Germaniyaning Drezden shahrida Ikkinchi jahon urushidan qolgan 250 kilogrammlik Britaniya bombasi topildi, bu esa shahar tarixidagi eng katta evakuatsiyani keltirib chiqardi. Mahalliy hokimiyatlar 18,000 kishini ertalab soat 9:00 gacha uylari va ish joylaridan chiqarishni talab qilmoqda. Evakuatsiya zonasiga Frauenkirche, Semperoper, politsiya shtab-kvartirasi va Saksoniya shtat parlamenti kabi muhim ob'ektlar kiradi. Favqulodda boshpana sifatida Drezden ko'rgazma markazi ertalab soat 7:00 dan ochiladi.
Shu bilan birga, Lufthansa uchuvchilari pensiya to'lovlari bo'yicha kelishmovchilik tufayli ikki kunlik ish tashlash e'lon qildi. Ish tashlash 12-mart kuni ertalab soat 00:01 dan 13-mart kuni 23:59 gacha Germaniya aeroportlaridan jo'naydigan yo'lovchi va yuk reyslariga ta'sir ko'rsatadi. VC uchuvchilar kasaba uyushmasi muzokaralar hech qanday taraqqiyotga erishilmaganini va takliflar yaxshilanmaganini ta'kidladi. Misr, Isroil, Iordaniya, Qatar va BAA kabi Yaqin Sharq mamlakatlariga reyslar mintaqadagi vaziyat tufayli ish tashlashdan mustasno qilingan.
Germaniya avtomagistral tarmog'idagi barcha to'q sariq favqulodda chaqiruv qutilarida texnik muammo tufayli ishlamay qolgani ma'lum bo'ldi. Avtomagistral GmbH kompaniyasi markaziy aloqa infratuzilmasidagi texnik nuqson tufayli barcha qutilar o'chirilganini e'lon qildi. Kompaniya haydovchilarni favqulodda holatlarda 112 raqamiga mobil telefon orqali murojaat qilishni va yo'l chetidagi variant hozirda ishlamasligini eslatdi. Tunnel ichidagi chaqiruv stansiyalari bu muammodan zarar ko'rmadi.
Bundan tashqari, Germaniya hukumati Isroilning G'arbiy Sohilni anneksiya qilish rejalariga qarshi chiqdi. Kancler Fridrix Merts bu qadamni "og'ir xato" deb atadi va ikki davlat yechimini qiyinlashtiradiganini aytdi. Tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Isroilda vaziyatni yumshatishga urinmoqda. Hukumat, shuningdek, Isroil mustamlakachilarining Falastin fuqarolariga qarshi zo'ravonligini qattiq qoraladi.
Yana bir voqea sifatida, Germaniyaning mustaqil kitob do'konlari uchun mukofot marosimi bekor qilindi. Madaniyat vaziri Volfram Vaymer uchta chap qanot do'konni nomzodlar ro'yxatidan chiqarganidan keyin bu qaror qabul qilindi. Vazirlik munozaralar tadbirning asosiy maqsadini soyabonga olayotganini aytdi. Uchta do'kon konstitutsiyani himoya qilish bilan bog'liq dalillar asosida olib tashlangan, ammo ularga qarshi ayblovlar ommaga ochiqlanmagan. Do'konlar huquqiy choralar ko'rishni rejalashtirmoqda.

В немецком городе Дрезден была обнаружена 250-килограммовая британская бомба времен Второй мировой войны, что привело к крупнейшей эвакуации в истории города. Власти потребовали, чтобы 18 000 человек покинули свои дома и рабочие места к 9:00 утра. Зона эвакуации включает ключевые достопримечательности, такие как Фрауэнкирхе, Земперопер, штаб-квартиру полиции и парламент земли Саксония. В качестве убежища на случай чрезвычайной ситуации выставочный центр Дрездена откроется в 7:00 утра.
Тем временем пилоты Lufthansa объявили двухдневную забастовку из-за спора о пенсионных выплатах. Забастовка затронет пассажирские и грузовые рейсы, вылетающие из немецких аэропортов с 00:01 12 марта до 23:59 13 марта. Профсоюз пилотов VC заявил, что переговоры затянулись без прогресса, и улучшенных предложений нет. Рейсы в некоторые страны Ближнего Востока, включая Египет, Израиль, Иорданию, Катар и ОАЭ, исключены из-за текущей ситуации в регионе.
Все оранжевые аварийные телефоны на немецких автомагистралях вышли из строя из-за технической проблемы. Компания Autobahn GmbH объявила, что все телефоны отключены из-за предполагаемого технического дефекта в центральной коммуникационной инфраструктуре. Компания посоветовала водителям звонить в экстренные службы по номеру 112 с мобильных телефонов и помнить, что придорожный вариант в настоящее время не работает. Телефоны в туннелях не пострадали.
Кроме того, правительство Германии выступило против планов Израиля по аннексии Западного берега. Канцлер Фридрих Мерц назвал этот шаг "серьёзной ошибкой" и заявил, что он затруднит решение о двух государствах. Министр иностранных дел Йоханн Вадефуль находится в Израиле, пытаясь снизить напряжённость. Правительство также решительно осудило новое насилие израильских поселенцев против палестинских гражданских лиц.
В другом инциденте церемония награждения лучших независимых книжных магазинов Германии была отменена. Министр культуры Вольфрам Ваймер исключил три левоориентированных магазина из списка номинантов. Министерство заявило, что дебаты о невключении трёх предложений жюри всё больше затмевают цель мероприятия. Три магазина были удалены из-за "данных, имеющих отношение к защите конституции", но обвинения против них не разглашаются. Магазины планируют судебные действия.