Nyu-York shahar politsiyasi (NYPD) xabar berishicha, Nyu-York meri Zohran Mamdanining uyi oldida o‘tkazilgan namoyish paytida “improvizatsiya qilingan portlovchi qurilma” otilgan, ikki erkak hibsga olingan. Bayonot yakshanba kuni, merning rezidentsiyasi Greysi Mansion tashqarisida sodir bo‘lgan voqeadan bir kun o‘tib berildi, u yerda o‘ng qanot, musulmonlarga qarshi namoyishchilar, faol Jeyk Lang boshchiligida, qarshi namoyishchilar bilan to‘qnash kelgan.
NYPD komissari Jessika Tish aytishicha, dastlabki tahlil shuni ko‘rsatdiki, namoyish paytida bir erkak tomonidan otilgan narsa “aldovchi qurilma yoki tutun bombasi emas”. U: “Bu, aslida, jiddiy jarohat yoki o‘limga olib kelishi mumkin bo‘lgan improvizatsiya qilingan portlovchi qurilma”, deb ta’kidladi va qurilmada, shuningdek, joy yaqinida qoldirilgan ikkinchi qurilmada qo‘shimcha tahlillar o‘tkazilishini aytdi.
Tish aytishicha, Emir Balat va Ibrohim Kayumi deb aniqlangan ikki erkak joyda hibsga olingan. FBI ham tergovga qo‘shilgan. Politsiya ilgari aytgan ediki, Balat qarshi namoyishchilar guruhida bo‘lganida, politsiya yaqinidagi to‘siqqa tutun chiqaruvchi qurilma otgan. U portlamagan. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, qurilma yong‘oq, bolt va vintlarni, shuningdek, “hobbi sigortasi” deb ataladigan narsani o‘z ichiga olgan. Balat qochayotganda ko‘chada ikkinchi qurilmani tashlab ketgan.
Yakshanba kuni bergan bayonotida Mamdani Langning namoyishini qoraladi, lekin keyingi zo‘ravonlik “yana ham bezovta qiluvchi” ekanligini aytdi. U: “Namoyishdagi zo‘ravonlik hech qachon qabul qilinmaydi”, dedi. “Portlovchi qurilmadan foydalanishga va boshqalarga zarar yetkazishga urinish nafaqat jinoyat, balki qoralanishi kerak bo‘lgan va biz kimligimizga zid bo‘lgan harakatdir.” Lang, 2021-yil 6-yanvarda AQSh Kapitolini bosib olgani uchun hibsga olingan va o‘tgan yili Prezident Donald Tramp tomonidan kechirilgan o‘ng qanot faoli, shanba kuni Nyu-York shahrining “islomlashtirilishi” deb ta’riflagan narsaga qarshi namoyish chaqirgan. Mamdani shaharning birinchi musulmon meri bo‘lib, shaharda taxminan 1 milliongacha musulmon yashaydi. Bayonotida mer Langni “oq tanli ustunlik tarafdori” deb ta’riflab, “bunday nafrat Nyu-York shahrida joyi yo‘q”, deb qo‘shdi.

Департамент полиции Нью-Йорка (NYPD) сообщил, что во время протеста у дома мэра Нью-Йорка Зорана Мамдани было брошено «самодельное взрывное устройство», двое мужчин задержаны. Заявление в воскресенье последовало через день после инцидента у резиденции мэра Грейси Мэншн, где ультраправые, антимусульманские демонстранты под руководством активиста Джейка Лэнга столкнулись с контрпротестующими.
Комиссар NYPD Джессика Тиш заявила, что предварительный анализ показал, что предмет, брошенный мужчиной на протесте, «не является бутафорским устройством или дымовой шашкой». Она сказала: «Это, по сути, самодельное взрывное устройство, которое могло причинить серьёзные травмы или смерть», добавив, что дальнейший анализ будет проведён как над этим устройством, так и над вторым устройством, оставленным рядом с местом происшествия.
Тиш сообщила, что двое мужчин, идентифицированных как Эмир Балат и Ибрагим Каюми, были арестованы на месте. К расследованию также присоединилось ФБР. Ранее полиция заявляла, что Балат находился среди группы контрпротестующих, когда бросил дымящееся устройство в барьер возле полиции. Оно не взорвалось. По данным полиции, устройство содержало гайки, болты и винты, а также так называемый «хобби-предохранитель». Балат, убегая, бросил второе устройство на улице.
В заявлении в воскресенье Мамдани осудил протест Лэнга, но сказал, что последовавшее насилие «ещё более тревожно». Он заявил: «Насилие на протесте никогда не приемлемо». «Попытка использовать взрывное устройство и причинить вред другим не только преступна, но и предосудительна, и противоречит тому, кем мы являемся». Лэнг, ультраправый активист, арестованный за штурм Капитолия США 6 января 2021 года и помилованный президентом Дональдом Трампом в прошлом году, организовал субботний протест в знак протеста против того, что он назвал «исламизацией» Нью-Йорка. Мамдани является первым мусульманским мэром города, в котором, по оценкам, проживает до 1 миллиона мусульман. В своём заявлении мэр охарактеризовал Лэнга как «белого супремасиста», добавив, что «такая ненависть не имеет места в Нью-Йорке».