Hukumat himoyasiga olingan futbolchilar orasida terma jamoa sardori Zahra Ganbari, shuningdek, Zahra Sarbali Alishe, Mona Hamudi, Atefe Ramezanizade va Fatima Pasandide bor. Reuters agentligining ta'kidlashicha, futbolchilar boshpana so'rab murojaat qilishgan, chunki ular Eron terma jamoasini turnirdagi birinchi o'yin oldidan milliy madhiyani ijro etmasliklari uchun "urush vaqtidagi xoinlar" deb atagan.
Toni Burk: "Bu ayollar ajoyib sportchilar va ajoyib odamlar, ular Avstraliyada o'z uylarida bo'lishni his qilishadi", deb e'lon qildi. Vazir, shuningdek, boshpana taklifi Gold-Kost shahridagi mehmonxonada qolgan yana 21 nafar jamoa a'zosi uchun ham kuchda ekanligini ta'kidladi, ammo ularning ba'zilari Eronga qaytishga qaror qilishi mumkin.
Eron ayollar terma jamoasi Avstraliyada bo'lib o'tgan turnirning guruh bosqichidagi uchta o'yinini ham mag'lubiyat bilan yakunladi. 2-mart kuni Janubiy Koreyaga qarshi birinchi o'yin (0:3) oldida jamoa milliy madhiyani ijro etmadi, bu Eron ichida keskin tanqidga sabab bo'ldi. Keyingi o'yinlarda—5-mart kuni Avstraliyaga (0:4) va 8-mart kuni Filippinlarga (0:2) qarshi—eronlik futbolchilar madhiyani ijro etishdi va harbiy salom berishdi.

Пять футболисток женской сборной Ирана получили убежище в Австралии во время проведения Кубка Азии. Об этом сообщил министр внутренних дел страны Тони Берк, передает Reuters. Австралийская федеральная полиция вывела спортсменок из отеля, где проживала команда, и доставила их в безопасное место.
Под защитой властей находятся капитан сборной Захра Ганбари, а также Захра Сарбали Алише, Мона Хамуди, Атефе Рамезанизаде и Фатима Пасандиде. Как отмечает Reuters, футболистки обратились за убежищем после того, как команду в Иране назвали «предательницами военного времени» за отказ исполнять национальный гимн перед первым матчем турнира. Переговоры о предоставлении им защиты продолжались несколько дней.
«Эти женщины — отличные спортсменки и замечательные люди, и они будут чувствовать себя в Австралии как дома», — заявил Тони Берк. Министр также отметил, что предложение о предоставлении убежища остается в силе для остальных 21 члена команды, которые все еще находятся в отеле в городе Голд-Кост. По его словам, некоторые из них, вероятно, решат вернуться в Иран.
Женская сборная Ирана проиграла все три матча группового этапа турнира, проходящего в Австралии. Перед первой игрой с Южной Кореей 2 марта (0:3) команда не исполнила национальный гимн, что вызвало резкую критику в Иране. При этом перед следующими матчами — с Австралией 5 марта (0:4) и Филиппинами 8 марта (0:2) — иранские футболистки исполнили гимн и отдали воинское приветствие.