Yevropa Komissiyasi raisi Ursula von der Leyen Yevropa Ittifoqining qimmat va beqaror import qilinadigan yoqilg‘i manbalariga “to‘liq bog‘liq” ekanligini va yadro energiyasidan voz kechish “strategik xato” bo‘lganini e’lon qildi. U Parij yaqinidagi yadro energiyasi sammitining ochilishida bu qaror YEni ishonchli va arzon past emissiyali energiya manbaidan mahrum qilganini ta’kidladi.
Von der Leyenning so‘zlariga ko‘ra, AQSh-Isroilning Eron bilan urushi yirik neftni qayta ishlash zavodlariga zarar yetkazgan va dunyo neft ta’minoti uchun muhim bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini yopgan, bu esa importga bog‘liqlikning zaif tomonlarini ochib bergan. U bu urushni “aniq eslatma” deb atadi va YEni boshqa mintaqalarga nisbatan tuzilma jihatdan noqulay holatga qo‘yayotganini qayd etdi.
Sammitda von der Leyen Yevropa yadro innovatsiyalari uchun 200 million yevro (230 million dollar) mablag‘ ajratilishini e’lon qildi. U 1990-yilda Yevropa elektr energiyasining uchdan bir qismi yadrodan kelganini, bugun esa bu ko‘rsatkich atigi 15% atrofida ekanligini ta’kidladi, bu pasayishni Germaniya kabi davlatlarning 2011-yildagi Fukusima falokatidan keyin yadro energiyasini qisqartirish siyosati bilan bog‘ladi.
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron yadro energiyasini mustaqillik va uglerod neytralligini uyg‘unlashtirish kaliti deb hisoblaydi. U hozirgi geosiyosiy kontekstda uglevodorodlarga haddan tashqari bog‘liqlik ularni bosim yoki hatto beqarorlashtirish vositasi sifatida ishlatish imkonini berishini ta’kidladi. Fransiya so‘nggi yillarda uranni asosan Qozog‘iston, Avstraliya, Namibiya va siyosiy beqaror Niger kabi mamlakatlardan import qilmoqda, bu esa yangi qiyinchiliklar tug‘diradi.
Sammit boshida “Yashil tinchlik” (Greenpeace) faollari Makron va Xalqaro atom energiyasi agentligi boshlig‘i Rafael Grossini bosh davlat rahbarlari bilan salomlashayotgan paytda sahnaga bostirib kirishdi. Ular “Yadro energiyasi = Energiya xavfsizligi” va “Yadro energiyasi Rossiyaning urushini qo‘llab-quvvatlaydi” deb yozilgan bannerlarni ko‘tarib, yadro energiyasiga qarshi norozilik bildirdilar, bu esa Yevropa ichidagi qarama-qarshilikni aks ettiradi.

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европейский союз “полностью зависим” от дорогих и нестабильных импортных ископаемых видов топлива, а отказ от ядерной энергии стал “стратегической ошибкой”. На открытии саммита по ядерной энергии под Парижем она подчеркнула, что блок “отвернулся от надежного, доступного источника низкоуглеродной энергии”, что теперь обнажает уязвимости на фоне войны США и Израиля против Ирана.
Фон дер Ляйен отметила, что война повредила крупные нефтеперерабатывающие заводы и привела к закрытию Ормузского пролива — ключевого маршрута для мировых поставок нефти, что служит “суровым напоминанием” о рисках зависимости от импорта ископаемого топлива. Она добавила, что такая зависимость ставит ЕС в “структурно невыгодное положение по сравнению с другими регионами”, подрывая энергетическую безопасность и экономическую стабильность.
На саммите фон дер Ляйен объявила о создании фонда в размере 200 миллионов евро (230 миллионов долларов) для поддержки европейских ядерных инноваций. Она привела данные: в 1990 году треть электроэнергии в Европе производилась на атомных станциях, а сегодня этот показатель упал до примерно 15%, что частично связано с политикой таких стран, как Германия, которая после аварии на Фукусиме в 2011 году активно сокращала ядерную генерацию.
Президент Франции Эмманюэль Макрон, выступая на саммите, назвал ядерную энергию ключом к сочетанию независимости и декарбонизации. Он предупредил, что чрезмерная зависимость от углеводородов в текущем геополитическом контексте может превратить их в “инструмент давления или даже дестабилизации”. При этом Франция, активно использующая ядерную энергетику, сама импортирует уран из Казахстана, Австралии, Намибии и политически нестабильного Нигера, что создаёт новые вызовы.
В начале саммита активисты “Гринпис” ворвались на сцену, прервав выступление Макрона и главы МАГАТЭ Рафаэля Гросси, развернув плакаты с лозунгами “Ядерная энергия = энергетическая небезопасность” и “Ядерная энергия питает войну России”. Этот инцидент подчеркнул глубокие разногласия внутри ЕС по вопросу ядерной энергетики, усугубляемые геополитической напряжённостью и экономическими издержками.