Dushanba kuni dunyo bozorida neft narxlari tarixdagi eng o‘zgaruvchan savdani boshdan kechirdi. Narxlar boshlang‘ichda har bir barrel uchun $115 darajasiga ko‘tarildi, ammo tez orada G7 mamlakatlari moliya vazirlarining favqulodda yig‘ilishi haqida xabarlar tarqaldi. Xabarlarga ko‘ra, Xalqaro Energetika Agentligi (IEA) rahbarligida 300 million barrel favqulodda zaxiralarni chiqarish rejalashtirilgan.
Bu taxminlar narxlarning ko‘tarilishini biroz pasaytirdi, ammo ular urushdan oldingi darajadan ancha yuqori bo‘lib qoldi. Keyin esa AQSh Prezidenti Donald Trampning uzoq muddatli urushdan voz kechishga o‘xshash bayonotlari haqida xabarlar tarqaldi va neft narxlari keskin tushishni boshladi, hatto juma kunidagi yopilish narxidan ham pastga tushib ketdi. Osiyoda savdo kunining boshlanishida narx har bir barrel uchun $90 atrofida edi.
Narxlarning ko‘tarilishi Fors ko‘rfazida millionlab barrel neftning qulashi va ko‘pgina Fors ko‘rfazi mamlakatlarining ishlab chiqarishni sekinlashtirishi yoki hatto “kuch mayori” (o‘z nazoratidan tashqaridagi sabablarga ko‘ra yetkazib berish majburiyatidan ozod qiluvchi band) e’lon qilishi bilan bog‘liq. 300 million barrel bu juda katta hajm bo‘lib, 2022-yil aprelida Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin amalga oshirilgan rekord aralashuvdan ikki baravar ko‘p bo‘lardi.
Biroq, bu tarixdagi eng katta neft shoki bo‘lishi mumkin. 300 million barrel bu samarali ravishda dunyo neft iste’molining uch kunidan kam (kuniga 104 million barrel), Hormuz bo‘g‘ozidagi oddiy trafikning ikki haftasiga teng. G7 moliya vazirlari hamma narsaga rozi bo‘lmasligi mumkin va ular zaxiralarni darhol chiqarishdan bosh tortdilar. Boshqa qo‘llab-quvvatlash talab qilinadi.
Barcha vazirlar Hormuz bo‘g‘ozi orqali harbiy kemalar bilan hamrohlikni xohlaydimi? Dronlar va raketalar tankerlar ustida uchayotganda va vaqti-vaqti bilan ularni nishonga olganda, yangi sug‘urta tizimi muammolarni hal qila oladimi? Shu bilan birga, AQSh Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi uchun sanksiyalardan ozod qilish orqali Rossiyani yechimning bir qismi bo‘lishi g‘oyasini ilgari surmoqda.
G7 qanchalik kuchli bo‘lmasin, Xitoy, Hindiston va Janubiy Koreya Fors ko‘rfazi nefti va gazining asosiy mijozlari bo‘lib qolmoqda. Shu sababli, Yevropaga borishi kerak bo‘lgan AQSh gaz tankerlari hozir Atlantika okeanida aylana yo‘l qilib, Panama kanali orqali Osiyoga yo‘l olmoqda. Shuningdek, reaktiv yoqilg‘ilari va o‘g‘it ishlab chiqarish uchun xom ashyolar ham Fors ko‘rfazida qulab qolgan.
G7 yig‘ilishidan so‘ng, kansler parlamentga iste’molchilarga yordam berishning eng yaxshi yo‘li harbiy keskinliklarni kamaytirish ekanligini aytdi. Bozorlar buni Prezident Trampning bayonotlariga moslashtirdi. Urush bugun to‘xtasa ham, ta’minot zanjirlaridagi tartibsizlik va energetika infratuzilmasiga yetkazilgan zarar haftalar davomida bartaraf etilishi kerak. Biroq, iqtisodiy mulohazalar Prezident Trampni cheklayotganga o‘xshaydi, chunki uning asosiy saylovchilari uchun benzin narxlari neft narxi bilan birga ko‘tarilmoqda. Hozircha urush to‘xtamagan, bozorlar tinchroq, ammo vaziyat baribir o‘zgaruvchan.

В понедельник мировые рынки нефти пережили самый волатильный день торгов в истории. Цены изначально подскочили до $115 за баррель, но вскоре появились сообщения о внеочередном совещании министров финансов стран G7. По данным сообщений, рассматривался скоординированный Международным энергетическим агентством (МЭА) выпуск 300 миллионов баррелей из чрезвычайных запасов.
Одни лишь слухи несколько сдержали рост цен, но они оставались значительно выше довоенного уровня. Затем, однако, появились сообщения о заявлениях президента США Дональда Трампа, напоминающих отказ от затяжной войны, и цены на нефть резко обвалились, опустившись ниже закрытия пятницы. К началу торгового дня в Азии цена на нефть колебалась около $90.
Рост цен неудивителен, учитывая блокировку миллионов баррелей нефти в Персидском заливе и замедление или даже объявление «форс-мажора» (оговорки, освобождающей от ответственности за непоставки из-за обстоятельств непреодолимой силы) большинством стран залива. 300 миллионов баррелей — это огромный объём, который более чем вдвое превысил бы рекордное вмешательство в апреле 2022 года после вторжения России в Украину.
Однако это также может стать крупнейшим нефтяным шоком в истории. 300 миллионов баррелей фактически составляют менее трёх дней мирового потребления нефти (104 миллиона баррелей в день), около двух недель обычного трафика через Ормузский пролив. Министры финансов G7 могут не прийти к согласию, и они решили не использовать запасы немедленно. Требуется дополнительная поддержка.
Захотят ли все министры военного сопровождения через Ормузский пролив? Решит ли проблемы новая система страхования, когда дроны и ракеты летают над танкерами и периодически поражают их? Тем временем США продвигают идею, что Россия может стать частью решения через предоставление исключений из санкций за войну Путина против Украины.
Как бы ни была сильна G7, Китай, Индия и Южная Корея остаются ключевыми потребителями нефти и газа из Персидского залива. В результате газовозы из США, направлявшиеся в Европу, теперь разворачиваются в Атлантике и идут через Панамский канал в Азию. А как насчёт авиационного топлива и сырья для удобрений, также заблокированных в заливе?
После совещания G7 канцлер сообщил парламенту, что лучший способ помочь потребителям — деэскалация военной напряжённости. Рынки интерпретировали это в свете заявлений президента Трампа. Даже если война прекратится сегодня, разруха в цепочках поставок и ущерб энергетической инфраструктуре потребуют недель для устранения. Тем не менее, похоже, экономические соображения сдерживают президента Трампа, поскольку цены на бензин для его ключевых избирателей растут вместе с ценой на нефть. Пока война не прекратилась, рынки успокоились, но ситуация остаётся волатильной.