Eron poytaxti Tehron va mamlakatning boshqa shaharlarida kuchli portlashlar sodir bo‘ldi. Bu voqealar AQSh va Isroilning boshlagan urushining sakkizinchi kuniga to‘g‘ri keldi. Eron hukumati bu hujumlarni qoralab, javobiy zarbalar berishni boshladi.
Al Jazeera muxbiri Tehron shahridan xabar berishicha, portlashlar tunda boshlangan va hozirgacha davom etmoqda. Tehronning ikkita asosiy aeroportlaridan biri bo‘lgan Mehrabad aeroporti ham nishonga olingan. Muxbirning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar nafaqat harbiy va siyosiy ob’ektlarga, balki turar-joy maskanlari, maktablar va kasalxonalarga ham qaratilgan.
Eronning Birlashgan Millatlar Tashkilotidagi elchisi Amir-Saeid Iravani Juma kuni BMT Xavfsizlik Kengashida AQSh va Isroilning mamlakatdagi tinch aholi punktlarini bombardimon qilayotganini aytdi. U bu harakatlarni "ochiq urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar" deb baholadi. Eron elchisi mamlakat o‘zini himoya qilish uchun "barcha zarur choralarni ko‘radi" deb ta'kidladi.
AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyati Isroilga 151 million dollarlik yangi qurol sotishni tasdiqladi. Trump Eron bilan "shartsiz taslim bo‘lishisiz" muzokara olib bormasligini aytgan edi. Bu urushning kengayishi va yanada qon to‘kilishiga olib kelishi mumkin.
Eron ham Isroilga qarshi javobiy zarbalar berishda davom etmoqda. Isroil harbiylari shanba ertalab Tehron nishonlariga qarshi "keng ko‘lamli zarbalar" boshlaganini e'lon qildi. Shu bilan birga, Eron tomonidan Isroilga yo‘naltirilgan yana beshta ballistik raketa uchirilgani haqida xabar berildi. Bu raketalar Tel-Aviv va Isroilning janubiy qismlariga yo‘naltirilgan.

В столице Ирана Тегеране и других городах страны произошли мощные взрывы, что ознаменовало восьмой день войны, развязанной США и Израилем. Иранские власти заявили о начале ответных ударов, назвав действия американско-израильской коалиции военными преступлениями.
По сообщениям корреспондента Al Jazeera из Тегерана, взрывы начались с полуночи и продолжаются до сих пор. Одной из целей стал международный аэропорт Мехрабад — один из двух основных аэропортов иранской столицы. По словам журналиста, удары наносятся не только по военным и политическим объектам, но и по жилым районам, школам и больницам.
Постоянный представитель Ирана при ООН Амир-Саид Иравани на заседании Совета Безопасности в пятницу заявил, что США и Израиль бомбят гражданские объекты в его стране. Он назвал эти действия "явными военными преступлениями и преступлениями против человечности". Дипломат подчеркнул, что Иран "примет все необходимые меры" для самообороны.
Администрация президента США Дональда Трампа одобрила новую поставку вооружений Израилю на сумму 151 миллион долларов. Ранее Трамп заявил, что не будет вести переговоры с Ираном без его "безоговорочной капитуляции". Эти шаги американского режима могут привести к дальнейшей эскалации конфликта и новым жертвам.
Иран продолжает наносить ответные удары по Израилю. Израильские военные заявили, что ранним утром в субботу начали "широкомасштабную волну ударов" по целям в Тегеране. Одновременно было зафиксировано не менее пяти запусков баллистических ракет из Ирана в направлении Израиля, включая Тель-Авив и южные регионы страны. Израильские аналитики считают, что Иран намерен держать население в убежищах, оказывая давление на правительство.