Eron Prezidenti Masud Pezeshkian qo‘shni davlatlarga hujum qilmaslikka va‘da berdi, agar ularning hududidan hujum boshlanmasa. Bu bayonot AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush ikkinchi haftasiga o‘tgan paytda, Fors ko‘rfazi va undan tashqarida Eronning keng qamrovli javob harakatlari davom etayotganida berildi.
Pezeshkian shanba kuni Eronning vaqtincha rahbarlik kengashi juma kuni bu qarorni ma’qullaganini aytdi. Eron ommaviy axborot vositalari orqali tarqatilgan bayonotlarida, prezident so‘nggi kunlarda sodir bo‘lgan zarbalar uchun qo‘shni davlatlardan uzr so‘radi. Hujumlar Saudiya Arabistoni, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Quvayt, Bahrayn, Ummon kabi Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (GCC) davlatlariga, shuningdek, Iroq, Iordaniya, Ozarbayjon va Turkiyaga qaratilgan, chunki ularning chegaralari ichida va atrofida AQSh aktivlari mavjud.
Fors ko‘rfazida o‘limlar, moddiy zarar, parvozlarning katta darajada buzilishi, havo makonining yopilishi va neft-gaz ishlab chiqarishiga og‘ir ta’sir ko‘rsatildi, bu esa butun dunyo bo‘ylab aks-sado berdi. Qatar Energetika vaziri Saad al-Kaabi Fors ko‘rfazi mintaqasidan eksport “bir necha hafta ichida” to‘xtashi mumkinligini aytdi, agar Eron urushi yanada kuchayib borsa, bu global energiya bozorlarini tartibsizlikka soladi.
Al-Kaabi juma kuni nashr etilgan Financial Times (FT) gazetasiga bergan intervyusida, agar urush haftalar davom etsa, “butun dunyo bo‘ylab YaIM o‘sishi ta’sirlanadi” deb ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “hammaning energiya narxi oshadi. Ba’zi mahsulotlar yetishmovchiligi bo‘ladi va zavodlarning zanjirli reaksiyasi bo‘ladi, ular ta’minlay olmaydi”.
Urushda hozirgacha yagona AQSh halok bo‘lganlari Quvaytdagi AQSh qo‘mondonlik markaziga Eron hujumi natijasida olti kishi halok bo‘lganida sodir bo‘ldi. Urushning birinchi haftasida AQSh-Isroil zarbalarida 1200 dan ortiq eronlik halok bo‘ldi, bu mintaqaviy inqirozning insoniy qurbonlarini ko‘rsatadi.

Президент Ирана Масуда Пезешкиан заявил, что соседние страны больше не будут подвергаться ударам, если атака не исходит с их территории. Это заявление прозвучало на фоне войны, начатой Соединенными Штатами и Израилем, которая переходит на вторую неделю, вызвав устойчивые ответные действия Тегерана в Персидском заливе и за его пределами.
Пезешкиан сообщил в субботу, что временный руководящий совет Ирана одобрил это решение в пятницу. В заявлениях, распространенных иранскими СМИ, президент также принес извинения соседним странам за удары, нанесенные в последние дни. Целями атак стали Саудовская Аравия, Катар, Объединенные Арабские Эмираты, Кувейт, Бахрейн и Оман — все страны Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ), а также Ирак, Иордания, Азербайджан и Турция, из-за присутствия активов США в их границах и вокруг них.
В Персидском заливе зафиксированы жертвы, повреждения и серьезные сбои в авиаперевозках, закрытие воздушного пространства, а также тяжелое воздействие на добычу нефти и газа, отозвавшееся по всему миру. Министр энергетики Катара Саад аль-Кааби заявил, что экспорт из региона Персидского залива может прекратиться «в течение нескольких недель», если война против Ирана продолжит эскалацию, что приведет к хаосу на мировых энергетических рынках.
Аль-Кааби в интервью газете Financial Times (FT), опубликованном в пятницу, отметил, что если война продлится неделями, «рост ВВП по всему миру будет затронут». По его словам, «цены на энергию для всех вырастут. Возникнет дефицит некоторых продуктов, и последует цепная реакция заводов, которые не смогут поставлять продукцию».
Единственные на данный момент жертвы США в войне произошли, когда Иран атаковал командный центр США в Кувейте, в результате чего погибли шесть человек. Более 1200 иранцев были убиты в результате ударов США и Израиля в первую неделю войны, что подчеркивает человеческие потери регионального кризиса.