Isroilning Livanning sharqiy Bekaa vodiysidagi Nabi Chit qishlog‘iga amalga oshirgan havo va quruqlikdagi keng ko‘lamli operatsiyasi natijasida kamida 41 kishi halok bo‘ldi va 40 kishi yaralandi. Livan sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida uchta Livan askari ham bor. Mahalliy aholi bolalar ham bo‘lgan tinch fuqarolarning ismlarini keltirib, ularning ham o‘ldirilganini aytmoqda.
Operatsiyaning asosiy maqsadi 40 yil oldin Livanda yo‘qolgan Isroil harbiy havo kuchlari xodimining qoldiqlarini qaytarib olish edi. Ammo qishloq qabristonida qazilgan qabr bo‘sh chiqdi. Mahalliy aholi: “Ular u yerda deb o‘ylashgan, lekin hech narsa yo‘q edi”, deb ta’kidladi. Qishloqda avtomobillar vayron qilingan, binolar xarobaga aylantirilgan va yerga ulkan krater hosil qilingan.
Mahalliy rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, tun yarimida qishloqning bir qismida “g‘ayrioddiy harakat” sezilgan, bu Isroilning maxsus kuchlarining joylashtirilishi bo‘lib chiqqan. Hizbulloh jangarilari ularni o‘rab olgan va og‘ir to‘qnashuvlar boshlangan. Keyin Isroil havo kuchlari o‘z qismini chiqarib olish uchun havo hujumlarini kuchaytirgan, bu esa katta zarar keltirgan. Guvohlar Isroil askarlari Livan harbiy formasi kiygan holda va Hizbullohning Islomiy Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti belgisi bo‘lgan tez yordam mashinalaridan foydalanganini aytishdi.
Halok bo‘lganlarning qarindoshi Muhammad Chokr: “Mening amakim nafaqadagi askar, uning o‘g‘li ham nafaqadagi askar, ikkinchi o‘g‘li esa maktab o‘qituvchisi. Biz hech qanday siyosiy partiyaga a’zo emasmiz. Biz shialarmiz – biz Hizbullohni yaxshi ko‘ramiz, lekin Hizbulloh a’zolari emasmiz. Bizning hammamiz Livan armiyasidamiz”, dedi. Uning aytishicha, to‘qnashuvlar paytida qarindoshlarini xarobalar ostidan qutqarishga kelgan boshqa qarindoshi ham o‘ldirilgan.
Isroil harbiylari operatsiya haqida BBCning so‘rovlariga javob bermadi. Biroq, ular kechasi operatsiyada IDF xodimlarining hech biri jarohatlanmaganini va “Isroilning barcha o‘g‘illarini, halok bo‘lgan va yo‘qolganlarni uyga qaytarish uchun chuqur majburiyat asosida kunduz-kechasi tinimsiz ishlashni davom ettiradiganini” aytdi. Ammo Ron Aradning bevasi Tami Isroil rahbarlariga IDF askarlarining hayotini xavf ostiga qo‘ymaslikka chaqirdi.
Livanning boshqa qismlarida ham Isroilning harbiy harakatlari natijasida dushanba kundan boshlab kamida 294 kishi halok bo‘lgan. Nabi Chit qishlog‘ida ba’zilar motam tutayotganda, boshqalari qarshilik ko‘rsatganliklari va Isroil qoldiqlarni qaytara olmaganligi sababli g‘alaba his qilishayotganini aytishdi. Bir kishi: “Ular turgan holda kelishdi, lekin biz ularni yotgan holda ketishga majbur qildik”, dedi.

В результате крупной воздушно-наземной операции израильских сил в деревне Наби-Шит в восточной долине Бекаа в Ливане погибли по меньшей мере 41 человек и 40 получили ранения. По данным ливанского министерства здравоохранения, среди погибших трое ливанских солдат. Местные жители перечисляют имена мирных граждан, включая детей, которые, по их словам, были убиты.
Основной целью операции было возвращение останков израильского военного летчика, пропавшего в Ливане 40 лет назад. Однако в углу деревенского кладбища была вырыта могила, которая оказалась пустой. Местный житель, указывая на пустую могилу, заявил: «Они думали, что он там, но там ничего не было». В деревне автомобили были разрушены, здания превращены в руины, а в земле образовался огромный кратер.
По словам местного чиновника, в полночь в одной части деревни ощущалось «странное движение», которое оказалось высадкой израильского спецназа. Затем бойцы «Хезболлы» окружили их, и начались тяжелые столкновения. После этого израильские ВВС усилили воздушные удары, чтобы обеспечить эвакуацию своего подразделения, что привело к огромным разрушениям. Свидетели сообщили BBC, что израильские солдаты прибыли, переодевшись в ливанскую военную форму, и использовали машины скорой помощи с символикой «Исламской организации здравоохранения «Хезболлы».
Родственник погибших Мухаммед Чокр заявил: «Мой дядя – отставной солдат, его сын тоже отставной солдат, а другой сын – школьный учитель. Мы не состоим ни в какой политической партии. Мы шииты – мы симпатизируем «Хезболле», но не являемся ее членами. Мы все в ливанской армии». Он также сообщил, что другой родственник, прибывший на бульдозере, чтобы спасти семью из-под завалов, также был убит в перестрелке во время уличных столкновений.
Израильские военные не ответили на запросы BBC о комментариях. Однако они заявили, что в ходе ночной операции никто из personnel IDF не пострадал, и что они «продолжат действовать неуклонно, днем и ночью, из глубокой приверженности возвращению всех сынов Израиля, павших и пропавших без вести, домой». Вдова Рона Арада Тами призвала израильских лидеров не подвергать риску жизни солдат IDF.
По всему Ливану, по данным министерства здравоохранения, с понедельника в результате действий израильских военных погибли по меньшей мере 294 человека. В деревне Наби-Шит некоторые скорбели, в то время как другие заявляли о чувстве победы после отражения атаки и обнаружения, что Израилю не удалось вернуть останки. Один мужчина сказал: «Они пришли стоя, но мы заставили их уйти лежа».