Isroil qo'shinlari Eronning neft infratuzilmasini bombardimon qilib, kamida to'rt kishi halok bo'ldi va Tehronda qalin tutun paydo bo'ldi. Bu voqea AQSh va Isroilning Eron bilan urushining to'qqizinchi kunida sodir bo'ldi.
Eronning Fars axborot agentligi ma'lumotlariga ko'ra, shanba kuni amalga oshirilgan bombardimon Tehronda va Alborz viloyatida to'rtta neft saqlash inshooti va neft ishlab chiqarish markazini yondirib yubordi. Eron davlat ommaviy axborot vositalari bu operatsiyani "AQSh va Sionist rejimining hujumi" deb ta'rifladi.
Nishonga olingan ob'ektlar orasida Tehrondagi Aghdasieh neft ombori, janubdagi Tehron neftni qayta ishlash zavodi, g'arbiy Tehronning Shahran neft ombori va Karaj shahridagi neft saqlash inshooti bor edi. Guvohlar Shahran omboridan neft yaqin atrofdagi ko'chalarga oqib tushayotganini kuzatdilar.
AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlangan urushi davomida Eron aholisi og'ir zarar ko'rmoqda. Eron rasmiy ma'lumotlariga ko'ra, urushning to'qqiz kunida mamlakatda kamida 1300 kishi halok bo'lgan, Livanda esa 390 dan ortiq odam vafot etgan. Isroil o'z hududida o'nlab qurbonlar borligini xabar qilmoqda.
Bu voqealar mintaqada tinchlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda. AQSh va uning ittifoqchilari tomonidan boshlangan harbiy harakatlar Eron iqtisodiyotiga katta zarar yetkazmoqda va aholining hayot xavfsizligini xavf ostiga qo'ymoqda.

Израильские силы нанесли удар по нефтяной инфраструктуре Ирана, в результате чего погибли по меньшей мере четыре человека, а над Тегераном поднялся густой дым. Этот инцидент произошёл на девятый день войны США и Израиля против Ирана.
По данным иранского информационного агентства Fars, бомбардировка в субботу привела к возгоранию четырёх нефтехранилищ и центра передачи нефтепродуктов в Тегеране и соседней провинции Альборз. Иранские государственные СМИ охарактеризовали эту операцию как "атаку со стороны США и сионистского режима".
Среди поражённых объектов — нефтяной склад Агдасие на северо-востоке Тегерана, нефтеперерабатывающий завод на юге, нефтехранилище Шахран на западе Тегерана и нефтехранилище в городе Кередж. Свидетели наблюдали, как нефть из хранилища Шахран вытекала на близлежащие улицы.
Гражданское население Ирана несёт тяжёлые потери в ходе войны, начатой США и Израилем 28 февраля. По официальным иранским данным, за девять дней войны в стране погибли не менее 1300 человек, в Ливане — более 390 человек. Израиль сообщает о десятках жертв на своей территории.
Эти события создают серьёзную угрозу миру и стабильности в регионе. Военные действия, инициированные США и их союзниками, наносят значительный ущерб иранской экономике и ставят под угрозу безопасность жизни населения.