Itamar Greenberg (19 yosh) Isroildagi urushga qarshi faol bo‘lib, u ko‘chalarda tupurilish va onlayn nafrat kampaniyalari nishoniga aylangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, urushga qarshi chiqish hozirgi Isroil jamiyatida juda kam uchraydigan hodisa. U: “Ha, qo‘rqishim kerak edi, lekin buning uchun vaqtim yo‘q”, deb izoh berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlagan urushidan keyin 11 nafar isroillik Eron zarbalarida halok bo‘lgan. Biroq, haqiqiy halok bo‘lganlar soni yoki Eron ballistik raketalarining “Temir gumbaz” mudofaa tizimidan o‘tgani noma’lum. Bosh vazir Benyamin Netanyaxu G‘arbiy Quddusdagi Eron raketasi zarbasi joyida chiqish qilib, Eronni Amalek (yahudiylarning Bibliyadagi dushmani) bilan solishtirdi va: “Biz eslaymiz va harakat qilamiz”, dedi.
Eron o‘z hujumlarini aniq va strategik deb ta’riflaydi, Tel-Aviv, Ben-Gurion aeroporti va Xayfa kabi joylarni nishonga olganini da’vo qiladi. Biroq, Isroil rasmiylari bu da’volarni rad etib, ularni “soxta yangilik” deb ataydi. Isroil Demokratiya Instituti (IDI) so‘roviga ko‘ra, yahudiy-isroilliklarning 93 foizi Eronga qarshi urushni qo‘llab-quvvatlaydi, Netanyaxuga esa 74 foiz ishonch bildiradi.
Greenbergning aytishicha, urushga qarshi harakatlar zo‘ravonlik bilan bostirilmoqda. U o‘tkazgan norozilik namoyishida politsiya ularni kaltaklagan va hibsga olgan, o‘zini esa noqonuniy kiyimini echib tekshirishga majbur qilgan. U ilgari ham G‘azo genotsidiga qarshi norozilik uchun hibsga olinganda, qamoqxona qo‘riqchilari uning yuziga Dovud yulduzini o‘yib qo‘yish bilan tahdid qilgan.
Hadash partiyasidan deputat Ofer Kassifning so‘zlariga ko‘ra, jamiyatdagi muhit juda zo‘ravon. U: “Uydan chiqqanimda, fashistlarning jismoniy hujumidan raketalardan ko‘ra ko‘proq qo‘rqaman”, dedi. Kassifning ta’kidlashicha, ularni tez-tez Tehron rejimini qo‘llab-quvvatlashda ayblashadi, lekin ular buni rad etib, Netanyaxuning Eron xalqi uchun urush olib borayotgani haqidagi da’volarini qat’iyan rad etadi.
Siyosiy tahlilchi Ori Goldbergning fikricha, Isroil jamiyati o‘rtacha pozitsiyasiz, muhokama qilish qobiliyatisiz jamiyatga aylanib bormoqda. U: “Urushga qarshi faolni yangiliklar dasturiga olib chiqishdi va uni yerdan tekis deb hisoblovchi kabi munosabatda bo‘lishdi. Bu urushga qarshi chiqishni tasavvur qilib bo‘lmas deb o‘ylashadi”, dedi. Bu holat Isroilda urushga qarshi ovozlarning qanchalik siqilib qolganligini ko‘rsatmoqda.

Итамар Гринберг (19 лет) – израильский антивоенный активист, который столкнулся с плевками на улицах и стал мишенью онлайн-кампании ненависти. По его словам, выступать против войны в нынешнем израильском обществе – редкое явление. Он заявил: «Да, мне, наверное, стоит бояться, но у меня просто нет на это времени».
По официальным данным, 11 израильтян погибли в результате иранских ударов с начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Однако реальное число жертв или количество иранских баллистических ракет, прорвавших систему ПРО «Железный купол», неизвестно. Премьер-министр Биньямин Нетаньяху, выступая на месте иранского ракетного удара в Западном Иерусалиме, сравнил иранцев с Амалеком (библейским врагом евреев) и заявил: «Мы помним и действуем».
Иран описывает свои удары как точные и стратегические, утверждая, что они поразили военные объекты, символическую инфраструктуру и даже офис Нетаньяху, включая Тель-Авив, аэропорт Бен-Гурион и Хайфу. Однако израильские официальные лица отрицают многие из этих заявлений, называя их «фейковыми новостями». Опрос Института демократии Израиля (IDI) показал, что 93% еврейско-израильских респондентов поддерживают удары по Ирану, а 74% выражают поддержку Нетаньяху.
Гринберг отмечает, что антивоенные акции подавляются насильственно. На его акции протеста полиция избила и арестовала участников, а его самого подвергли незаконному обыску с раздеванием. Ранее, после ареста за протесты против геноцида в Газе, тюремные охранники угрожали вырезать звезду Давида на его лице.
Депутат Офер Кассиф из партии Хадаш заявил, что атмосфера в обществе очень агрессивная. Он сказал: «Выходя из дома, я больше боюсь физического нападения фашистов, чем любой ракеты». Кассифа и его коллег часто обвиняют в поддержке тегеранского режима, но он подчеркивает, что они выступают против войны, а не в защиту иранского правительства.
Политический аналитик Ори Голдберг описал израильское общество как лишённое середины и способности к диалогу. Он отметил: «Антивоенного активиста пригласили в новостную программу, и к ней относились как к стороннику теории плоской Земли. Кажется невероятным, что кто-то может выступать против этой войны». Эта ситуация иллюстрирует, насколько маргинализированы антивоенные голоса в Израиле на фоне растущей поддержки конфликта.