Turkiyaning sharqiy tog‘li hududlaridagi Kapikoy chegara darvozasida, Eronlik sayohatchilar urush, uzoq yo‘l va aloqa uzilishlaridan so‘ng qo‘rquv, charchoq va yengillik hissi bilan chegaradan o‘tmoqda. Qor bilan qoplangan tepaliklar atrofida, oilalar va yakka sayohatchilar ko‘p kunlik safardan keyin paydo bo‘lib, so‘nggi kunlarda yuzlab kishi o‘tgan va ikki tomonga ham doimiy oqim kuzatilmoqda, bu AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushining mintaqaga tarqalishi bilan bog‘liq.
Ba’zilar shaharlariga bomba tushgani uchun qochganini, boshqalari esa yaqinlari bilan aloqa uzilgach, reyslar bekor qilinganda quruqlik orqali jo‘nab ketganini aytmoqda. Mislik fabrika ishchisi Muhammad Fauzi (46 yosh) Turkiya SIM-kartasi, mahalliy valyuta yoki til bilimsiz, faqat Anqara va Izmirdagi ikki mislik do‘stining telefon raqamlari va Qohiragacha borish rejasi bilan Erondan o‘tgan. U marmar va granit sektorida uch oy davomida ish to‘xtaganini, ko‘plab fabrikalar yopilganini kuzatgan: "Vaziyat juda qiyin, ish to‘xtadi. Men ishlay olmayman, xavfli bo‘lgani uchun qololmayman, shuning uchun uyimga, vatanimga qaytmoqchiman."
Jalila Jabari (63 yosh) Tehrondan "bomba tushayotgani" va vaziyatning chidab bo‘lmas bo‘lgani uchun qochganini aytdi. Chegaraga boradigan avtomagistrallar tinch bo‘lsa-da, poytaxtdagi noaniqlik uni ketishga majbur qilgan. U qizi o‘qiydigan Istanbulga yo‘l olgan: "Agar u yerda vaziyat yaxshilansa, Eron yaxshilansa, qaytib kelaman. Agar tinchlik bo‘lsa, qaytaman."
Ko‘plab kishi Erondan chiqayotgan bir paytda, ba’zilar qaytmoqda. Leila (45 yosh, familiyasini bermagan) Istanbuldan qaytishga qaror qildi—u yerda nemis tarixiy tadqiqot instituti bilan ishlaydigan olimlarga vaqt-vaqti bilan yordam beradi—chunki Shirazdagi oilasi bilan aloqa uzilgan. "O‘zim xavfsiz bo‘lsam ham, oilam xavfda bo‘lsa, qanday qilib xotirjam bo‘lishim mumkin?" deb so‘radi. Uning bir ukasi og‘ir kasal va komada, bu uning tashvishini oshirmoqda. U uchun, xavfda bo‘lsa ham, oilasi bilan jismonan birga bo‘lish, chet elda kutishdan ko‘ra bardoshliroq his qilinadi. U urush tugaguncha Eronda qolishni rejalashtirmoqda: "Men ularni bombalardan himoya qila olmayman. Lekin ular bilan birga bo‘lishim mumkin deb his qilsam, ehtimol birga o‘lamiz yoki tirik ekanmiz, ularga yordam beraman."

На пограничном переходе Капикой в восточной Турции иранские путешественники пересекают границу со смесью страха, изнеможения и облегчения, прибывая после недели, отмеченной войной, долгими поездками на поезде или автомобиле, отключениями связи и использованием чужих телефонов. Заснеженные холмы окружают иранскую сторону границы в провинции Ван, где появляются семьи и одиночные путешественники, многие после нескольких дней в пути. В последние дни сотни людей пересекли границу, и теперь наблюдается устойчивый поток в обоих направлениях на фоне расширения войны США и Израиля против Ирана по всему региону.
Некоторые говорят, что бежали, потому что бомбы падали на их города. Другие решили уехать после потери связи с близкими, отправившись по суше, когда рейсы были отменены. Египетский рабочий фабрики Мухаммад Фаузи (46 лет) пересек границу из Ирана без турецкой SIM-карты, местной валюты и знания языка. У него были только номера телефонов двух египетских друзей в Анкаре и Измире – и план добраться до Каира. Он наблюдал, как работа в Иране в мраморном и гранитном секторе остановилась за три месяца его пребывания там, многие фабрики закрылись: "Ситуация очень сложная, и работа остановилась. Я не могу работать, я не могу оставаться, потому что ситуация сейчас опасная, поэтому я хочу вернуться домой, в свою страну."
Джалила Джабари (63 года) сказала, что бежала из Тегерана, потому что "бомбы падают" и ситуация стала невыносимой. Шоссе к границе были спокойными, но неопределенность в столице заставила ее уехать. Она направлялась в Стамбул, где учится ее дочь: "Если там станет хорошо, если в Иране станет хорошо, я вернусь. Если будет мир, я вернусь."
Пока многие покидают Иран, некоторые возвращаются. Лейла (45 лет, не назвавшая фамилию агентству Reuters) решила вернуться из Стамбула – где она иногда помогает ученым, работающим с немецким историческим исследовательским институтом – после того, как потеряла связь с семьей в Ширазе. "Как я могу быть в безопасности, когда чувствую, что моя семья, возможно, в опасности?" – спросила она. Один из ее братьев серьезно болен и находится в коме, что усиливает ее беспокойство. Для нее физическое нахождение с семьей, даже в опасности, кажется более терпимым, чем ожидание за границей. Она планирует оставаться в Иране до окончания войны: "Я не могу защитить их от бомб. Но когда я чувствую, что могу быть с ними вместе, возможно, мы умрем вместе, или я могу помочь им, пока мы живы."