Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan jinoiy sud jarayonida hashamatli ko‘chmas mulk brokerlari bo‘lgan Tal Aleksandr (39 yosh) va Oren Aleksandr (38 yosh) o‘nlab ayollarni giyohvand moddalar bilan zaharlab, zo‘rlash va jinsiy ekspluatatsiya qilishda aybdor deb topildi. Ularning ukasi Alon Aleksandr (38 yosh) ham aybdorlar qatoriga kiritildi. Sudya ularni barcha 10 ta ayblov punkti bo‘yicha, shu jumladan jinsiy savdo va voyaga yetmagan shaxsni jinsiy ekspluatatsiya qilishda aybdor deb topdi.
Prokurorlar sudda isbotladiki, bu aka-ukalar o‘z boyliklari va ijtimoiy mavqelaridan foydalanib, ayollarni hashamatli uylar va ziyofatlarga jalb qilib, ularning ichimliklariga giyohvand moddalar qo‘shib, keyin ularni zo‘rlashgan. Sud jarayonida 11 nafar ayol, jumladan, voqea sodir bo‘lgan vaqtda voyaga yetmagan bo‘lganlar, guvohlik berib, aka-ukalarning ularga sovg‘alar berib, turli joylarga uchirib, giyohvand moddalar berib, keyin hujum qilganini aytishdi. Prokurorlar aka-ukalarning qurbonlarni jismonan ushlab turgani va ularning yordam so‘rashlariga qaramay, zo‘rlikni davom ettirganini ta'kidladilar.
Sud jarayonida Oren Aleksandrning 2009-yilda Manxettendagi kvartirasida giyohvand moddalar ta'sirida bo‘lgan 17 yoshli qizni zo‘rlaganligi haqidagi video tasviri ko‘rsatildi. Bundan tashqari, 2024-yilda realiti-televideniye yulduzi va yuqori darajadagi ko‘chmas mulk agenti Treysi Tutor Oren Aleksandrni Nyu-York shahrida uni giyohvand moddalar bilan zaharlab, jinsiy tajovuz qilganlikda ayblovchi alohida fuqarolik da'vosini qo‘zg‘atdi, ammo Aleksandrning advokati bu da'voni "aniq yolg‘on va ommaviy axborot vositalariga ta'sir ko‘rsatish uchun" deb baholadi.
Aka-ukalarning advokatlari, jumladan Oren Aleksandrning advokati Mark Agnifilo, ularning ayollarni faqat "purs qilganini", lekin giyohvand moddalar bilan zaharlamaganini yoki zo‘rlamaganini ta'kidlab, ayblovlarni rad etishdi. Biroq, hakamlar hay'ati prokurorlarning dalillarini qabul qilib, aka-ukalarni aybdor deb topdi. Jazoni belgilash 6-avgust kuni bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Nyu-Yorkning Janubiy okrugi prokurori Jey Kleyton bu qarorni "jinsiy savdoga qarshi kurashdagi muhim qadam" deb baholadi, ammo bu qaror qurbonlarning boshdan kechirgan azob-uqubatlarini bartaraf eta olmasligini tan oldi.

В Нью-Йорке завершился уголовный процесс, в ходе которого братья Тал Александр (39 лет) и Орен Александр (38 лет), известные брокеры по элитной недвижимости, были признаны виновными в изнасиловании и сексуальной эксплуатации десятков женщин на протяжении многих лет. Их брат Алон Александр (38 лет) также был осуждён. Суд признал всех троих виновными по всем 10 пунктам обвинения, включая торговлю людьми в сексуальных целях и сексуальную эксплуатацию несовершеннолетних.
Прокуроры доказали, что братья использовали своё богатство и социальный статус, чтобы заманивать женщин на вечеринки и в роскошные дома, где подмешивали им наркотики в напитки, а затем совершали насилие. В ходе пятинедельного суда 11 женщин, в том числе несколько несовершеннолетних на момент инцидентов, дали показания, описав, как братья дарили им подарки, организовывали перелёты и, усыпив бдительность наркотиками, подвергали их нападениям. Прокуроры подчеркнули, что братья "физически сдерживали жертв во время изнасилований и игнорировали их крики и просьбы остановиться".
В ходе суда был показан видеофрагмент, на котором, как утверждается, Орен Александр насилует находящуюся под воздействием наркотиков 17-летнюю девушку в своей квартире на Манхэттене в 2009 году. Кроме того, в 2024 году появилось новое обвинение в рамках отдельного гражданского иска: звезда реалити-шоу и топ-агент по недвижимости Трейси Тьютор обвинила Орена Александра в том, что он дал ей наркотики и совершил сексуальное насилие в Нью-Йорке. Адвокат Александра назвал этот иск "заведомо ложным для максимального медийного эффекта".
Адвокаты братьев, включая Марка Агнифило, защищавшего Орена Александра, утверждали, что их клиенты были лишь "ловеласами", но не насильниками, и что женщины участвовали добровольно. Однако присяжные приняли сторону обвинения. Приговор будет вынесен 6 августа, и братья могут получить пожизненное заключение. Прокурор Южного округа Нью-Йорка Джей Клейтон заявил, что вердикт является "важным шагом в борьбе с торговлей людьми", но признал, что он не может исправить последствия жестокого обращения, которое пережили многочисленные жертвы.