AQSh hukumati yana bir bor Yaqin Sharqda halokatli urushga tortildi. AQSh qo'shinlari Eronni hujumga uchratmoqda, ammo bu harakat milliy xavfsizlikka yaqin tahdid tufayli emas, balki Isroil hukumati uzoq vaqtdan beri Tehron bilan to'qnashuvni istagan va nihoyat Vashingtonda ixtiyoriy sherik topganligi sababli amalga oshirilmoqda.
Bu urush keraksiz, asossiz, konstitutsiyaga zid, xalqaro huquqni buzadi va amerikalik jamoatchilikning irodasiga to'liq ziddir. Konstitutsiyaga ko'ra, urush e'lon qilish huquqi Kongressga tegishli, prezidentga emas. Shuning uchun, Donald Trampning Kongress ruxsatisiz havo hujumlarini boshlash va boshqa mamlakatda rejim o'zgarishini amalga oshirish qarori noqonuniy hisoblanadi. Bu 11-sentabrdan keyingi AQSh tashqi siyosatining eng qorong'u sahifalarini eslatadi, qo'rquv va aldash millatni halokatli urushlarga olib kirish uchun ishlatilgan.
Global miqyosda, yaqin tahdidsiz suveren davlatga hujum qilish – yoki Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyaxuning so'zlariga ko'ra, "oldindan zarba berish" – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomini va xalqaro huquqning asosiy tamoyillarini buzadi. Ramazon oyida, bu oyda ruhiy tafakkur oshgan paytda amalga oshirilayotgan bombardimon kampaniyasi milliy ongimizni allaqachon iflosladi.
Urushning birinchi kunida, AQSh havo hujumi Minab shahrida taxminan 165 maktab qizini o'ldirdi. AQSh qurollari yana bir bor bizni chet eldagi bolalarni o'ldirishda aybdor qildi. Bu "xavfsizlik" yoki "Eronning yadroviy ambitsiyalarini to'xtatish" uchunmi? Netanyaxu 30 yildan ortiq vaqt davomida Eronning yadro bombasiga "bir necha hafta qolgan" deb da'vo qilgan, ambu bu haftalar o'n yilliklarga cho'zilgan.
AQSh jamoatchiligi bu urushni istamaydi. So'rovlar shuni ko'rsatadiki, amerikaliklar Yaqin Sharqdagi cheksiz urushlardan charchagan. Jamoalar sog'liqni saqlash, ta'lim, infratuzilma va ish o'rinlari yaratishga sarmoya kiritishni xohlaydi, yana bir trillion dollarlik mojaroni emas. Kongress, ayniqsa cheksiz urushlarga qarshi chiqadigan a'zolar, o'z hokimiyatini tiklash va yana bir urushni to'xtatish uchun har qanday imkoniyatdan foydalanishi kerak.

Администрация США вновь оказалась втянутой в катастрофическую войну на Ближнем Востоке. Американские военные атакуют Иран не из-за непосредственной угрозы национальной безопасности, а потому, что израильское правительство давно стремилось к конфронтации с Тегераном и наконец нашло в Вашингтоне готового партнера.
Эта война является ненужной, необоснованной, противоречащей конституции, нарушающей международное право и полностью идущей вразрез с волей американской общественности. Согласно конституции, право объявлять войну принадлежит Конгрессу, а не президенту. Поэтому решение президента Дональда Трампа начать воздушные удары и добиваться смены режима в другой стране без санкции Конгресса является незаконным. Это напоминает самые мрачные главы внешней политики США после 11 сентября, когда страх и обман использовались для втягивания нации в разрушительные войны, последствия которых ощущаются до сих пор.
В глобальном масштабе нападение на суверенное государство – или, как называет это премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, "превентивный удар" – без непосредственной угрозы нарушает Устав ООН и фундаментальные принципы международного права. Бомбардировочная кампания, проводимая во время священного месяца Рамадан, периода повышенной духовности, уже запятнала национальную совесть.
В первый день войны американский авиаудар убил около 165 школьниц в городе Минаб. Американское оружие вновь сделало США соучастниками убийства детей за рубежом. Во имя чего? Нам заявляют, что это ради "безопасности" или "остановки ядерных амбиций Ирана". Однако Нетаньяху более 30 лет утверждает, что Иран находится в "нескольких неделях" от создания ядерной бомбы, но эти недели растянулись на десятилетия.
Американская общественность не хочет этой войны. Опросы показывают, что американцы устали от бесконечных войн на Ближнем Востоке. Общины требуют инвестиций в здравоохранение, образование, инфраструктуру и создание рабочих мест, а не очередного триллионного конфликта. Конгресс, особенно те члены, которые заявляют о противодействии бесконечным войнам, должен использовать все доступные средства для восстановления своего авторитета и предотвращения дальнейшей эскалации.