Germaniyada o‘tkazilgan testlar shuni ko‘rsatdiki, bolalar va o‘smirlarning organizmlarida taqiqlangan va potentsial toksik xususiyatga ega bo‘lgan plastifikatorlar aniqlandi. Bu kimyoviy moddalar kiyim-kechak, kosmetika va oziq-ovqat qadoqlarida keng tarqalgan bo‘lib, inson salomatligiga zararli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Plastifikatorlar, ba’zan ftalatlar deb ataladi, materiallarga, odatda plastmassa va rezinkaga, yumshoqroq va egiluvchanroq qilish uchun qo‘shiladigan kimyoviy moddalar guruhidir. Ular ko‘plab kundalik buyumlarda, masalan, plastik dush pardalari, qadoqlash materiallari, PVC yomg‘ir palto yoki uylar uchun moslashuvchan quvurlar va sim izolyatsiyasida uchraydi. Yevropa Ittifoqi, AQSh, Kanada va Yaponiyada ba’zi plastifikatorlarning foydalanishi inson salomatligi yoki atrof-muhitga zararli ta’siri tufayli taqiqlangan yoki qat’iy cheklangan, ammo boshqa joylarda ular keng qo‘llanilmoqda.
Germaniyaning federal atrof-muhit agentligi (UBA) tomonidan 2025-yil bahor va yoz oylarida butun mamlakat bo‘ylab 259 bola va o‘smirdan olingan siydik namunalarining 92 foizida MnHexP (mono-n-geksil ftalat) deb nomlangan plastifikatorning parchalanish mahsuloti aniqlandi. 2024-yilda o‘tkazilgan dastlabki tekshiruvda Shimoliy Reyn-Vestfaliya shtatidagi 250 bog‘cha yoshidagi bolalarning deyarli uchdan ikki qismida xuddi shu mahsulot topilgan, bu uch yil oldingiga nisbatan o‘n baravar ko‘p. UBA rahbari Dirk Messner fevral oyi o‘rtalarida: “So‘nggi yillardagi natijalarga asoslanib, biz bolalar va o‘smirlarning siydik namunalarida MnHexPni topishimizga hayron bo‘lmadik. Biroq, bizni hayratga solgan narsa bu ifloslangan namunalarning katta ulushi, shuningdek, ba’zan juda yuqori konsentratsiyalar edi” dedi.
UBA o‘zining 2024-yilgi tekshiruvida quyoshdan himoya kremi plastifikatorning potentsial manbai sifatida aniqlanganligini aytdi. Agentlik bu manbaning 2025-yilda to‘plangan eng so‘nggi ma’lumotlarda yana ehtimoliy ekanligini qo‘shdi, ammo boshqa manbalar ham istisno qilinmagan. 2025-yil dekabrigacha UBA toksikologi bo‘lgan Marike Kolossa-Gehring birinchi tadqiqotdan keyin DWga sinovdan o‘tgan bolalarda topilgan MnHexP parchalanish mahsulotining konsentratsiyasi ba’zi hollarda “sog‘liq xavfini istisno qilish mumkin bo‘lmagan” darajada yuqori ekanligini aytdi. Shunga qaramay, ko‘pchilik o‘lchovlar zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan darajalardan past qoldi.
MnHexP organizm teri yoki nafas yo‘llari orqali di-n-geksil ftalat (DnHexP)ni yutganda yoki singdirganda qolishi mumkin bo‘lgan potentsial yon mahsulot, ammo u boshqa manbalardan ham kelishi mumkin. DnHexP 2013-yildan beri Yevropa Kimyoviy Agentligi tomonidan “juda yuqori xavf tug‘diruvchi modda” sifatida tasniflangan va uning foydalanishi qat’iy tartibga solingan. Agentlikning 2013-yilgi tahlilida DnHexP odamlarda “nasl qoldirish uchun toksik” ekanligi va unumdorlikka zararli ta’sir ko‘rsatishi yoki “tug‘ilmagan bolaga zarar yetkazishi” mumkinligi aniqlandi. Bu siydik namunalarida topilgan ftalat yon mahsulotiga ham tegishli.
Ftlatlar yillar davomida ko‘plab mahsulotlar yoki qadoqlar ishlab chiqarish uchun ishlatilgan plastifikatorlar guruhidir. Ammo ular mahsulotlardan chiqib ketganda yoki sirtlardan bug‘langanda va odamlarga kirganda, ba’zilari endokrin buzuvchilar hisoblanadi – ya’ni, organizmdagi o‘sish, rivojlanish va nasl qoldirishni tartibga soluvchi gormonlarni ishlab chiqaradigan bezlarga aralashishi mumkin. Ba’zi tadqiqotlar uzoq muddatli ta’sir qilishni bolalardagi bir qator sog‘liq muammolari, jumladan semizlik, diabet, yuqori qon bosimi, unumdorlik va asab va nafas olish tizimlari bilan bog‘liq muammolar bilan bog‘lagan. Hayvonlar ustida o‘tkazilgan sinovlar shuni ko‘rsatadiki, plastifikatorlar diabet, semizlik va gipertenziya xavfini ta’sir qilishi mumkin.
Bu tashvishlarga qarshi turish uchun tadqiqotchilar bio-asosli plastifikatorlarning potentsialini o‘rgandilar. Bular bug‘doy, makkajo‘xori, guruch va raps moyi kabi o‘simliklardan tayyorlangan alternativalarni o‘z ichiga oladi, ular an’anaviy plastifikatorlardan kelib chiqadigan zararni kamaytirishi mumkin. Biroq, ba’zi alternativalar hali o‘nlab yillar davomida ishlatilgan plastifikatorlar kabi yaxshi ishlamaydi yoki ishlab chiqarish uchun juda qimmat. Va ularning sog‘liqqa ta’siri kamroq bo‘lsa-da, ular hali ham nafas olish kasalliklari va teri qichishishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, bu alternativalarning kutilmagan atrof-muhit oqibatlari bo‘lishi mumkinmi yoki yo‘qmi, buni aniqlash uchun ko‘proq tadqiqotlar zarur.
Mutaxassislarning aytishicha, plastifikatorlardan va ularning ko‘plab kamchiliklaridan qochishning bir usuli – ishlab chiqaruvchilar tomonidan ftalatsizligi kafolatlangan mahsulotlardan foydalanishdir. Ba’zi plastik mahsulotlar bunday deb aniq belgilangan, va boshqa materiallardan tayyorlangan almashtirgichlar – yog‘och o‘yinchoqlar, shisha idishlar, metall lager idishlari – ularni umuman o‘z ichiga olmaydi.

Тесты в Германии показали, что дети и подростки загрязнены запрещенными и потенциально токсичными пластификаторами. Эти химические вещества широко распространены в одежде, косметике и упаковке пищевых продуктов, что может нанести вред здоровью человека.
Пластификаторы, иногда называемые фталатами, представляют собой общий термин для целого ряда химических веществ, добавляемых в материалы, обычно пластик и резину, чтобы сделать их мягче и гибче. Они встречаются в бесчисленных повседневных предметах, таких как пластиковые занавески для душа, упаковочная пленка, ПВХ-дождевики или гибкие трубки и изоляция проводов для домов. В таких местах, как Европейский союз, США, Канада и Япония, использование некоторых пластификаторов было запрещено или строго ограничено из-за их потенциально вредного воздействия на здоровье человека или окружающую среду, но они по-прежнему широко используются в других местах.
Федеральное агентство по охране окружающей среды Германии (UBA) обнаружило продукт распада пластификатора, моно-н-гексилфталат (MnHexP), в 92% образцов мочи 259 детей и подростков, взятых весной и летом 2025 года по всей Германии. В первоначальном исследовании 2024 года тот же продукт был обнаружен почти в двух третях образцов мочи 250 детей дошкольного возраста в западной земле Северный Рейн-Вестфалия — десятикратное увеличение по сравнению с тремя годами ранее. Глава UBA Дирк Месснер в середине февраля заявил: «Основываясь на результатах последних лет, мы не были удивлены, обнаружив MnHexP в образцах мочи детей и подростков. Однако нас удивила большая доля загрязненных образцов, а также иногда очень высокие концентрации».
В своем исследовании 2024 года UBA заявило, что определило солнцезащитный крем как потенциальный источник пластификатора. Агентство добавило, что этот источник, вероятно, снова присутствовал в самых последних данных, собранных в 2025 году, но другие источники не исключены. Токсиколог UBA до декабря 2025 года Марике Колосса-Геринг после первого исследования рассказала DW, что концентрация продукта распада MnHexP, обнаруженная у tested детей, в некоторых случаях была достаточно высокой, «чтобы нельзя было исключить риск для здоровья». Тем не менее, большинство измерений оставались ниже уровней, считающихся вероятными для причинения вреда.
MnHexP является потенциальным побочным продуктом, остающимся в организме после того, как он проглатывает или поглощает ди-н-гексилфталат (DnHexP) через кожу или дыхательные пути, но он также может поступать из других источников. DnHexP с 2013 года классифицируется Европейским агентством по химическим веществам как «вещество, вызывающее очень высокую озабоченность», и его использование строго регулируется. В своем анализе 2013 года агентство обнаружило, что DnHexP «токсичен для репродукции» у людей и может оказывать пагубное влияние на фертильность или «причинять вред нерожденному ребенку». Это также относится к побочному продукту фталата, обнаруженному в образцах мочи.
Фталаты относятся к группе пластификаторов, которые годами использовались для изготовления бесчисленных продуктов или упаковки. Но когда они выщелачиваются из продуктов или испаряются с поверхностей и попадают в организм человека, некоторые из них считаются эндокринными разрушителями — то есть они могут вмешиваться в работу желез в организме, которые производят гормоны, регулирующие рост, развитие и размножение. Некоторые исследования связывают длительное воздействие с рядом проблем со здоровьем у детей, включая ожирение, диабет, высокое кровяное давление, фертильность и проблемы с нервной и дыхательной системами. Тестирование на животных также предполагает, что пластификаторы могут влиять на риск развития диабета, ожирения и гипертонии.
Столкнувшись с этими проблемами, исследователи изучили потенциал биоразлагаемых пластификаторов. К ним относятся альтернативы, изготовленные из таких растений, как пшеница, кукуруза, рис и рапсовое масло, которые могут снизить вред от традиционных пластификаторов. Однако некоторые из этих альтернатив пока не работают так же хорошо, как пластификаторы, используемые десятилетиями, или слишком дороги в производстве. И хотя их воздействие на здоровье менее серьезно, они все же могут быть связаны с респираторными заболеваниями и раздражением кожи. Также необходимы дополнительные исследования, чтобы выяснить, могут ли эти альтернативы иметь непредвиденные экологические последствия.
Эксперты говорят, что один из способов избежать пластификаторов и их многочисленных недостатков — использовать продукты, гарантированные производителями как не содержащие фталатов. Некоторые пластиковые продукты четко маркированы как таковые, а заменители, изготовленные из других материалов — деревянные игрушки, стеклянные контейнеры, металлическая походная посуда — изначально их не содержат.