Eron Sog‘liqni Saqlash vaziri o‘rinbosari Ali Jafariyan Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida AQSh va Isroilning mamlakat bo‘ylab amalga oshirgan hujumlarida asosan tinch aholi halok bo‘lgani va yaralanganini, shuningdek, neft inshootlariga qilingan bombardimon natijasida poytaxt Tehron ustida zaharlangan tutun tarqalganini ma’lum qildi.
Jafariyanning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar natijasida kamida 1255 kishi, jumladan 200 nafar bola va 11 nafar sog‘liqni saqlash xodimi halok bo‘lgan. Halok bo‘lganlarning yoshi sakkiz oylik chaqaloqdan 88 yoshgacha bo‘lgan. Uning ta’kidlashicha, jabrlanganlarning aksariyati “o‘z uylarida yoki ish joylarida” bo‘lgan tinch fuqarolar edi.
Bundan tashqari, 12 mingdan ortiq kishi, asosan kuyish va ezilish jarohatlari olgan holda, yaralangan. Hujumlar natijasida 29 ta klinik muassasa shikastlangan, ulardan 10 tasi faoliyatini to‘xtatishga majbur bo‘lgan. Shuningdek, 52 ta sog‘liqni saqlash markazi, 18 ta tez tibbiy yordam punkti va 15 ta tez tibbiy yordam mashinasi shikastlangan yoki butunlay vayron qilingan.
Jafariyan, shuningdek, urush boshlanganidan beri birinchi marta kech o‘tgan shanba kuni kechqurun Isroilning Eron neft inshootlariga havo hujumi uyushtirganligi haqida ogohlantirdi. Ushbu hujum natijasida kamida to‘rt kishi halok bo‘lgan. “Kecha tushgacha butun shahar qorong‘u edi”, – dedi u Tehron ustini qoplagan qalin tutun haqida gapirar ekan.
Hujumlar Tehronning shimoli-sharqidagi Aghdasieh neft ombori, janubidagi Tehron neftni qayta ishlash zavodi va g‘arbidagi Shahran neft omboriga tegishi natijasida katta yong‘inlar kelib chiqqan. Isroil o‘z hujumini “harbiy infratuzilmani boshqarish uchun ishlatiladigan” “Tehrondagi bir qator yoqilg‘i saqlash inshootlari”ga qaratilgan deb izohlagan.
Vazir o‘rinbosari bu holat bolalar va keksalar kabi eng himoyasiz guruhlar uchun nafas olish muammolariga olib kelishi mumkinligini ta’kidlab, aholiga uyda, derazalarni yopiq holda qolishni maslahat berdi. U, shuningdek, kislota yomg‘iri tuproqni ifloslashi va uzoq muddatli ekologik ta’sir ko‘rsatishini aytdi. “Va bu harbiy masala emas. … Bu harbiy nishon emas”, – dedi u.
Jafariyanning aytishicha, 28-fevralda boshlangan hujumlar davomida Eron bo‘ylab 200 dan ortiq shahar zarar ko‘rgan va nishonlarning asosan tinch aholi ob’ektlari ekanligini ta’kidladi. Dushanba kuni ham AQSh va Isroil Eronni bombardimon qilishni davom ettirgan, Qum va Tehron shaharlarida portlashlar qayd etilgan. AQSh va Isroil rasmiylari urush bir oy yoki undan ham ko‘proq davom etishi mumkinligini aytishdi, tahlilchilar esa yaqin kelajakda vaziyatni yumshatishning aniq yo‘li ko‘rinmasligini ta’kidladilar.

Заместитель министра здравоохранения Ирана Али Джафариан в интервью телеканалу Al Jazeera заявил, что в результате ударов США и Израиля по стране погибли и пострадали в основном мирные жители, а бомбардировка нефтяных объектов привела к распространению токсичного дыма над столицей Тегераном.
По словам Джафариана, в результате атак погибли по меньшей мере 1255 человек, включая 200 детей и 11 медицинских работников. Возраст погибших варьировался от восьми месяцев до 88 лет. Он настаивал, что большинство жертв были гражданскими лицами, которые «находились в своих домах или на рабочих местах».
Более 12 000 человек также получили ранения, в основном от ожогов и травм от сдавливания. К настоящему времени повреждены 29 клинических учреждений, из которых 10 были вынуждены прекратить работу. Кроме того, повреждены или уничтожены 52 центра здравоохранения, 18 пунктов экстренной помощи и 15 машин скорой помощи.
Джафариан предупредил о рисках для здоровья населения после того, как в субботу вечером израильские авиаудары впервые с начала войны поразили нефтяные объекты Ирана, в результате чего погибли по меньшей мере четыре человека. «Весь город был в темноте до вчерашнего вечера», – сказал он, ссылаясь на густой дым, заполнивший небо над Тегераном.
Атаки вызвали крупные пожары после попаданий в нефтяной склад Агдасие на северо-востоке Тегерана, нефтеперерабатывающий завод Тегерана на юге и нефтехранилище Шахран на западе столицы. Израиль заявил, что нанес удар по «ряду топливных хранилищ в Тегеране», которые использовались «для работы военной инфраструктуры».
Заместитель министра предупредил, что это может вызвать проблемы с дыханием у наиболее уязвимых, включая детей и пожилых людей, и посоветовал жителям оставаться дома с закрытыми окнами. Он также заявил, что кислотные дожди загрязнят почву и окажут долгосрочное воздействие на окружающую среду. «И это не военный вопрос. … Это не военная цель», – утверждал он.
Джафариан сообщил, что с начала атак 28 февраля пострадали более 200 городов по всему Ирану, и настаивал, что цели были в основном гражданскими. В понедельник США и Израиль продолжили бомбардировки Ирана, о взрывах сообщалось в Куме и Тегеране. Официальные лица США и Израиля заявили, что война может продлиться месяц или дольше, а аналитики не видят четкого пути к деэскалации в ближайшем будущем.