Gvineyaning asosiy muxolifat rahbari Cellou Dalein Diallo, mamlakatda 40 siyosiy partiyaning tarqatib yuborilishi ortidan, hokimiyatga qarshi "to'g'ridan-to'g'ri qarshilik" endi o'zgarishning yagona yo'li ekanligini aytdi. Hukumat partiyalarni qonunga rioya qilmaslikda aybladi, ammo ular bu ayblovlarni rad etishdi.
Bu qaror, sobiq harbiy rahbar Mamady Doumbouyaning prezident sifatida qasamyod qilganidan ikki oy o'tgach, qabul qilindi. Doumbouya 2021-yilda Condeni ag'darib hokimiyatni qo'lga kiritgan va undan keyin demokratik erkinliklarni cheklashda ayblangan. Tarqatib yuborilgan partiyalar orasida sobiq prezident Alpha Condening "Gvineya Xalqining Yig'ilishi" va Dialloning "Gvineya Demokratik Kuchlari Ittifoqi" bor; Diallo hozirda surgunda yashamoqda.
O'tgan juma kuni kechqurun, Gvineyaning hududiy boshqaruv va mahalliy o'zini o'zi boshqarish vazirligi farmon chiqarib, 40 siyosiy partiyaning shtab-kvartiralari va mahalliy idoralari yopilishini, ularning logotiplari, qisqartmalari va boshqa ramzlari foydalanishdan taqiqlanishini e'lon qildi. Partiyalarning aktivlari musodara qilindi va barcha idoralar muhrlandi.
Vazirlik partiyalarning majburiy moliyaviy hisobotlarni taqdim etish kabi qonuniy talablarni bajarmaganligini aytdi. Reuters axborot agentligi xabar berishicha, tarqatib yuborilgan guruhlarning bir nechtasi bu ayblovlarni rad etib, ular qonun bo'yicha barcha majburiyatlarni bajarganligini ta'kidladi. Diallo ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilgan video bayonotida, farmon "urush ochiqchasiga e'lon qilindi" deb ta'rifladi va siyosiy o'zgarish endi muloqot yoki demokratik jarayonlar orqali amalga oshmaydi, dedi.
Qaror qonun chiqaruvchi saylovlardan ikki oy oldin qabul qilindi, bu harbiy hokimiyatdan fuqarolik boshqaruviga o'tishdagi yana bir muhim qadamdir. Gvineyaning harakati Burkina Fasodagi o'xshash qarorga ergashdi, u erda hukumat 29-yanvar kuni barcha siyosiy partiyalarni taqiqlab, hokimiyatni mustahkamlashga intildi.

Лидер основной оппозиции Гвинеи Селлу Далейн Диалло заявил, что после роспуска 40 политических партий властями страны "прямое сопротивление" стало единственным оставшимся путём к переменам. Власти обвинили партии в несоблюдении закона, что те отвергли.
Это решение было принято спустя два месяца после того, как бывший глава хунты Мамади Думбуя был приведён к присяге в качестве президента после выборов, на которых ключевые соперники были отстранены от участия. Думбуя, пришедший к власти в 2021 году после свержения Конде, обвиняется в подавлении демократических свобод. Среди распущенных партий — "Объединение народа Гвинеи" бывшего президента Альфа Конде и "Союз демократических сил Гвинеи" Диалло; сам Диалло в настоящее время находится в изгнании.
В конце прошлой пятницы министерство территориального управления и децентрализации Гвинеи объявило в декрете о закрытии штаб-квартир и местных офисов 40 политических партий, а также о запрете на использование их логотипов, аббревиатур и других символов. Активы партий были конфискованы, а все офисы опечатаны.
Министерство заявило, что партии не выполнили правовые требования, включая предоставление обязательной финансовой отчётности. Как сообщило агентство Reuters, несколько распущенных групп отвергли эти обвинения, настаивая на том, что они выполнили все обязательства по закону. Диалло в видеообращении, опубликованном в социальных сетях в воскресенье, заявил, что декрет показывает, что "война была открыто объявлена" тем, кто бросает вызов президенту Думбуе, и добавил, что политические изменения больше не произойдут через диалог или демократические процессы.
Роспуск партий произошёл за два месяца до парламентских выборов, что является ещё одним важным шагом в переходе от военного к гражданскому правлению. Действия Гвинеи последовали за аналогичным решением в Буркина-Фасо, где власти запретили все политические партии 29 января, стремясь укрепить власть в стране, пострадавшей от переворотов.