Eron Prezidenti Masud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga hujum qilmaslikka va‘da berdi, agar ularning hududidan hujum boshlanmasa. Bu bayonot AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush ikkinchi haftasiga o‘tgan paytda, Fors ko‘rfazi va undan tashqarida Eronning keng qamrovli javob harakatlari davom etayotganida berildi.
Pezeshkian shanba kuni Eronning vaqtincha rahbarlik kengashi juma kuni bu qarorni ma’qullaganini aytdi. Eron ommaviy axborot vositalari orqali tarqatilgan bayonotlarida, prezident so‘nggi kunlarda sodir bo‘lgan zarbalar uchun qo‘shni davlatlardan uzr so‘radi. Hujumlar Saudiya Arabistoni, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Quvayt, Bahrayn, Ummon kabi Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (GCC) davlatlariga, shuningdek, Iroq, Iordaniya, Ozarbayjon va Turkiyaga qaratilgan, chunki ularning chegaralari ichida va atrofida AQSh aktivlari mavjud.
Fors ko‘rfazida o‘limlar, moddiy zarar, parvozlarning katta darajada buzilishi, havo makonining yopilishi va neft-gaz ishlab chiqarishiga og‘ir ta’sir ko‘rsatildi, bu esa butun dunyo bo‘ylab aks-sado berdi. Qatar Energetika vaziri Saad al-Kaabi Fors ko‘rfazi mintaqasidan eksport “bir necha hafta ichida” to‘xtashi mumkinligini aytdi, agar Eron urushi yanada kuchayib borsa, bu global energiya bozorlarini tartibsizlikka soladi.
Al-Kaabi juma kuni nashr etilgan Financial Times (FT) gazetasiga bergan intervyusida, agar urush haftalar davom etsa, “butun dunyo bo‘ylab YaIM o‘sishi ta’sirlanadi” deb ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “hammaning energiya narxi oshadi. Ba’zi mahsulotlar yetishmovchiligi bo‘ladi va zavodlarning zanjirli reaksiyasi bo‘ladi, ular ta’minlay olmaydi”.
Urushda hozirgacha yagona AQSh halok bo‘lganlari Quvaytdagi AQSh qo‘mondonlik markaziga Eron hujumi natijasida olti kishi halok bo‘lganida sodir bo‘ldi. Urushning birinchi haftasida AQSh-Isroil zarbalarida 1200 dan ortiq eronlik halok bo‘ldi, bu mintaqaviy inqirozning insoniy qurbonlarini ko‘rsatadi.

Iran’s President Masoud Pezeshkian has stated that neighboring countries will no longer be targeted unless an attack originates from their territory. This declaration comes as the war launched by the United States and Israel enters its second week, triggering sustained retaliation from Tehran across the Gulf and beyond.
Pezeshkian said on Saturday that Iran’s interim leadership council approved the motion on Friday. In remarks carried by Iranian media, the president also apologized to neighboring countries for the strikes that occurred in recent days. The attacks have targeted Saudi Arabia, Qatar, the United Arab Emirates, Kuwait, Bahrain, and Oman—all Gulf Cooperation Council (GCC) nations—as well as Iraq, Jordan, Azerbaijan, and Turkey, due to the presence of US assets within and around their borders.
In the Gulf, there have been casualties, damage, and major disruptions to flights, closure of airspace, and a significant impact on oil and gas production, reverberating globally. Qatar’s Energy Minister Saad al-Kaabi warned that exports from the Gulf region could halt “within weeks” if the war against Iran continues to escalate, potentially throwing global energy markets into turmoil.
Al-Kaabi told The Financial Times (FT) in an interview published on Friday that if the war persists for weeks, “GDP growth around the world will be impacted.” He was quoted as saying, “Everybody’s energy price is going to go higher. There will be shortages of some products and there will be a chain reaction of factories that cannot supply.”
The only US fatalities in the war so far occurred when Iran attacked a US command center in Kuwait, killing six individuals. More than 1,200 Iranians have been killed in US-Israeli strikes during the first week of the war, highlighting the human toll of the regional crisis.