Isroil harbiy qo‘mondonligi ma’lumotiga ko‘ra, ikkita Isroil askari yakshanba kuni janubiy Livanda bo‘lib o‘tgan jangda halok bo‘lgan. Ulardan biri 38 yoshli Master Sergeant Maher Khatar bo‘lib, u Majdal Shams shahridan edi. Bu Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi janglar o‘tgan hafta qayta boshlanganidan beri birinchi o‘lim holatlari hisoblanadi.
O‘limlar Isroilning Livandagi harbiy kampaniyasini kengaytirishi fonida sodir bo‘ldi. Isroil birinchi marta Livon poytaxti Bayrutning markaziy qismiga zarba berdi, bu mojaroning sezilarli darajada kuchayishini ko‘rsatdi. Livon Jamoat Salomatligi vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bir hafta ichida Livonda 394 kishi, shu jumladan 83 bola, 42 ayol va 9 qutqaruv ishchisi halok bo‘lgan.
Yakshanba ertalab, Isroilning dronesi Raouche mahallasidagi mehmonxona xonasiga hujum qildi; bu hudod sayyohlar va yaqinda boshqa joylardagi janglardan qochgan minglab Livonliklar uchun mashhur. Livon salomatlik amaldorlari kamida to‘rt kishi halok bo‘lganini va o‘n kishi yaralanganini aytdi.
Isroil hujumni Eronning elit Quds kuchlarining yuqori martabali qo‘mondonlariga qaratilgan deb da’vo qildi, ular Isroil davlatiga qarshi terror hujumlarini ilgari surish uchun faoliyat yuritgan. Raouche Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi o‘tgan urushda, 2024-yil noyabrida tinchlik kelishuvi bilan yakunlangan bo‘lsa-da, Isroil kelishuvni deyarli har kuni buzgan holda, omon qolgan edi.
Livon o‘tgan hafta Hizbulloh Isroilga raketa va dronlar otganida urushga qayta tortildi, bu o‘tgan oyda Isroil-AQSH havo hujumlarida Eron Oliy Rahbari Ali Xomeneiy o‘ldirilganiga javob edi. Isroil janub, sharq va Bayrutning janubiy chekkalariga qarshi shiddatli havo hujumlari bilan javob berdi, shu bilan birga yer kuchlari janubiy Livonga kirib, chegaraga yaqin tepaliklarni egalladi.
Tanklar va zirhli buldozerlar chegarada to‘planmoqda, bu Isroilning to‘liq miqyosdagi bosqinidan qo‘rquvni kuchaytirmoqda. Hizbulloh har kuni shimoliy Isroilga raketa va dronlar otishni davom ettirmoqda va yakshanba kuni chegaradagi Aitaroun shahri yaqinida Isroil qo‘shinlari bilan to‘qnashuvda ishtirok etganini aytdi.
Livon Bosh vaziri Navaf Salam: “Bizning mamlakatimiz biz izlamagan va tanlamagan halokatli urushga tortildi”, deb ogohlantirdi va ko‘chirishning miqyosi “misli ko‘rilmagan” gumanitar va siyosiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. Isroil dushmanliklar qayta boshlanganidan beri taxminan 200 Hizbulloh jangchisini o‘ldirganini da’vo qilmoqda, ammo qurolli guruh o‘z yo‘qotishlarini e’lon qilmagan.

Двое израильских солдат погибли в воскресенье в бою на юге Ливана, сообщили израильские военные. Одним из погибших стал 38-летний мастер-сержант Махер Хатар из Мадждаль-Шамса. Эти смерти стали первыми потерями с момента возобновления боевых действий между Израилем и «Хезболлой» на прошлой неделе.
Гибель солдат произошла на фоне расширения Израилем военной кампании в Ливане. Израиль впервые нанес удар в центр Бейрута, что знаменует значительную эскалацию конфликта. По данным Министерства здравоохранения Ливана, за неделю в стране погибли 394 человека, включая 83 ребенка, 42 женщины и 9 спасателей.
Рано утром в воскресенье израильский дрон атаковал номер в отеле в районе Рауше, приморском районе ливанской столицы, популярном среди туристов и, в последнее время, среди тысяч перемещенных ливанцев, бежавших от боев в других местах. Ливанские чиновники здравоохранения сообщили, что погибли по меньшей мере четыре человека и десять были ранены.
Израиль заявил, что атака была направлена на высокопоставленных командиров элитного подразделения «Кудс» Ирана, которые, якобы, действовали для продвижения террористических атак против государства Израиль. Рауше избежал ударов во время последней войны между Израилем и «Хезболлой», которая завершилась перемирием в ноябре 2024 года, хотя Израиль почти ежедневно нарушал соглашение.
Ливан был втянут в войну на прошлой неделе, когда «Хезболла» выпустила ракеты и дроны в Израиль в ответ на убийство верховного лидера Ирана Али Хаменеи в совместных израильско-американских авиаударах в прошлом месяце. Израиль ответил яростными воздушными атаками по югу, востоку и южным пригородам Бейрута, в то время как наземные силы продвигаются в южный Ливан, захватывая высоты у границы.
Танки и бронированные бульдозеры скапливаются на границе, усиливая опасения полномасштабного израильского вторжения. «Хезболла» продолжает ежедневно запускать ракеты и дроны в северный Израиль, заявляя, что ее силы участвовали в столкновениях с израильскими войсками у приграничного города Айтарун в воскресенье.
Премьер-министр Ливана Наваф Салам заявил: «Наша страна втянута в разрушительную войну, которую мы не искали и не выбирали», предупредив, что масштабы перемещения могут привести к «беспрецедентным» гуманитарным и политическим последствиям. Израиль утверждает, что с возобновлением боевых действий убил около 200 боевиков «Хезболлы», хотя вооруженная группа не публиковала собственных потерь.