2019-yil iyul oyida, Jeffrey Epstein bolalar jinsiy savdosi uchun hibsga olingan kuni, FBI uning Nyu-Yorkdagi saroyiga bostirib kirib, katta xavfsiz omborini ochdi. U yerda olmoslar, naqd pul to‘plamlari, pasportlar, CD va qattiq disklar topildi. Biroq, hibsga olish orderidagi muammo tufayli agentlar bu narsalarni olib ketolmadilar. Yangi order bilan qaytganlarida esa, xavfsiz ombor bo‘sh bo‘lib qolgan edi – FBI hujjatlariga ko‘ra.
FBI ma'lumotlariga ko‘ra, Epsteinning 2005-yildan beri buxgalteri va hisobchisi bo‘lgan Richard Kahn, saroy xodimlariga xavfsiz ombor mazmunini ikki chamadonga to‘plab, uning uyiga yetkazishni buyurgan. FBI Kahnning o‘sha paytdagi advokati bilan gaplashgach, Kahn chamadonlarni o‘zgartirmasdan topshirishga rozi bo‘ldi, lekin agentlarning uyiga kelishini istamadi va kim buyruq berganini aytishdan bosh tortdi. Biroq, tergovga yaqin manba, Kahnning hech qachon Epsteinning jinoyat tergovi bilan bog‘liq holda so‘roq qilinmagan yoki tekshirilmaganligini aytdi.
Kahn va Epsteinning uzoq yillik advokati Darren Indyke, Epsteinning yagona vasiylari bo‘lib, uning barcha boyligi va mulkini nazorat qiladi. Ular omon qolganlarga to‘lanadigan kompensatsiyalar va Epstein mulkida saqlanayotgan hujjatlardagi sirlarni boshqaradi. AQSh Vakillar Palatasining Nazorat qo‘mitasi, Epstein tarmog‘ini tekshirish doirasida, ularni guvohlik berish uchun chaqirgan. Kahn chorshanba kuni, Indyke esa 19-mart payshanba kuni guvohlik berishi kutilmoqda.
Epstein Indyke va Kahni 2019-yil avgust oyida, bolalar jinsiy savdosi uchun sud kutayotgan qamoqxonada vafotidan ikki kun oldin, vasiylar etib tayinladi. U o‘z vasiyatini o‘z tug‘ilgan yiliga nomlangan trustga o‘tkazish uchun o‘zgartirdi, bu trustni advokat va buxgalter boshqaradi. Vasiylar sifatida ular omon qolganlarga to‘lanadigan kompensatsiya paketlarini kelishib oldilar va shartlarni qo‘yishdi, bu esa pul olganlarning ularga qarshi qo‘shimcha huquqiy harakatlar qilishini oldini oldi. Epstein mulkining qiymati aniq emas, lekin uning o‘lim vaqtida taxminan 635 million dollar (475 million funt) deb baholangan.
Epstein tomonidan jabrlangan ayollardan biri, Indyke va Kahnning uning “korxonasi” haqida nima bilishlari haqida javob berishlari kerakligini aytdi. “Jeffrey faqat bitta odam edi. U bularning barchasini o‘zi boshqara olmasdi,” dedi u. “Biz har doim pulni kuzatishni aytamiz, to‘g‘rimi? Pulni kuzatsangiz, bu operatsiya qanday ishlaganini tushunishingiz mumkin.” Sud hujjatlari Indyke va Kahnning Epsteinning deyarli barcha hisoblarida imzo huquqiga ega bo‘lganligini da'vo qiladi, bu ularning tranzaksiyalar amalga oshirish huquqiga ega ekanligini anglatadi.
Hujjatlarda, ularning Epsteinning jinsiy savdosi operatsiyasi uchun faqat mavjud bo‘lgan korporatsiyalarini boshqarishga yordam berganligi da'vo qilinadi. Kahnning advokati, bunday da'volarning asosi yo‘qligini va Epsteinning bizneslari uning faoliyatini yashirish uchun ishlamaganligini aytdi. Biroq, sud hujjatlari ularning Epstein tomonidan millionlab dollarlik to‘lovlar va qarzlar olganligini, omon qolganlarga to‘laganligini va hatto chet eldan olib kelingan ayollar uchun majburiy nikohlarni tashkil etganligini da'vo qiladi.
AQSh Kongressmeni Suhas Subramanyam, Indyke va Kahnning Epsteinning ishlarini qanday boshqargani haqida tushuncha berish uchun “eng yaxshi odamlar” bo‘lishi mumkinligini aytdi. Indyke va Kahn Epstein bilan o‘zaro munosabatlarida hech qanday noqonuniy harakat qilmaganliklarini inkor etdilar va ularga qarshi hech qanday jinoyat ayblovi qo‘yilmagan. Indyke advokati Daniel Weiner, “Hech qanday sudda hech qachon Indyke yoki Kahnning hech qanday noqonuniy harakat qilganligi topilmagan,” dedi.
Epsteinning mulki vasiylari sifatida, Indyke va Kahn Vakillar Palatasining Nazorat qo‘mitasiga “minglab sahifalar hujjatlar, fotosuratlar va boshqa materiallar” taqdim etgan. Biroq, ba'zi narsalar, masalan, Epsteinning tug‘ilgan kun xabarlari kitobi, vasiylar tomonidan oldindan qizil chiziq chizilgan holda berilgan, bu esa qurbonlarning shaxsini himoya qilish uchun qilingan deb aytiladi. Kahn nafaqat Epsteinning buxgalteri edi. Kompaniya hujjatlariga ko‘ra, u 2010-yillarda Nyu-Yorkdagi dizayn kompaniyasini boshqaruvchi sifatida ham ishlagan.
Sud hujjatlari, bu kompaniya Epstein tomonidan pulni qurbonlar va ayollarni jalb qilgan odamlarga o‘tkazish uchun ishlatilgan firmalar tarmog‘ining bir qismi bo‘lganligini da'vo qiladi. Bu tafsilotlar AQSh Virgin orollari tomonidan Epstein mulkiga va vasiylar Indyke va Kahnga qarshi “inson savdosi va moliyaviy firibgarlik” asosida qo‘zg‘atilgan sud ishidan olingan. Ish 2022-yilda hal qilindi, mulk 105 million dollardan (78 million funt) ortiq naqd pul va Epsteinning shaxsiy orollaridan birini sotishdan tushgan daromadning yarmini to‘lashga rozi bo‘ldi.
Sud hujjatlari, Indyke va Kahnning Epstein bilan munosabatlaridan sezilarli darajada foyda ko‘rganligini da'vo qiladi. 2011-2019-yillar oralig‘ida Indyke 16 million dollar, Kahn esa 10 million dollar olgan, bu qarzlar Epstein vasiyatida “kechirilishi” kerakligini aytgan. Indyke advokati, ularning barcha da'volarni inkor qilishlarini aytdi. Epstein fayllaridagi hujjat, vasiylar sifatida ularning har yili 250 000 dollar “yillik kompensatsiya” olish huquqiga ega ekanligini ko‘rsatadi, ammo Kahnning advokati bu bir martalik to‘lov ekanligini aytdi.
Epstein chet eldan olib kelingan ayollarni AQShda qolishlari uchun AQSh fuqarosi bilan turmush qurishga rag‘batlantirgan. 2008-yilda Florida shtatida voyaga yetmagan bilan fohishalik qilish uchun ayblanganidan keyin, u Sharqiy Yevropadan ayollarni jalb qilish va ularni zo‘rlashga e'tibor qaratdi. E-pochtada, Epstein 2013-yil mart oyida noma'lum ayolga “amerikalik qiz do‘st topishing vaqti keldi” deb yozgan. “Bir jinsli nikoh yashil kartaga eng tez yo‘l bo‘ladi.”
AQSh Virgin orollari ishi, Indyke va Kahnning kamida uchta nikohni “bilgan holda tashkil etganligini” da'vo qiladi, bu nikohlar Epsteinning savdosi operatsiyasi tomonidan “jiddiy obro‘ va jismoniy zarar” tahdidlari bilan majburlangan. Ular “Epstein qurbonlarini unga bog‘lash uchun firibgarlikni” amalga oshirish uchun huquqiy va buxgalteriya ishlarini olib borganliklari da'vo qilinadi. Indyke va Kahn bu ayblovlarni inkor etdilar. Kahnning advokati, uning bu nikohda soxta ishtirok etmaganligini, balki yordam bergan deb o‘ylaganligini aytdi.
Indyke va Kahnning advokatlari, ularning mijozlari Epsteinning ayollarni jinsiy zo‘ravonlik qilishi yoki savdosi bilan bilgan holda yordam berganliklari yoki xabardor bo‘lganliklari haqidagi har qanday taklifni kategoriyal ravishda yolg‘on deb rad etishlarini aytdi. 2020-yilda, Indyke va Kahn vasiylar sifatida Jeffrey Epstein Qurbonlari Kompensatsiya Jamg‘armasini tashkil etishga rozi bo‘lishdi, bu omon qolganlarga to‘lovlarni tezlashtirish uchun mo‘ljallangan.

В июле 2019 года, в день ареста Джеффри Эпштейна за торговлю детьми в сексуальных целях, агенты ФБР ворвались в его особняк в Нью-Йорке и вскрыли большой сейф, где обнаружили алмазы, пачки наличных, паспорта, папки с компакт-дисками и жесткими дисками. Однако проблема с ордером означала, что они не могли забрать предметы. Когда они вернулись с новым ордером, сейф оказался пустым, пока их не было – согласно документам ФБР.
По данным агентов, бухгалтер и счетовод Эпштейна с 2005 года Ричард Кан приказал персоналу особняка упаковать содержимое сейфа в два чемодана и доставить их к нему домой. После того как ФБР поговорило с тогдашним адвокатом Кана, он согласился передать чемоданы нетронутыми, но не хотел, чтобы агенты приходили к нему домой, и отказался сказать, кто приказал ему забрать предметы. Однако источник, близкий к расследованию Эпштейна, сообщил, что ему не известно о том, чтобы Кан когда-либо допрашивался или расследовался в связи с уголовным делом педофила-финансиста.
Кан и давний адвокат Эпштейна Даррен Индайк являются единственными исполнителями завещания Эпштейна, контролирующими все его богатство и имущество. Они управляют компенсациями, причитающимися выжившим, и секретами, содержащимися в документах, все еще хранящихся в наследстве Эпштейна, которые по запросу были переданы Комитету по надзору Палаты представителей США. В рамках расследования сети Эпштейна комитет вызвал их для дачи показаний. Кан выступит в среду, а Индайк должен дать показания в четверг, 19 марта.
Эпштейн назначил Индайка и Кана соисполнителями в августе 2019 года, всего за два дня до своей смерти в тюрьме в ожидании суда за торговлю несовершеннолетними в сексуальных целях. Он пересмотрел свое завещание, чтобы перевести все свое богатство в траст, названный в честь года его рождения, которым будут управлять адвокат и бухгалтер. В качестве исполнителей они согласовали компенсационные пакеты для выживших и включили условия, предотвращающие дальнейшие судебные иски против них лично. Стоимость наследства Эпштейна остается неясной, но на момент его смерти оценивалась примерно в 635 миллионов долларов (475 миллионов фунтов).
Одна из женщин, подвергшихся насилию со стороны Эпштейна, заявила, что Индайк и Кан должны ответить на вопросы о том, что они знали о его «предприятии». «Джеффри был всего лишь одним человеком. Он не смог бы справиться со всем этим в одиночку», – сказала она. «Мы всегда говорим: следуй за деньгами, верно? Если следить за деньгами, можно многое понять о том, как работала эта операция». Судебные документы утверждают, что либо Индайк, либо Кан – но часто оба – «имели право подписи практически по всем счетам Эпштейна», что означало их полномочия на проведение транзакций.
В документах также утверждается, что они помогали управлять несколькими корпорациями Эпштейна, некоторые из которых, якобы, существовали исключительно для целей его операции по торговле людьми в сексуальных целях. Адвокат Кана заявил, что «нет оснований для таких утверждений» и что бизнес Эпштейна не работал для сокрытия его деятельности. Однако судебные документы утверждают, что пара якобы получала миллионы в виде гонораров и займов от Эпштейна, выплачивала компенсации выжившим и даже организовывала принудительные браки для женщин, привезенных из-за границы, чтобы они могли остаться в США.
Член Палаты представителей США Сухас Субраманьям заявил, что они «могут быть двумя из лучших людей, с которыми можно поговорить» для понимания того, как Эпштейн управлял своими делами. Индайк и Кан отрицают любые правонарушения в своих взаимодействиях с Эпштейном и не сталкиваются с уголовными обвинениями. Адвокат Индайка Дэниел Вайнер заявил: «Ни один суд нигде никогда не установил, что г-н Индайк или г-н Кан совершили какие-либо правонарушения».
В качестве исполнителей наследства Эпштейна Индайк и Кан предоставили Комитету по надзору «тысячи страниц документов, фотографий и других материалов» в ответ на повестки. Однако некоторые предметы, такие как книга поздравительных сообщений Эпштейна, были предоставлены с собственными правками исполнителей, сделанными заранее, которые, по словам их юридической команды, были сделаны для защиты личностей жертв. Кан был не только бухгалтером Эпштейна. Согласно корпоративным документам, в 2010-х годах он также работал менеджером дизайнерской компании в Нью-Йорке.
Судебные документы утверждают, что эта компания была частью сети фирм, используемых Эпштейном для перевода денег жертвам и людям, вербовавшим женщин для насилия. Эти детали были раскрыты в плохо отредактированных документах из судебного дела, возбужденного Американскими Виргинскими островами против наследства Эпштейна и исполнителей Индайка и Кана по основаниям «торговли людьми и финансового мошенничества». Дело было урегулировано в 2022 году, наследство согласилось выплатить более 105 миллионов долларов (78 миллионов фунтов) наличными и половину выручки от продажи одного из частных островов Эпштейна.
Судебные документы утверждают, что Индайк и Кан «значительно обогатились от своих отношений с Эпштейном». В период с 2011 по 2019 год Индайк получил 16 миллионов долларов, а Кан – 10 миллионов долларов от Эпштейна и его компаний, включая займы, которые, согласно завещанию Эпштейна, должны были быть «прощены». Эти суммы, как утверждается в документах, являются «дальнейшим доказательством незаконного характера работы, которую они выполняли». Адвокат Индайка отрицает все утверждения.
Эпштейн поощрял некоторых женщин, которых он привозил из-за рубежа, выйти замуж за гражданина США, часто за другую женщину, чтобы они могли остаться в стране. После его осуждения в 2008 году в штате Флорида за soliciting prostitution from a minor, он сосредоточился на вербовке и насилии над женщинами из Восточной Европы, которые были «более изолированными, зависимыми и уязвимыми», как утверждается в деле Американских Виргинских островов.
Дело Американских Виргинских островов, которое было урегулировано между сторонами, утверждало, что Индайк и Кан «значительно способствовали» как минимум трем бракам между американскими жертвами и иностранными жертвами, которые были принуждены операцией по торговле людьми Эпштейна угрозами «серьезного репутационного и физического вреда» в случае отказа или попытки уйти. Они выполняли юридическую и бухгалтерскую работу для осуществления «мошенничества, которое еще больше свяжет жертв Эпштейна с ним» и позволит ему контролировать и подвергать их сексуальному насилию, как утверждается в судебных документах. Индайк и Кан отрицают обвинения.
Адвокаты Индайка и Кана утверждают, что их клиенты категорически отвергают как ложные любые предположения о том, что «они сознательно способствовали или помогали г-ну Эпштейну в его сексуальном насилии или торговле женщинами, или что они знали о действиях г-на Эпштейна, пока предоставляли юридические и бухгалтерские услуги соответственно г-ну Эпштейну». В 2020 году Индайк и Кан в качестве соисполнителей согласились на создание Фонда компенсаций жертвам Джеффри Эпштейна, предназначенного для ускорения выплат выжившим.