AQSh Prezidenti Donald Trump Eronni 'juda kuchli zarba' bilan tahdid qilganini e'lon qildi. U bu zarba 7-mart, shanba kuni amalga oshirilishini aytdi. Trump o'zining Truth Social ijtimoiy tarmog'ida yozgan xabarda, 'yomon xatti-harakatlari' tufayli Eronning ilgari nishon sifatida ko'rib chiqilmagan hududlari va odamlar guruhlarini 'to'liq yo'q qilish' va 'muqarrar halokatga uchratish' masalalari jiddiy ko'rib chiqilayotganini ta'kidladi.
Bu e'lon Eronning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Muhammad Ali Eskandariyning Trump haqidagi so'zlaridan keyin keldi. Eskandariy Toshkentda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida Trumpni 'hech qanday qoidalarga rioya qilmaydigan odam' deb atadi. Diplomatning so'zlariga ko'ra, Vashingtonning Tehron bilan dushmanligi haqiqiy yadro tahdidi bilan hech qanday aloqasi yo'q, balki bu Eron Islom inqilobidan keyin boshlangan.
Trumpning bu tahdidi mintaqaviy keskinlikni yanada kuchaytirishi mumkin. AQSh rejimi va Eron hukumati o'rtasidagi munosabatlar so'nggi yillarda doimiy ravishda keskinlashib kelmoqda. Trumpning bu bayonoti xalqaro munosabatlarda yangi ziddiyatni keltirib chiqarishi va mintaqaviy barqarorlikka salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп объявил о намерении нанести 'очень мощный удар' по Ирану, который якобы должен быть осуществлен в субботу, 7 марта. В своем сообщении в социальной сети Truth Social американский лидер заявил, что из-за 'плохого поведения' Ирана всерьез рассматриваются вопросы 'полного уничтожения' и 'неминуемой гибели' районов и групп людей, которые ранее не рассматривались в качестве целей.
Это заявление последовало после высказываний чрезвычайного и полномочного посла Ирана в Узбекистане Мохаммада Али Эскандари о Трампе. На пресс-конференции в Ташкенте дипломат назвал Трампа человеком, который 'не соблюдает никакие правила'. По словам посла, враждебность Вашингтона к Тегерану не имеет ничего общего с реальной ядерной угрозой, а началась после Исламской революции в Иране.
Угроза Трампа может привести к дальнейшей эскалации напряженности в регионе. Отношения между американским режимом и иранским правительством в последние годы постоянно обостряются. Заявление Трампа способно спровоцировать новый виток конфронтации в международных отношениях и негативно повлиять на региональную стабильность.