Iroq Bosh vaziri Muhammad Shiyo as-Sudani AQSh Davlat kotibi Marko Rubio bilan telefon orqali suhbatda mamlakatning havo, quruqlik va suv maydonlarini qo‘shni davlatlar yoki mintaqaga qarshi harbiy harakatlar uchun ishlatilishiga yo‘l qo‘yilmasligini ta’kidladi. Bosh vazirning matbuot xizmati bu haqda seshanba kuni xabar berdi.
Sudani mamlakatni davom etayotgan mojarolarga tortishga har qanday urinishni rad etdi, shuningdek, “har qanday tomon tomonidan havo hududining buzilishini” qat’iyan qoraladi. Bu bayonot Iroqda bir nechta zarbalar berilgan kunida, jumladan, asosan shialardan iborat Xalq safarbarlik kuchlari (PMF) bilan bog‘liq guruhga qilingan hujumdan so‘ng keldi.
Iroq hukumati xavfsizlik ma’lumotlar markazi Kirkuk viloyatidagi PMF pozitsiyasiga qilingan “portlash”da bir nechta PMF jangchilari halok bo‘lganini tasdiqladi, ammo hujumni kim amalga oshirganini ko‘rsatmadi. Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Kataib Imam Ali guruhi o‘z a’zolaridan to‘rt nafari halok bo‘lgani va 12 nafari yaralanganini, buni AQShga bog‘lab, “Amerika tajovuzi” deb atadi.
Eron Inqilobiy gvardiyalari seshanba kuni Iroqning Kurdiston mintaqasidagi Al-Harir havo bazasida “bosqinchilik qilayotgan AQSh armiyasining shtab-kvartirasi beshta raketa bilan nishonga olinganini” e’lon qildi. Bu voqea Iroqning Eron, AQSh va Isroil o‘rtasidagi vositachilik jang maydoniga aylanish xavfini yanada oshirdi.
Mintaqadagi urush boshlanganidan beri PMFga tegishli bazalar bir necha marta, jumladan, Eron tarafdori jangchilarga qarshi zarbalar bilan urildi. Bag‘dod xalqaro aeroporti, harbiy bazalar, AQSh diplomatik ob’yektlari, shuningdek, neft konlari va inshootlari dron va raketa hujumlariga uchradi. Kurdistonning shimoliy avtonom mintaqasi, u yerda AQSh qo‘shinlari joylashgan, dron hujumlarining asosiy nishoni bo‘lib kelmoqda, ammo ular asosan daf etilmoqda.
Al Jazeera muxbiri Assed Baig Erbildan xabar berar ekan, “Kechasi va ertalab sodir bo‘layotgan barcha bu hujumlar Iroqning ushbu kengayib borayotgan Yaqin Sharq urushida qanchalik jang maydoniga aylanayotganini ko‘rsatmoqda”, dedi. Kurdistonning mintaqaviy hukumati Erbildagi Birlashgan Arab Amirliklari konsulligi yaqiniga tushgan dron hujumini “fuqarolarga va madaniy muassasalarga qaratilgan shafqatsiz, sababsiz hujum” deb qattiq qoraladi.

Премьер-министр Ирака Мухаммед Шиа ас-Судани в телефонном разговоре с госсекретарем США Марко Рубио подчеркнул важность обеспечения того, чтобы воздушное пространство, территория и воды Ирака не использовались для любых военных действий против соседних стран или региона. Об этом во вторник сообщило медиа-бюро премьер-министра.
Судани отверг «любые попытки втянуть страну в продолжающиеся конфликты», а также «нарушения ее воздушного пространства любой стороной». Это заявление прозвучало в день, когда на территории Ирака были нанесены несколько ударов, включая удар по группировке, связанной с в основном шиитскими Силами народной мобилизации (СНМ).
Информационная ячейка безопасности иракского правительства подтвердила, что несколько бойцов СНМ погибли в результате «бомбардировки» в провинции Киркук, хотя не указала, кто нанес удар. Поддерживаемая Ираном группировка «Катаиб Имам Али», связанная с СНМ, заявила, что четыре ее члена были убиты и 12 ранены в воздушных атаках на севере Ирака, которые она приписала США, назвав это «американской агрессией».
Корпус стражей исламской революции Ирана во вторник заявил, что нанес удар по американской базе в курдском регионе Ирака, утверждая, что «штаб-квартира вторгшейся американской армии на авиабазе Аль-Харир в регионе Курдистан была поражена пятью ракетами». Этот инцидент усилил опасения, что Ирак превращается в поле боя-посредника между Ираном, США и Израилем.
С начала войны на Ближнем Востоке базы, принадлежащие СНМ, подвергались ударам несколько раз, включая атаки по проиранским боевикам. Багдадский международный аэропорт, на территории которого расположены военная база и дипломатический объект США, а также нефтяные месторождения и объекты, подвергались атакам дронов и ракет. Северный автономный курдский регион, где размещены американские войска, стал основной целью атак дронов, но большинство из них перехватывается.
Корреспондент Al Jazeera Ассед Байг, сообщая из Эрбиля, заявил: «Все эти атаки, происходящие ночью и ранним утром, подчеркивают, насколько все больше Ирак становится полем боя в этой расширяющейся» ближневосточной войне. Поздно вечером в понедельник курдские контртеррористические силы заявили, что силы коалиции под руководством США «сбили три снаряженных взрывчаткой дрона над Эрбилем», столицей курдского региона.
Один дрон упал рядом с консульством ОАЭ в Эрбиле, добавили они. Курдский источник безопасности сообщил AFP, что дрон, вероятно, был нацелен на консульство США, но не достиг цели и упал рядом с эмиратской миссией. Региональное правительство Курдистана во вторник заявило, что «решительно осуждает это жестокое, немотивированное нападение, которое нацелено на гражданских лиц и культурные учреждения и направлено на подрыв дипломатических усилий, что полностью нарушает международные законы».