Isroil harbiy droni shanba kuni ertalab Janubiy G‘azoning markaziy Xon Yunus shahrida ota va uning qizini o‘ldirdi. Al Jazeera muxbirlarining ma’lumotlariga ko‘ra, shu kunning keyingi vaqtida yana bir shaxs halok bo‘ldi va yosh qiz yaralandi.
Isroil qo‘shinlari G‘azoga qarshi havo hujumlari, artilleriya o‘qlari va dengiz bombardimonini kundalik davom ettirmoqda, garchi oktabr oyida “tinchlik” e’lon qilingan bo‘lsa ham. Falastin Sog‘liqni Saqlash Vazirligi so‘nggi 48 soat ichida yana ikkita kishi yaralanganini ma’lum qildi.
Rafah chegara punkti yopiq qolmoqda, bu esa G‘azoning janubiy chegarasidagi yagona chiqish yo‘lini blokirovka qiladi. Bu punkt faqat o‘tgan oy qisqa muddatga ochilgan edi, bu esa cheklangan sonli bemorlarni davolanish uchun chiqishga imkon berdi. Karem Abu Salem (Kerem Shalom) chegarasi esa faqat gumanitar yordam uchun qisman ochiq.
G‘azoda 2 milliondan ortiq aholining deyarli hammasi ko‘chirilgan va mintaqa gumanitar yordamga qattiq bog‘liq. Human Rights Watch hisobotida Isroil cheklovlari dori-darmonlar, qayta qurish materiallari, oziq-ovqat va suv tanqisligiga sabab bo‘layotgani ta’kidlangan.
G‘azodagi “tinchlik” boshlanganidan beri 640 falastinlik halok bo‘ldi va kamida 1700 kishi yaralandi. 2023-yil oktabridan beri esa jami 72,123 kishi o‘ldirilgan va 171,805 kishi yaralangan. G‘azo shahri sharqida Isroil harbiy samolyotlari zarba berdi, dengiz floti og‘ir pulemyotlar va snaryadlar otishini davom ettirmoqda.
Band qilingan G‘arbiy Sohilda ham vaziyat keskinlashmoqda: Xevronda yashovchi falastinlik yashirin Karmei Tzur posyolkasi yaqinida o‘qdan yaralandi. Tubas janubidagi Ras al-Ahmar hududida Isroil ko‘chmanchilari tomonidan jismoniy hujumga uchragan uch kishi yaralandi. Isroil qo‘shinlari Tulkarm shimolidagi Qaffin va Kafr al-Labad shaharlariga reydlar uyushtirdi.
2023-yil oktabridan beri G‘arbiy Sohilda Isroil qo‘shinlari va ko‘chmanchilarining zo‘ravonligi kuchaygan: BMT ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 1094 falastinlik o‘ldirilgan. Bu vaziyat dunyo e’tibori AQSh-Isroilning Eronni bombardimon qilishiga qaratilgan paytda davom etmoqda.

Израильский военный дрон убил отца и его дочь в субботу утром в центральном Хан-Юнисе на юге сектора Газа. По данным корреспондентов Al Jazeera, позже в тот же день в результате отдельной атаки в Хан-Юнисе погиб еще один человек и была ранена девочка.
Израильские силы продолжают ежедневные авиаудары, артиллерийские обстрелы и морские бомбардировки Газы, несмотря на объявленное в октябре «перемирие». Министерство здравоохранения Палестины сообщило, что за последние 48 часов были ранены еще два человека.
КПП Рафах остается закрытым, блокируя единственный южный выход из Газы. Этот переход ненадолго открывался в прошлом месяце, позволив ограниченному числу пациентов выехать на лечение. КПП Керем-Абу-Салем (Керем-Шалом) частично открыт только для гуманитарной помощи.
Почти все 2-миллионное население Газы было перемещено, и анклав сильно зависит от гуманитарной помощи. В отчете Human Rights Watch отмечается, что израильские ограничения способствуют нехватке медикаментов, строительных материалов, пищи и воды в секторе.
С начала «перемирия» в Газе погибли 640 палестинцев и не менее 1700 были ранены. С октября 2023 года общее число погибших достигло 72 123 человек, раненых — 171 805. Израильские самолеты нанесли удары к востоку от Газы, а флот вел огонь из тяжелых пулеметов и снарядов.
На оккупированном Западном берегу ситуация также обостряется: в Хевроне палестинец был ранен живой пулей возле незаконного поселения Кармей-Цур. В районе Рас-аль-Ахмар к югу от Тубаса три палестинца были ранены в результате нападения израильских поселенцев. Израильские силы провели рейды в городах Каффин и Кафр-аль-Лабад к северу от Тулькарма.
С октября 2023 года на Западном берегу усилилось военное и поселенческое насилие: по данным ООН, не менее 1094 палестинцев были убиты. Эта ситуация продолжается на фоне мирового внимания к бомбардировкам Ирана со стороны США и Израиля.