Janubiy Afrikada Britaniya mustamlakachi kuchlari tomonidan qatl qilingan va bosh suyaklari o‘g‘irlangan ozodlik kurashchilarining avlodlari Londondagi Tabiiy tarix muzeyi va Kembrij universitetiga murojaat qilib, o‘z ajdodlarining qoldiqlarini topishda yordam so‘rashdi. Zimbabvelik avlodlar, 1890-yillarda Britaniya mustamlakachilariga qarshi qo‘zg‘olon (birinchi chimurenga) boshchilarining bosh suyaklari ushbu muassasalarda saqlanishiga ishonishadi.
Sakkiz nafar avlod rasman muzey va universitetga oltita ajdodning qoldiqlarini topishda hamkorlik qilishni so‘rab murojaat qildi. Ular, shuningdek, tadqiqotga yordam berish uchun o‘zlarining DNK namunalarini taklif qilishdi. 2022-yilda muzey va universitet o‘z kollektsiyalarida mustamlakachilikka qarshi kurashchilarga tegishli qoldiqlarni aniqlay olmaganliklarini e’lon qilgan edi, bu esa avlodlar va Zimbabve rasmiylari orasida norozilik va ishonchsizlikni keltirib chiqardi.
Murojaatlarda aytilishicha, bosh suyaklarning kelib chiqishi masalasi faqat Zimbabve va Buyuk Britaniyadan ekspertlardan iborat maxsus guruh tuzilib, bahsli qoldiqlar va arxivlarni tekshirish orqali hal qilinishi mumkin. Maktublarda shunday deyilgan: "Bu nafaqat o‘tmish haqida. Bugungi muassasalar mustamlakachilik zo‘ravonligi bilan halol kurashishga va uning davom etayotgan zararlarini tuzatishga tayyor yoki yo‘qligi haqida. Ajdodlarimizning qoldiqlari hisobga olinmaguncha va qaytarilmaguncha, azob-uqubatlar davom etadi".
Maktublardan birini imzolaganlardan biri – hozirgi Manikalend viloyati hududida Britaniya ko‘chmanchilarining yer va konlarni tortib olishiga qarshi chiqqan Boshliq Chingayra Makonining avlodi. U 1896-yilda Sesil Roudsning Britaniya Janubiy Afrika Kompaniyasi kuchlari bilan Gvindingvi janglarida jang qilgandan so‘ng qo‘lga olinib, otishma guruhi tomonidan qatl qilingan va bosh suyagi o‘g‘irlangan. Uning bosh suyagi keyinchalik Angliyaga olib ketilgan chimurenga qahramonlaridan biri sifatida saqlanishi taxmin qilinadi.
Hozirgi Boshliq Makoni, Kogen Simbayi Gvasira shunday dedi: "Biz o‘sha davrda sodir bo‘lgan insoniyatsizlik uchun o‘sha ajdodlarning avlodlari sifatida juda xafa bo‘ldik. Britaniyaliklar, ayniqsa Angliyadagi muzeylar, halol bo‘lishlari va o‘g‘irlagan narsalarini qaytarishlari kerak deb hisoblaymiz. Agar bu qoldiqlar bizning bir qismimiz bo‘lmasa, bo‘ysundirish tuyg‘usi ongimizda qoladi. Chunki biz ajdodlarimiz bilan birlashsak, mustamlakachilik bobining yopilgan deb hisoblaymiz".
Guardian gazetasining axborot erkinligi bo‘yicha o‘tkazgan tergovi shuni ko‘rsatdiki, Buyuk Britaniyaning universitetlari, muzeylari va kengashlari Afrikadan olingan kamida 11 856 inson qoldiqlarini saqlaydi. Kembrij universiteti eng ko‘p – kamida 6 223 dona bilan birinchi o‘rinda, Tabiiy tarix muzeyi esa ikkinchi o‘rinda – kamida 3 375 dona bilan.
Zimbabvening sobiq prezidenti Robert Mugabe o‘n yil oldin Tabiiy tarix muzeyidan qarshilik qahramonlarining bosh suyaklarini qaytarishni talab qilgan edi. Muzeyning vasiylar kengashi 2022-yil noyabr oyida barcha Zimbabve inson qoldiqlarini qaytarish to‘g‘risida rasmiy qaror qabul qildi, ammo Afrikaga qaytarish bo‘yicha parlamentning hamma partiyalar guruhi o‘tgan hafta madaniyat vaziri Liza Nandiga yuborgan maktubida "ushbu qarordan keyin uch yil ichida hech qanday sezilarli taraqqiyot bo‘lmadi" deb ta’kidladi.
Xalqaro Afrika muzeylari kengashining sobiq ijrochi direktori doktor Rudo Sitxolening aytishicha, Zimbabve mutaxassislari muzey yoki Kembrij universiteti o‘zlarida saqlanayotgan mamlakatdan olingan bosh suyaklari orasida birinchi chimurenga qahramonlarining qoldiqlari bor-yo‘qligini aniqlash uchun yetarli tadqiqot olib bormagan deb hisoblaydi. U shunday dedi: "Odamlar uzoq vaqt davomida barcha chimurenga qahramonlarining qoldiqlari Buyuk Britaniyada deb ishonishgan, shuning uchun biz hozir hech bittasi ham u erda ekanligi tan olinmaganidan juda xavotirdamiz".
Gvasira aytishicha, uning xalqi hali ham ajdodining qoldiqlarini mustamlakachilik davrida o‘g‘irlanganligi natijasida azob chekmoqda. U Zimbabve shona an’analariga ko‘ra, vadzimu deb ataladigan ajdodlar ruhlari Mvari yoki Xudoga ibodatlar uchun ruhiy vosita ekanligini ta’kidladi. U shunday dedi: "Bizning eng muhim ajdodlarimizdan ba’zilari, bizning shikoyatlarimizni Xudoga yetkazish an’anaviy mas’uliyatini olgan, o‘ldirilgan, bosh suyaklari o‘g‘irlangan. Biz azob chekmoqdamiz, chunki bu ajdodlar bizga qaytmaguncha, biz Xudoga kirish imkoniyatiga ega emasmiz".
Boshqa Yevropa mamlakatlari, masalan, Fransiya va Germaniya o‘zlarining sobiq Afrika mustamlakalaridan olingan inson qoldiqlarining kelib chiqishi bo‘yicha tadqiqotlarni moliyalashtirgan bo‘lsa-da, Buyuk Britaniya bu sohada orqada qolmoqda. Londondagi Tabiiy tarix muzeyining matbuot kotibi aytishicha, ular o‘z kollektsiyalaridagi 11 nafar Zimbabvelikning qoldiqlarini qaytarishga sodiq va Zimbabve hukumatidan keyingi qadamlarni tasdiqlashini kutmoqda. Kembrij universitetining matbuot kotibi esa, vitse-kansler avlodlarga ularning chuqur qayg‘usi va doimiy noaniqliklarini tan olgan holda maktub yuborganini va universitetning eng katta inson qoldiqlari to‘plamiga ega bo‘lgan Dakvort to‘plamida birinchi chimurenga qahramonlarining hech birining qoldiqlari yo‘qligini ta’minlaganini aytdi.

Потомки борцов за свободу, казнённых и обезглавленных британскими колониальными силами в Южной Африке, обратились к Музею естественной истории в Лондоне и Кембриджскому университету с просьбой помочь найти вывезенные черепа их предков. Зимбабвийские потомки героев первого чимуренга – восстания против британских колонизаторов в 1890-х годах – давно полагают, что музей и университет хранят несколько таких черепов.
Восемь потомков официально обратились к учреждениям с предложением о сотрудничестве в поиске останков шести их предков. Они также предложили предоставить образцы ДНК для помощи в исследованиях. В 2022 году музей и университет заявили, что не идентифицировали в своих коллекциях останков, принадлежащих участникам колониального сопротивления, что вызвало разочарование и недоверие среди потомков и зимбабвийских чиновников.
В письмах, отправленных учреждениям в этом месяце, потомки заявили, что вопросы происхождения черепов могут быть разрешены только путём создания рабочей группы экспертов из Зимбабве и Великобритании для изучения спорных останков и архивов в обеих странах. «Это не только о прошлом, – говорится в письмах. – Это о том, готовы ли учреждения сегодня честно противостоять колониальному насилию и исправлять его сохраняющийся вред. Пока останки наших предков не будут учтены и возвращены, страдания продолжаются».
Одним из подписантов письма является потомок вождя Чингайры Макони, который противостоял захвату земель британскими поселенцами для сельского хозяйства и добычи полезных ископаемых на территории современной провинции Маникаленд на северо-востоке Зимбабве. После сражений с силами Британской южноафриканской компании Сесила Родса при Гвиндингви в 1896 году Макони был захвачен, казнён расстрельной командой и обезглавлен. Считается, что его череп находится среди тех, что были позднее вывезены в Англию.
Его потомок и нынешний вождь Макони, Коген Симбаи Гвасира, заявил: «Мы, потомки тех предков, глубоко огорчены дегуманизацией, происходившей в тот период. Мы считаем, что британцы, и особенно музеи в Англии, должны быть честными и вернуть то, что они взяли. Если эти останки не являются частью нас, в наших умах сохраняется ощущение подчинения. Потому что мы чувствуем, что если мы воссоединимся с нашими предками, то эта глава колониализма будет закрыта».
Этот призыв последовал после расследования газеты Guardian о свободе информации, которое показало, что университеты, музеи и советы Великобритании хранят не менее 11 856 предметов человеческих останков из Африки. Кембриджский университет обладает наибольшим количеством – не менее 6 223 предметов, а Музей естественной истории занимает второе место с не менее 3 375 предметами.
Бывший президент Зимбабве Роберт Мугабе десять лет назад требовал от Музея естественной истории вернуть черепа героев сопротивления. Попечители музея в ноябре 2022 года приняли формальное решение о репатриации всех зимбабвийских человеческих останков, но в письме, отправленном на прошлой неделе в поддержку потомков министру культуры Лизе Нэнди, межпарламентская группа по репарациям для Африки заявила, что «за три года с момента этого решения не было заметного прогресса».
Доктор Рудо Ситхоле, бывший исполнительный директор Международного совета африканских музеев, заявила, что зимбабвийские эксперты не верят, что музей или Кембриджский университет провели достаточно исследований, чтобы определить, включают ли хранящиеся у них черепа из страны останки героев первого чимуренга. «Поскольку люди долгое время верили, что все останки героев чимуренга находятся в Великобритании, мы теперь очень обеспокоены тем, что ни один из них не был признан находящимся там», – сказала она.
Гвасира заявил, что его народ продолжает страдать из-за колониального хищения останков его предка. Он отметил, что в зимбабвийской традиции шона духи предков, известные как вадзиму, являются духовным проводником для молитв к Мвари, или Богу. «Некоторые из наших очень важных предков, которые несли традиционную ответственность за донесение наших жалоб до Господа, были убиты, их головы были взяты, – сказал он. – Мы страдаем, потому что пока эти предки не вернутся к нам, у нас нет доступа к Господу».
Ситхоле, также бывший директор Музея естественной истории Зимбабве, отметила, что Великобритания отстаёт от других европейских стран, таких как Франция и Германия, которые финансировали исследования происхождения человеческих останков, вывезенных из их бывших африканских колоний.
Представитель Музея естественной истории в Лондоне заявил, что учреждение стремится репатриировать 11 человек из Зимбабве в своих коллекциях и ожидает подтверждения от правительства Зимбабве относительно их дальнейших шагов. «После обширных исследований мы не нашли доказательств того, что останки принадлежат названным лицам или связаны с конкретными историческими эпизодами, – сказали они. – В музее нет других известных или предполагаемых останков предков из Зимбабве».
Представитель Кембриджского университета заявил: «Вице-канцлер написал семьям и потомкам, чтобы признать их глубокую скорбь и сохраняющуюся неопределённость, которую они выразили». Они добавили, что вице-канцлер заверил потомков, что коллекция Дакворта, в которой хранится крупнейшая коллекция человеческих останков университета, не содержит останков ни одного из героев первого чимуренга.