Gvineya hukumati 40 ta siyosiy partiyani, shu jumladan mamlakatning uchta asosiy muxolifat guruhini tarqatib yuborish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu qadam tanqidchilar tomonidan Prezident Mamadi Dumbuya hukmronligi ostida bir partiyali davlatga o‘tishning oxirgi bosqichi sifatida baholanmoqda.
Hududiy boshqaruv va mahalliy o‘zini o‘zi boshqarish vazirligi juma kuni kechqurun chiqargan farmonda, partiyalarning qonuniy majburiyatlarini bajarmaganligi sabab sifatida ko‘rsatilgan. Qaror nafaqat ularning huquqiy maqomini bekor qilish, balki ularning aktivlarini muzlatish, nomlari, logotiplari va ramzlaridan foydalanishni taqiqlashni ham o‘z ichiga oladi. Hukumat tayinlagan kurator partiyalarning mulklarini o‘tkazishni nazorat qilish vazifasini olgan.
Tarqatib yuborilgan partiyalar orasida eng nufuzlilari – Gvineya Demokratik Kuchlari Ittifoqi (UFDG), Gvineya Xalqi Yig‘ilishi (RPG) – sobiq prezident Alfa Kondening partiyasi – va Respublikachi Kuchlar Ittifoqi (UFR) hisoblanadi. Bu uchala partiya o‘tgan avgust oyida, Dumbuyaning dekabr oyidagi prezidentlik saylovlarida ishtirok etish yo‘lini ochgan konstitutsiyaviy referendumdan bir necha hafta oldin, allaqachon faoliyati to‘xtatilgan edi.
Gvineya Demokratik Kuchlari Ittifoqi rahbari Sellu Dalein Diallo, surgunda bo‘lib, Dumbuyani hokimiyatni mustahkamlash uchun demokratik hayotni yo‘q qilishda aybladi. U yakshanba kuni Facebook’da joylashtirilgan videoda, tarqatib yuborishning „partiya-davlat“ qurish uchun qasddan amalga oshirilayotgan harakatning bir qismi ekanligini aytdi va „juda uzoq davom etgan“ hukumatga qarshi „birdamlikda turishga“ chaqirdi. U muloqot va huquqiy yo‘llar tugaganligini ta’kidladi, partiyasining aloqa koordinatori esa farmonni bir partiyali hukmronlikni mustahkamlashga qaratilgan „haqiqiy siyosiy farsning oxirgi akti“ deb ta’rifladi.
Demokratiya himoyasi uchun Milliy Konstitutsiyani Himoya Qilish Fronti rahbari Ibrohim Diallo bu qadam „diktaturani rasmiylashtirgan“ deb baholadi va Gvineya „chuqur noaniqlik“ga botayotgani haqida ogohlantirdi. Bu repressiya Dumbuyaning 2021 yilgi davlat to‘ntarishidan keyin hokimiyatni egallab, dekabr oyida barcha yirik muxolifat arboblarini chetlab o‘tgan prezidentlik saylovida g‘alaba qozonganidan beri davom etayotgan norozilikka qarshi uzluksiz kampaniyaning so‘nggi harakatidir.
Hokimiyatni egallaganidan beri uning hukumati ommaviy axborot vositalarini yopdi, norozilik namoyishlarini taqiqladi va ko‘plab muxolifat arboblari va fuqarolik jamiyati faollarini hibsga oldi yoki surgunga haydadi. Bir qator taniqli muxoliflar qarindoshlari ham o‘g‘irlangan, ikkita taniqli demokratiya faoli 2024 yil iyul oyidan beri yo‘qolib qolgan.
Afrika qit‘asida 2020 yildan beri Atlantika okeanidan Sahel mintaqasi orqali Qizil dengizgacha cho‘zilgan mintaqada harbiy rahbarlarni hokimiyatga olib kelgan to‘ntarishlar to‘lqini kuzatilmoqda, 2025 yil oxirida Benin davlatida to‘ntarishga urinish muvaffaqiyatsiz tugadi. Bu jarayon tahlilchilar tomonidan „to‘ntarish kamari“ deb ta’riflangan holatga olib keldi. Madagaskar va Gvineya-Bisau armiyalari 2025 yil oxirida o‘z mamlakatlarida fuqarolik rahbarlarini hokimiyatdan chetlashtirib, saylangan hukumatlarga nisbatan norozilikning oshib borayotganini yana bir bor ko‘rsatdi. Ko‘pincha xalq qo‘llab-quvvatlashi bilan amalga oshirilgan bo‘lsa-da, harbiy to‘ntarishlar fuqarolik erkinliklarining cheklanishiga ham sabab bo‘lmoqda. 2025 yilgi tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, harbiy to‘ntarishlar global miqyosda kamaygan bo‘lsa-da, Afrikada to‘ntarish xavfi nisbatan yuqori darajada saqlanmoqda.

Правительство Гвинеи распустило 40 политических партий, включая три основные оппозиционные группы страны. Этот шаг критики называют последним этапом перехода к однопартийному государству под руководством президента Мамади Думбуя.
Министерство территориального управления и децентрализации издало указ поздно вечером в пятницу, сославшись на невыполнение партиями своих юридических обязательств. Указ не только лишает их правового статуса, но и замораживает их активы, запрещает использование их названий, логотипов и эмблем. Назначенный правительством куратор будет контролировать передачу их имущества.
Среди распущенных партий наиболее заметными являются Союз демократических сил Гвинеи (UFDG), Объединение гвинейского народа (RPG) – партия свергнутого бывшего президента Альфа Конде – и Союз республиканских сил (UFR). Все три партии уже были приостановлены в августе прошлого года, за несколько недель до конституционного референдума, который открыл путь Думбуя к участию в президентских выборах в декабре.
Лидер Союза демократических сил Гвинеи Селлу Далейн Диалло, находясь в изгнании, обвинил Думбуя в демонтаже демократической жизни для укрепления своей власти. В видео, опубликованном в Facebook в воскресенье, он заявил, что роспуск является частью преднамеренной кампании по созданию «партийного государства», и призвал сторонников «единым фронтом» выступить против правительства, которое «длится слишком долго». Он отметил, что диалог и правовые пути исчерпаны, а координатор по коммуникациям его партии пошел дальше, назвав указ «заключительным актом настоящего политического фарса», направленным на закрепление однопартийного правления.
Ибрагима Диалло, лидер про-демократического Национального фронта защиты конституции, заявил, что этот шаг «оформил диктатуру» и предупредил, что Гвинея погружается в «глубокую неопределенность». Эта репрессия является последней в серии мер против инакомыслия при Думбуя, который захватил власть в результате переворота в 2021 году, а затем победил на президентских выборах в декабре, от которых были отстранены все основные оппозиционные деятели.
С момента прихода к власти его правительство закрывало СМИ, запрещало протесты и арестовывало или вынуждало к изгнанию десятки оппозиционеров и активистов гражданского общества. Несколько родственников видных диссидентов также были похищены, а два известных про-демократических активиста пропали без вести с июля 2024 года.
Волна переворотов привела к власти военных лидеров в Африке, в полосе, простирающейся от Атлантики через регион Сахель до Красного моря с 2020 года, в то время как попытка переворота в Бенине провалилась в конце 2025 года. Это развитие привело к тому, что аналитики описали ситуацию как «пояс переворотов». Армии Мадагаскара и Гвинеи-Бисау недавно сместили гражданских лидеров в своих странах в конце 2025 года, подчеркнув растущее недовольство избранными правительствами. Хотя перевороты часто осуществляются при народной поддержке, они также сопровождаются откатом гражданских свобод. Исследование 2025 года показало, что, хотя военные перевороты в мире сократились, риск переворотов в Африке остается сравнительно высоким.