AQSHning Yangi Meksika shtatida, sobiq jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epsteinning sobiq ranchosiga tergovchilar tekshiruv boshlaganligi ma'lum qilindi. Bu harakat, millionlab tergov hujjatlarining ochilganidan keyin, Epsteinning bu uzoq mulkda ayollar va qizlarga nisbatan munosabatini qayta ko'rib chiqish uchun bosim oshganligi sababli amalga oshirildi.
Yangi Meksika Bosh prokurori Raul Torrez o'tgan oyda, shtatning 2019-yilda federal prokurorlarning iltimosiga binoan yopilgan oldingi tergovidan so'ng, Epstein ishini qayta ko'rib chiqishni buyurgan. Bundan tashqari, shtat qonun chiqaruvchilari ham, ikki partiyali "haqiqat komissiyasi" orqali, Epsteinning Yangi Meksikadagi faoliyatini tekshirishni davom ettirmoqda, bu komissiya chaqiruv huquqiga ega.
Yangi Meksika Adliya departamenti bayonotida, jamoatchilikdan hududdan uzoqda turishni va dronlar faoliyatini to'xtatishni so'radi, chunki bu tergov operatsiyasiga xalaqit berishi mumkin. Departament, omon qolganlarga yordam berish va faktlarga ergashishni davom ettirishga va'da berdi.
Epstein bu mulkni 1993-yildan 2019-yilda vafotigacha, jinsiy savdo ayblovlari bo'yicha ayblanganidan keyin egalik qilgan. Ayblovchilar, jumladan vafot etgan Virginia Giuffre, bu mulkda zo'ravonlikka duchor bo'lganliklarini aytishgan, ammo Epstein hayotligida bu joy bilan bog'liq hech qanday jinoyatda ayblanmagan.
AQSH Adliya departamentining yanvar oyidagi so'nggi hujjatlar chiqarishi, Epstein va uning sheriklariga oid ko'plab tasdiqlanmagan va ba'zi hollarda ishonchsiz ma'lumotlarni o'z ichiga oladi. Bunga, sobiq Zorro Ranch xodimi deb da'vo qiluvchi shaxsning, bir Bitcoin to'lov evaziga Epsteinning voyaga etmaganlarni zo'rlash videolarini taqdim etish taklifi kiradi. Anonim yuboruvchi, shuningdek, Epstein va uning sobiq sevgilisi Ghislaine Maxwell buyrug'i bilan rancho tashqarisidagi tepaliklarda ikki chet el qizining jasadlari dafn qilinganligini da'vo qilgan.

Власти США сообщили, что следователи начали обыск бывшего ранчо покойного сексуального преступника Джеффри Эпштейна в штате Нью-Мексико. Эта операция была проведена после публикации миллионов следственных документов, что усилило давление на власти с целью пересмотра обращения Эпштейна с женщинами и девочками на этом удалённом объекте.
Генеральный прокурор Нью-Мексико Рауль Торрес в прошлом месяце приказал властям возобновить рассмотрение дела Эпштейна после того, как штат закрыл предыдущее расследование в 2019 году по просьбе федеральных прокуроров. Кроме того, законодатели штата также пересматривают деятельность Эпштейна в Нью-Мексико через двухпартийную «комиссию по установлению истины», обладающую полномочиями по вызову свидетелей.
Департамент юстиции Нью-Мексико в заявлении призвал общественность держаться подальше от района и прекратить полёты дронов поблизости, чтобы не мешать текущей правоохранительной операции. Департамент пообещал продолжать информировать общественность, поддерживать выживших и следовать фактам, куда бы они ни вели.
Эпштейн владел этой собственностью, расположенной примерно в 50 км к югу от Санта-Фе, с 1993 года до своей смерти в 2019 году после предъявления обвинений в секс-трафике. Обвинители Эпштейна, включая покойную Вирджинию Джуффре, заявляли, что подвергались насилию на этой территории, хотя при жизни финансист не был обвинён в каких-либо преступлениях, связанных с этим местом.
Последний выпуск документов Министерства юстиции США об Эпштейне в январе содержит многочисленные неподтверждённые – а в некоторых случаях неправдоподобные – сведения, связанные с сексуальным преступником и его сообщниками. Среди них есть электронное письмо от предполагаемого бывшего сотрудника ранчо Зорро, который предложил предоставить видео с насилием Эпштейна над несовершеннолетними в обмен на оплату в один биткойн. Анонимный отправитель также утверждал, что по приказу Эпштейна и его бывшей подруги Гислен Максвелл на холмах за пределами ранчо были захоронены тела двух иностранных девочек.