AQSHning eng yirik qurol ishlab chiqaruvchi kompaniyalari, jumladan RTX (ilgari Raytheon), Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, BAE Systems, L3Harris Missile Solutions va Honeywell Aerospace rahbarlari Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda sobiq prezident Donald Tramp tomonidan "noyob sinf" deb ta'riflangan qurollarni ishlab chiqarishni to‘rt baravar oshirishga kelishib oldilar. Uchrashuv juma kuni bo‘lib o‘tdi, bu kompaniyalar milliardlab dollarlik buyurtmalar ortig‘iga ega bo‘lib, ba'zilari bir qancha mamlakatlarning yalpi ichki mahsulotidan ham oshadi.
AQSH allaqachon 2025-yilda deyarli 1 trillion dollarlik harbiy xarajatlar bilan dunyodagi eng yirik harbiy byudjetga ega bo‘lib, keyingi to‘qqiz mamlakatning umumiy xarajatlaridan oshadi. Tramp bu miqdorni 2027-yilga kelib 1,5 trillion dollargacha oshirishni maqsad qilgan. AQSH Eron bilan urushda qurollarga milliardlab dollar sarflagan, bu esa mudofaa shartnoma tuzuvchilari uchun urushni yuqori daromadli biznesga aylantirgan.
O‘tgan hafta AQSHning yirik qurol ishlab chiqaruvchi kompaniyalarining aksiyalari narxi oshdi, jumladan Northrop Grumman (5 foizga), RTX (4,5 foizga) va Lockheed Martin (3 foizga). Markaziy qo‘mondonlik (CENTCOM) ma'lumotlariga ko‘ra, "Epic Fury" operatsiyasi havo, dengiz, quruqlik va raketa mudofaasi kuchlarida 20 dan ortiq turli qurol tizimlaridan foydalangan.
Tomahawk raketasi Pentagonning uzoq masofali zarba quroli sifatida o‘ttiz yildan beri ishlatilmoqda, ular past balandlikda radarlardan yashirinib uchadi va Arabiston dengizidagi Arleigh Burke sinfidagi esmineslardan otiladi. AQSH, shuningdek, Eron nishonlariga qarshi birinchi marta M-142 HIMARS tizimlaridan Precision Strike Missile (PrSM) ni ishga tushirdi, bu qisqa masofali ballistik raketa 4002 km (250 mil) masofani bosib o‘tishi mumkin.
Mudofaa tomondan, Patriot raketa batareyalari va Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) tizimlari Eronning javob zarbalarini to‘sish uchun joylashtirilgan, Patriot qisqa masofali kruiz raketalari va past balandlikdagi tahdidlarga qarshi, THAAD esa ballistik raketalarni yuqori balandlikda to‘sadi. Eron hujumi, shuningdek, SpekreWorks tomonidan ishlab chiqarilgan va Eronning Shahed droniga asoslangan Low-Cost Uncrewed Combat Attack System (LUCAS) bir yo‘nalishli hujum dronining debyutini ko‘rdi, birligi 35 000 dollarga tushadi va bu arzonroq, ko‘proq sarflanadigan o‘qlarga o‘tishni anglatadi.
AQSH B-1 bombardimonchilari, B-2 yashirin bombardimonchilari, F-15 jangchi samolyotlari, F-22 Raptor va F-35 Lightning II yashirin jangchi samolyotlaridan foydalanib, Eronning ballistik raketa inshootlari va er osti bunkerlarini 900 kg (2000 funt) bombalar bilan vayron qilmoqda. EA-18G Growler elektron urush samolyotlari Arabiston dengizidagi USS Abraham Lincoln samolyot tashuvchisida kuzatilgan, ular dushman radarlari, aloqalari va raketa yo‘naltirish tizimlarini buzish uchun ishlatiladi.

Крупнейшие оборонные компании США, включая RTX (бывшая Raytheon), Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, BAE Systems, L3Harris Missile Solutions и Honeywell Aerospace, договорились о «четырехкратном увеличении» производства того, что бывший президент Дональд Трамп описывает как «оружие экстра-класса», после встречи в Белом доме. Встреча состоялась в пятницу, эти компании имеют многомиллиардные портфели заказов, некоторые из которых превышают ВВП нескольких стран.
США уже являются крупнейшим в мире военным спонсором с расходами почти в 1 триллион долларов в 2025 году, превышая совокупный показатель следующих девяти стран. Трамп якобы намерен увеличить эту сумму до 1,5 триллиона долларов к 2027 году. Миллиарды долларов уже были потрачены США на оружие в войне с Ираном, что делает войну высокоприбыльным бизнесом для оборонных подрядчиков.
На прошлой неделе цены акций крупных компаний-производителей оружия в США выросли, включая Northrop Grumman (на 5%), RTX (на 4,5%) и Lockheed Martin (на 3%). По данным Центрального командования США (CENTCOM), операция «Epic Fury» задействовала более 20 различных систем вооружения в воздушных, морских, сухопутных и противоракетных силах.
Крылатая ракета Tomahawk уже три десятилетия является основным средством дальнего удара Пентагона, они летят на дозвуковых скоростях, прижимаясь к местности на малой высоте, чтобы избежать обнаружения радарами, и запускаются с эсминцев класса Arleigh Burke в Аравийском море. США также впервые применили ракету Precision Strike Missile (PrSM) по иранским целям с систем M-142 HIMARS в пустынной местности, эта баллистическая ракета малой дальности способна поражать цели на расстоянии 4002 км (250 миль).
С оборонительной стороны, батареи ракет Patriot и системы Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) были развернуты для перехвата ответных ударов Ирана, причем Patriot предназначен для борьбы с крылатыми ракетами малой дальности и низколетящими угрозами, а THAAD перехватывает баллистические ракеты на больших высотах. Атака на Иран также ознаменовала дебют Low-Cost Uncrewed Combat Attack System (LUCAS), одноразового ударного дрона, построенного SpekreWorks по образцу иранского дрона Shahed, стоимостью 35 000 долларов за единицу, что представляет собой сдвиг в сторону более дешевых боеприпасов.
США используют бомбардировщики B-1, стелс-бомбардировщики B-2, истребители F-15, F-22 Raptor и стелс-истребители F-35 Lightning II для ударов по иранским объектам баллистических ракет и подземным бункерам с применением бомб весом 900 кг (2000 фунтов). Самолеты электронной борьбы EA-18G Growler были замечены на борту авианосца USS Abraham Lincoln в Аравийском море, они используются для подавления вражеских радаров, коммуникаций и систем наведения ракет.
В 2024 году 100 крупнейших оборонных компаний мира получили более 679 миллиардов долларов выручки, американские фирмы доминируют с почти половиной (334 миллиарда долларов), за ними следуют Китай (88 миллиардов долларов), Великобритания (52 миллиарда долларов), Россия (31 миллиард долларов) и Франция (26 миллиардов долларов). Согласно отчету SIPRI, глобальные военные расходы выросли на 9,4% в 2024 году до 2,7 триллиона долларов, а члены НАТО якобы обязались увеличить свои ежегодные оборонные бюджеты с 2% до 5% ВВП к 2035 году, что добавит сотни миллиардов долларов ежегодных расходов.