Yevropa Kengashi Raisi Antonio Kosta AQSh va Isroilning Eron bilan urushi natijasida Rossiyaning yagona g‘olib bo‘layotganini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, global energiya narxlarining keskin oshishi va Ukrainadagi to‘rt yillik mojaroga e‘tiborning kamayishi Moskvaga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratmoqda.
Kosta Bryusselda Yevropa Ittifoqi elchilari oldida bergan nutqida: "Hozircha bu urushda faqat bitta g‘olib bor – Rossiya. Energiya narxlari oshishi bilan u Ukrainaga qarshi urushini moliyalashtirish uchun yangi resurslarga ega bo‘lmoqda. Bundan tashqari, Ukrainaga yuborilishi mumkin bo‘lgan harbiy imkoniyatlarning boshqa yo‘nalishga o‘tishi va O‘rta Sharqdagi mojaroning markazga kelishi tufayli Ukrainaga qaratilgan e‘tibor kamaymoqda", deb ta'kidladi.
Yevropa rahbari, shuningdek, xalqaro huquq asosidagi tartibni himoya qilish zarurligini ta'kidladi va barcha tomonlarni muzokaralar stoliga qaytishga chaqirdi. U: "Erkinlik va inson huquqlari bombalar orqali amalga oshirilmaydi. Faqat xalqaro huquq ularni himoya qiladi. Biz yanada kengayishning oldini olishimiz kerak. Bunday yo‘l O‘rta Sharq, Yevropa va butun dunyo uchun xavflidir", dedi.
AQSh va Isroilning Eron hujumi neft narxlarini 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyingi eng yuqori darajaga ko‘tardi. Shu bilan birga, Kreml AQSh vositachiligidagi Rossiya-Ukraina tinchlik muzokaralarini davom ettirish istagi borligini, ammo keyingi uchrashuv sanasi va joyi kelishilgani yo‘qligini ma'lum qildi.
Rossiya va Ukraina o‘tgan yili Turkiyada uch bosqichli muzokaralar o‘tkazgan va bu yil Abu-Dabi va Jenevada yana bir qancha uchrashuvlar bo‘lib o‘tgan. Biroq, ular, ayniqsa, Rossiyaning Ukrainaning Donetsk viloyatining butun sharqiy qismini nazorat qilishni talab qilishi masalasida haligacha katta farqda qolmoqda.
Dushanba kuni AQSh Prezidenti Donald Trump va Rossiya Prezidenti Vladimir Putin yilning birinchi telefon suhbatini o‘tkazdilar, unda Eron va Ukraina urushlari muhokama qilindi. Kreml ma'lumotlariga ko‘ra, AQShning Rossiya neftiga qo‘ygan sanksiyalarini bekor qilish masalasi Vashington bilan batafsil muhokama qilinmagan, ammo AQSh harakatlari global energiya bozorlarini barqarorlashtirishga qaratilgan.
Putin Rossiyaning Yevropa mijozlari bilan uzoq muddatli hamkorlikka qaytishga tayyorligini bildirdi. Ukraina urushidan oldin Yevropa o‘z gazining 40 foizdan ortig‘ini Rossiyadan sotib olgan edi. 2025-yilga kelib, Rossiyadan quvur va suyuqlashtirilgan tabiiy gaz importi YI umumiy importining atigi 13 foizini tashkil etdi.
Trump ma'muriyati energiya narxlarini past ushlab turish uchun neft ishlab chiqaruvchi ba'zi davlatlarga qo‘yilgan sanksiyalarni bekor qilishini aytdi, ammo qaysi davlatlar ekanligini aytmadi. Hozirda AQSh Rossiya, Eron va Venesuela neft sektorlariga nisbatan sanksiyalar qo‘llamoqda. Reuters agentligi noma'lum manbalarga tayanib, Trump neft narxlarini nazorat qilish rejalari doirasida Rossiyaga qo‘yilgan sanksiyalarni yumshatishni ko‘rib chiqayotganini xabar qildi.
O‘tgan hafta AQSh G‘aznachilik vaziri Skott Bessent Hindistonning O‘rta Sharqdan yetkazib berishning qisqarishiga moslashishiga yordam berish uchun Rossiya neftini Hindistonga sotishga qo‘yilgan sanksiyalarga 30 kunlik imtiyoz e'lon qildi.

Председатель Европейского совета Антониу Кошта заявил, что Россия является единственным бенефициаром войны США и Израиля с Ираном. По его словам, резкий рост мировых цен на энергоносители и отвлечение внимания от четырёхлетнего конфликта Москвы с Украиной создают дополнительные возможности для Кремля.
В речи перед послами Европейского союза в Брюсселе Кошта подчеркнул: "Пока в этой войне есть только один победитель — Россия. Она получает новые ресурсы для финансирования своей войны против Украины по мере роста цен на энергоносители. Она извлекает выгоду из переориентации военных возможностей, которые в противном случае могли бы быть направлены на поддержку Украины. И она выигрывает от снижения внимания к украинскому фронту, поскольку конфликт на Ближнем Востоке выходит на первый план".
Европейский лидер также акцентировал необходимость защиты основанного на правилах международного порядка, который, по его утверждению, сейчас оспаривается Соединёнными Штатами, и призвал все стороны на Ближнем Востоке вернуться за стол переговоров. Он заявил: "Свобода и права человека не могут быть достигнуты с помощью бомб. Только международное право обеспечивает их. Мы должны избежать дальнейшей эскалации. Такой путь угрожает Ближнему Востоку, Европе и всему миру".
Атака США и Израиля на Иран спровоцировала крупнейший скачок цен на нефть с момента потрясений после вторжения России в Украину в 2022 году. Тем временем Кремль сообщил, что все стороны желают продолжить посреднические переговоры США по урегулированию конфликта между Россией и Украиной, но дата и место следующего раунда ещё не согласованы.
Россия и Украина провели три раунда переговоров в Турции в прошлом году и несколько дополнительных сессий при посредничестве США в Абу-Даби и Женеве в этом году. Однако стороны остаются далеки друг от друга по ключевым вопросам, особенно по требованию России о передаче Киевом контроля над всей восточной частью Донецкой области.
В понедельник президент США Дональд Трамп и его российский коллега Владимир Путин провели первый в этом году телефонный разговор, в ходе которого обсудили войны в Иране и на Украине. По данным Кремля, возможность снятия американских санкций на российскую нефть не обсуждалась с Вашингтоном подробно, но действия США якобы направлены на стабилизацию мировых энергетических рынков.
После этого звонка Путин заявил, что Россия, второй по величине экспортёр нефти в мире и обладатель крупнейших запасов природного газа, готова вновь работать с европейскими потребителями, если они захотят вернуться к долгосрочному сотрудничеству. До войны на Украине Европа закупала более 40% своего газа у России. К 2025 году совокупные поставки трубопроводного газа и СПГ из России составили лишь 13% от общего импорта ЕС.
Также в понедельник Трамп заявил, что его администрация снимет некоторые санкции с нефтедобывающих стран для сдерживания цен на энергоносители, хотя и не уточнил, с каких именно. В настоящее время Вашингтон сохраняет санкции в отношении нефтяных секторов России, Ирана и Венесуэлы. Агентство Reuters со ссылкой на несколько анонимных источников сообщило, что Трамп рассматривает возможность смягчения санкций против России в рамках своих планов по контролю над ценами на нефть.
На прошлой неделе министр финансов США Скотт Бессент объявил о 30-дневном освобождении от санкций на продажу российской нефти в Индию, чтобы помочь ей справиться с сокращением поставок с Ближнего Востока.