Avstraliyaning Sidney shahridagi Bondi plyajida 14-dekabr kuni yahudiylar festivalida sodir etilgan otishma bilan bog‘liq 24 yoshli Naveed Akram o‘zining yaqin oila a’zolari – onasi, akasi va singlisi – haqidagi ma’lumotlarni ommaviy axborot vositalarida e’lon qilinishiga qarshi sudga murojaat qildi. U 15 qotillik va boshqa 44 aybni o‘z ichiga olgan jami 59 ta ayb bilan qoralanmoqda.
Dushanba kuni bo‘lib o‘tgan sud majlisida Akram shaxsan ishtirok etmadi, uning o‘rniga advokati sudga uning onasi, akasi va singlisi ismlari, manzillari, ish va maktab joylari haqidagi ma’lumotlarni nashr etishni taqiqlovchi vaqtinchalik buyruq berish uchun ariza berdi. Sudya Greg Grogin global qiziqishni hisobga olib, vaqtinchalik buyruqni berdi, lekin Akramning onasi ismi allaqachon keng tarqalganligini ta’kidladi va "Bu haqda gap ochilgan emasmi?" deb so‘radi.
Sud majlisida ishtirok etgan News Corp Australia kompaniyasining advokati (Sky News Australia va bir qator gazetalarga egalik qiladi) bu buyruqqa ehtimol qarshi chiqishini aytdi. Masala keyingi hafta qisqa muddatga sudga qaytariladi. Otishmadan keyin Akramning onasi o‘g‘lini himoya qilish uchun ommaviy axborot vositalari bilan suhbatlashgan.
Akramning otasi Sajid Akram otishma joyida politsiya bilan o‘q otishmada o‘ldirilgan. Naveed Akram og‘ir jarohat olgan va hali aybini tan olmagan. U o‘tgan oy sudda birinchi marta paydo bo‘lganida, faqat bitta so‘z – "ha" deb javob bergan. Ayblovchilar ikkita qurollangan shaxsning “Islomiy Davlat” g‘oyalaridan ilhomlangan holda yolg‘iz harakat qilganini va kengaytirilgan hujayraning bir qismi emasligini da’vo qilmoqda. Bu hodisa 1996-yildagi Port Arthur hujumidan keyin Avstraliyadagi eng og‘ir ommaviy otishma hisoblanadi.

Навед Акрам, 24-летний обвиняемый в стрельбе на еврейском фестивале на пляже Бонди в Сиднее 14 декабря, обратился в суд с просьбой запретить публикацию в СМИ информации о своих ближайших родственниках – матери, брате и сестре. Ему предъявлены 59 обвинений, включая 15 убийств.
На слушаниях в понедельник Акрам лично не присутствовал, его адвокат подал ходатайство в местный суд Даунинг-центра о временном запрете на публикацию имен, адресов, мест работы и учебы членов семьи. Судья Грег Грогин удовлетворил запрос, сославшись на глобальный интерес к делу, но отметил, что имя матери Акрама уже широко распространено, задав вопрос: «Не поздно ли уже об этом говорить?»
Адвокат компании News Corp Australia, владеющей Sky News Australia и рядом газет, присутствовавший на слушаниях, заявил, что компания, вероятно, оспорит этот запрет. Дело вернется в суд на следующей неделе. После стрельбы мать Акрама давала интервью СМИ в защиту сына.
Отец Акрама, Саджид Акрам, был застрелен в перестрелке с полицией на месте нападения. Навед Акрам, получивший тяжелые ранения, еще не признал вину. В своем первом появлении в суде в прошлом месяце он произнес только одно слово – «да», отвечая на вопрос о продлении запретительных мер. Обвинение утверждает, что двое нападавших, вдохновленные «Исламским государством», действовали в одиночку и не были частью более широкой ячейки. Этот инцидент стал худшей массовой стрельбой в Австралии с 1996 года после атаки в Порт-Артуре.