AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Afg‘onistondagi hokimiyat tepasida turgan Tolibon harakatini amerikalik fuqarolarni garovga olish va ‘terrorchilik taktikasi’ qo‘llashda aybladi. Rubio, Tolibonning garovga olish amaliyotini to‘xtatishni talab qilib, Afg‘onistonni amerikalik sayyohlar uchun xavfli deb e’lon qildi.
Bu belgilash AQShning ‘garov diplomatiyasi’ bilan shug‘ullanayotgan davlatlar uchun mo‘ljallangan qora ro‘yxatiga kiritilishini anglatadi. Bu ro‘yxat sobiq prezident Donald Tramp tomonidan imzolangan farmonga asosan tuzilgan. Eslatib o‘tamiz, AQSh hukumatining bu qarori Eron hukumatiga ham tegishli bo‘lib, u fevral oyida xuddi shunday belgilangan edi.
AQSh rasmiylari Mahmud Habibiy va Dennis Koyl ismli ikki amerikalikning Tolibon qo‘lida ushlab turilganligini da’vo qilmoqda. Habibiyning oilasi, afg‘on-amerikalik tadbirkor va sobiq fuqaro aviatsiyasi rahbari 2022-yil avgust oyida Kobulda yo‘qolganini aytdi, ammo Tolibon uning o‘zlarida ekanligini rad etadi. Habibiyning qaytishi uchun ma’lumot bergan shaxsga 5 million dollar mukofot taklif qilingan.
AQShning Birlashgan Millatlar Tashkilotidagi elchisi Mayk Volts Bosh Kengash yig‘ilishida Tolibonning xalqaro majburiyatlarini bajara olishiga shubha bildirdi. U, shuningdek, Tolibonning ayollarga nisbatan cheklovlari sababli Afg‘onistonga ko‘rsatilayotgan xalqaro yordamni qayta ko‘rib chiqishni talab qildi. Volts, ayol xodimlar ofisga bora olmasa, missiya byudjeti uchun ajratilgan mablag‘larni ehtiyotkorlik bilan ko‘rib chiqish kerakligini ta’kidladi.
Tolibon hukmronligi ostida Afg‘oniston dunyodagi eng og‘ir gumanitar inqirozlardan biriga duch kelmoqda. Jahon Oziq-ovqat Dasturi ma’lumotlariga ko‘ra, aholining uchdan bir qismi o‘tkir oziq-ovqat tanqisligidan aziyat chekmoqda. Shu bilan birga, ayollarning jamoat hayotidagi faoliyati qat’iy cheklangan.

Госсекретарь США Марко Рубио обвинил движение «Талибан», находящееся у власти в Афганистане, в удержании американских граждан в качестве заложников и использовании «тактики терроризма». Рубио потребовал прекратить практику «заложнической дипломатии» и объявил Афганистан небезопасным для американских путешественников.
Это обозначение означает включение Афганистана в черный список, созданный в соответствии с исполнительным указом бывшего президента Дональда Трампа, направленным против правительств, обвиняемых в «дипломатии заложников». Ранее, 27 февраля, такое же обозначение получило правительство Ирана, что произошло за день до атаки США и Израиля на эту страну.
Американские официальные лица утверждают, что «Талибан» удерживает двух американцев — Махмуда Хабиби и Денниса Койла. Семья Хабиби, афгано-американского бизнесмена и бывшего главы гражданской авиации Афганистана, сообщает, что он пропал в Кабуле в августе 2022 года, хотя движение отрицает его нахождение у них. За информацию, ведущую к возвращению Хабиби, предложено вознаграждение в 5 миллионов долларов.
Посол США в ООН Майк Вальц на заседании Совета Безопасности выразил «глубокий скептицизм» относительно готовности «Талибана» выполнять международные обязательства. Он также призвал пересмотреть международную помощь Афганистану, ссылаясь на отказ «Талибана» в базовых правах женщинам. Вальц заявил, что Совет должен тщательно рассмотреть финансирование миссии, когда женский национальный персонал не может даже приходить на работу.
Несмотря на один из худших гуманитарных кризисов в мире, по оценкам Всемирной продовольственной программы, от острой нехватки продовольствия страдает треть населения Афганистана. При этом новые законы «Талибана» запрещают женщинам участие в общественной жизни и ограничивают основные свободы, что усугубляет ситуацию в стране.