение обострилось после обнаружения вражеских сил, и израильские войска начали интенсивные обстрелы и эвакуацию. В отдельном заявлении группа сообщила, что боевики обстреляли ракетами зону эвакуации при отходе израильских сил.
Правительство Ливана в понедельник запретило военную деятельность «Хезболлы», однако боевики продолжают запускать ракеты по Израилю. Корреспондент Al Jazeera Зейна Ходр, сообщая из долины Бекаа, отметила, что ливанское правительство оказалось в сложном положении после вступления «Хезболлы» в войну и продолжения её военных действий вопреки запрету. Она подчеркнула, что тот факт, что боевики «Хезболлы» находятся на передовой в приграничных деревнях и ведут прямой бой с израильской армией, показывает, что группировка является самой мощной силой в этом районе.
За последнюю неделю израильские военные угрожали введением масштабного приказа о принудительной эвакуации для южного Ливана, что вызвало массовый исход гражданского населения из этих районов. По данным Министерства здравоохранения Ливана, число погибших в результате израильских атак на Ливан на этой неделе возросло до по меньшей мере 217 человек, 798 получили ранения и около 95 000 были перемещены. Премьер-министр Наваф Салам заявил, что гуманитарные и политические последствия этого перемещения могут быть беспрецедентными, добавив, что страна втянута в разрушительную войну, которую она не искала и не выбирала.