Gaiti xavfsizlik kuchlari va AQSh litsenziyalangan xususiy harbiy firmasi Vectus Global tomonidan amalga oshirilgan dron hujumlari o‘tgan yil mart oyidan boshlab kamida 1,243 kishining o‘limiga va 738 kishining yaralanishiga sabab bo‘lgan. Bu haqda Inson Huquqlari Kuzatuv Tashkiloti (HRW) hisobotida xabar berilgan. Hujumlar asosan poytaxt Port-o-Prensning guruhlar tomonidan 90 foiz nazorat qilinadigan va zich aholi yashaydigan hududlarida amalga oshirilgan.
HRW hisobotiga ko‘ra, 2025-yil 1-martdan 21-yanvargacha Port-o-Prens joylashgan G‘arbiy departamentda sodir bo‘lgan hujumlarda 17 bola va 43 katta yoshli odam halok bo‘lgan, ularning hech biri jinoyatchi guruhlar a‘zosi bo‘lmagan. Tashkilotning Amerika bo‘yicha direktori Xuanita Goebertus bayonotida: "Gaiti hokimiyati ko‘proq bolalar o‘lishidan oldin xavfsizlik kuchlari va ular uchun ishlaydigan xususiy shartnoma firmalarini darhol nazorat ostiga olishi kerak" deb ta'kidlagan.
Hujumlar soni so‘nggi oylarda sezilarli darajada oshgan: noyabrdan yanvar oxirigacha 57 ta hujum qayd etilgan, bu avgustdan oktyabrgacha bo‘lgan 29 ta hujumdan deyarli ikki baravar ko‘p. HRW tadqiqotchilari ijtimoiy tarmoqlarga yuklangan yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri tashkilotga yuborilgan ettita videoni tahlil qilib, ulardan to‘rttasini Port-o-Prensga joylashtirgan. Videolarda portlovchi moddalar bilan jihozlangan dronlarning avtomobillar va odamlarga, ba‘zilari qurollangan bo‘lsa-da, hech biri zo‘ravonlik harakatlarida ishtirok etmayotgan yoki hayot uchun zudlik bilan tahdid solmayotgan ko‘rinishda, takroriy hujumlari ko‘rsatilgan.
Hisobotda ta'kidlangan hujumlardan biri 20-sentyabr kuni Simon Pele guruhi nazoratidagi qashshoq mahallada sodir bo‘lib, u yerda dron hujumi to‘qqiz kishini, jumladan uch bolani o‘ldirgan va kamida sakkiz kishini yaralagan. HRW noma'lum bir aholi vakilining eslashicha, portlash chaqaloqning ikkala oyog‘ini uzib yuborgan. O‘ldirilganlar orasida olti yoshli qiz bor edi, uning noma'lum onasi: "Guruhlar bo‘lgan joylarda begunoh odamlar, bolalarini tarbiyalaydigan, oddiy yo‘llarni tutgan odamlar bor" deb aytgan. O‘ldirilganlarning oilalari, jinoyatchi guruhlar ularning dafn marosimlarini tashkil qilgan va nazorat qilganini aytishgan.
O‘tgan oy Birlashgan Millatlar Tashkilotining Gaitidagi Integratsiyalashgan Idorasi o‘lim va yaralanishlar bo‘yicha tergov olib borilayotganiga oid hech qanday ko‘rsatkich yo‘qligini bildirgan. HRW dronlarning guruhlar tomonidan keng qo‘llanilayotganiga hech qanday dalil topilmaganini, BMTning inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari esa oktyabr oyida dron hujumlarini nisbatsiz va ehtimol qonunga xilof deb hisoblaganini qayd etgan.

Силы безопасности Гаити при поддержке частной военной фирмы Vectus Global, имеющей лицензию США, с марта прошлого года провели антибандитские операции с использованием квадрокоптеров, оснащенных взрывчаткой, что привело к гибели по меньшей мере 1 243 человек и ранениям 738 человек. Об этом сообщается в докладе организации Human Rights Watch (HRW). Удары часто наносились в густонаселенных районах столицы Порт-о-Пренс, которая на 90% контролируется бандами.
Согласно докладу HRW, с 1 марта 2025 года по 21 января в Западном департаменте, где расположен Порт-о-Пренс, в результате ударов погибли 17 детей и 43 взрослых, не считавшихся членами преступных группировок. Директор HRW по Америке Хуанита Гобертус в заявлении подчеркнула: "Власти Гаити должны срочно обуздать силы безопасности и частных подрядчиков, работающих на них, прежде чем погибнет больше детей".
Количество атак дронов в Порт-о-Пренсе значительно увеличилось в последние месяцы: с ноября до конца января зарегистрировано 57 атак, что почти вдвое больше, чем 29 атак с августа по октябрь. Исследователи HRW проанализировали семь видео, загруженных в социальные сети или переданных непосредственно группе, которые показывают квадрокоптеры в действии, и геолокализовали четыре из них в Порт-о-Пренсе. В видео демонстрируется неоднократное использование дронов со взрывчаткой для атак на транспортные средства и людей, некоторые из которых вооружены, но ни один не выглядит вовлеченным в насильственные действия или представляющим непосредственную угрозу для жизни.
В докладе выделена одна из атак, произошедшая 20 сентября в районе Симон Пеле, бедном сообществе, контролируемом одноименной бандой. Удар дрона убил девять человек, включая трех детей, и ранил по меньшей мере восемь человек, когда лидер банды Симон Пеле готовился раздавать подарки детям в этом районе. HRW процитировала одного неназванного жителя, который вспоминал, как взрыв оторвал обе ноги у младенца. Среди погибших была шестилетняя девочка, чья неопознанная мать сказала: "В местах, где находятся банды, есть невинные люди, которые воспитывают своих детей, которые идут нормальным путем". По данным HRW, семьи погибших сообщили, что преступная группировка организовала и контролировала доступ к их похоронам.
В прошлом месяце Объединенное представительство ООН в Гаити заявило, что у него нет указаний на то, что смерти и ранения расследуются. HRW отметила, что нет доказательств широкого использования дронов бандами, а Верховный комиссар ООН по правам человека в октябре заявил, что удары дронов являются непропорциональными и, вероятно, незаконными.