AQShning uzoq yillik respublikachi senatori va harbiy intervensiyalar tarafdori Lindsey Graham Fox News telekanaliga bergan intervyusida Eron hukumatini ag'darish uchun mablag' sarflashni taklif qildi. Uning so'zlariga ko'ra, "Bu rejim qulaganda, biz yangi Yaqin Sharqqa ega bo'lamiz va ko'p pul topamiz".
Graham Venesuela va Eronning neft zaxiralarini nazarda tutgan holda, ularning dunyo neft zaxiralarining 31 foiziga ega ekanligini ta'kidladi. U: "Venesuela va Eron dunyoning ma'lum neft zaxiralarining 31 foiziga ega. Biz 31 foiz zaxira bilan hamkorlik qilamiz. Bu Xitoyning qo'rquvli tushidir. Bu yaxshi investitsiya", deb dedi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag'aei dushanba kuni AQShni mamlakatning neft resurslarini nazorat qilishga intilayotganlikda aybladi. U: "Ular bizning mamlakatimizni bo'lib, neft boyliklarimizni noqonuniy egallashni maqsad qilgan", deb ta'kidladi.
Grahamning so'zlariga ko'ra, AQSh-Isroil hujumlari keyingi ikki hafta ichida yanada kuchayadi. U: "Biz bu odamlarni jahannamga aylantiramiz", deb qo'shdi va "hech kim Hormuz bo'g'ozida [AQShni] yana tahdid qilmaydi", dedi.
Senator, Isroil razvedka xizmati Mossad a'zolari bilan uchrashuvlar o'tkazganini va ularning "o'z hukumatimiz aytmaydigan narsalarni aytishini" tan oldi. The Wall Street Journal gazetasining ma'lumotlariga ko'ra, Graham Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuga prezident Donald Trumpni harakatga undash bo'yicha maslahat bergan.
Graham, o'tgan ikki o'n yillikda Yaqin Sharqdagi deyarli barcha harbiy aralashuvlarni qo'llab-quvvatlagan, shu jumladan 2003-yilda Iroqqa bostirib kirishni ham qo'llagan. Uning intervyusida Birlashgan Arab Amirliklari va Saudiya Arabistonini Eronga zarba berishga chaqirgani ham qayd etilgan.
Senator keyingi maqsad sifatida Kubani ko'rsatdi va "Kubani ozod qilish bizning oldimizda turibdi. Biz dunyo bo'ylab yurib, yomon odamlarni tozalayapmiz. Kuba keyingi", dedi. Trump ma'muriyati va Davlat kotibi Marko Rubio Gavana hukumatini o'zgartirish istagini ochiq bildirgan.

Ветеран-республиканец и давний сторонник военных интервенций США Линдзи Грэм в интервью Fox News заявил, что стоит тратить деньги на «свержение этого режима» в Иране. По его словам, «когда этот режим падет, у нас будет новый Ближний Восток, и мы заработаем кучу денег».
Грэм, являющийся одним из самых ярых сторонников войны против Ирана в администрации Трампа, предположил, что действия США в Венесуэле и Иране направлены на контроль над нефтяными запасами этих стран. «Венесуэла и Иран обладают 31% мировых запасов нефти. Мы будем партнерами с 31% известных запасов. Это кошмар для Китая. Это хорошие инвестиции», — заявил сенатор.
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаэй в понедельник обвинил США в стремлении захватить контроль над иранскими нефтяными ресурсами. «Их замысел ясен, их предприятие совершенно очевидно — они стремятся разделить нашу страну, чтобы незаконно завладеть нашими нефтяными богатствами», — заявил он.
Грэм предсказал дальнейшую эскалацию атак США и Израиля на Тегеран в ближайшие две недели. «Мы взорвем этих людей к чертям», — заявил он, добавив, что «никто больше не будет угрожать [США] в Ормузском проливе».
Сенатор признал, что во время поездок в Израль встречался с членами разведки Моссад, которые «рассказывают мне то, что наше собственное правительство не рассказывает». По данным The Wall Street Journal, Грэм также консультировал премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху по вопросам лоббирования действий у президента Трампа.
Грэм, считающийся одним из самых ястребных сенаторов, поддерживал почти все военные интервенции США на Ближнем Востоке за последние два десятилетия, включая катастрофическую войну в Ираке 2003 года. В своем интервью он также призвал ОАЭ и Саудовскую Аравию нанести удары по Ирану.
Сенатор указал на Кубу как на следующую возможную цель, заявив: «Освобождение Кубы уже на подходе. Мы идем по миру и очищаем его от плохих парней. Куба — следующая». Администрация Трампа и госсекретарь Марко Рубио не скрывают своего желания сменить правительство в Гаване.