AQSh prezidenti Donald Tramp va uning mudofaa vaziri Pita Hegset AQShning 'deyarli cheksiz' qurol zaxiralari borligini da'vo qilishdi, Eron esa 'umidi yo'q' deb baholandi. Biroq, 'Epik Fury' operatsiyasi davomida AQSh Eron bo'ylab minglab zarbalar berdi, shu jumladan, oliy rahbar Ali Xomenei o'ldirildi. Tramp urush 4-5 hafta davom etishi mumkin, lekin AQSh bundan ham uzoqroq kurasha olish qobiliyatiga ega ekanligini aytdi.
Ammo, ekspertlar yuqori darajali qurollar, xususan, Patriot mudofaa raketalari zaxiralari haqida tashvish bildirmoqda. Stimson Markazi katta mutaxassisi Kelli Grikeo Trampning qurollar darajasi haqidagi farqlash muhimligini ta'kidladi: "Ushbu eng yuqori darajali, uzoq masofali raketalar va interceptorlar zaxiralari haqida eng ko'p tashvishlar mavjud". Mark Kancian, Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi maslahatchisi, taxminan 200-300 Patriot raketasi allaqachon ishlatilganini va zaxiralar tez kamayayotganini aytdi.
Xarajatlar muammosi ham muhim: Eronning Shahed 136 dronlari har biri $20,000-$50,000 turadi, AQShning ularga qarshi AIM-9 raketali qiruvchi samolyotlari esa har bir otish uchun $450,000 va soatiga $40,000 operatsion xarajat talab qiladi. Grikeo buni "samarali emas" deb baholadi va Ukrainadan arzonroq usullarni, masalan, Shahedlardan arzonroq interceptor dronlarni o'rganish kerakligini ta'kidladi.
Ishlab chiqarishni tezlashtirish qiyin: Lockheed Martin Patriot PAC-3 interceptorlarini yiliga 600 dan 2000 taga oshirishni rejalashtirayotganini e'lon qilgan, ammo bu 2030-yilgacha amalga oshirilishi kutilmoqda. Grikeo bu kelishuvlarni "yangi e'lon emas" deb hisoblaydi, chunki ular o'tgan oylarda allaqachon e'lon qilingan. U, shuningdek, ishlab chiqarishni tezlashtirishda ko'plab to'siqlar borligini ta'kidladi.
Kelajakdagi xavflar: Grikeo AQSh Eron urushida qurollar tugab qolmasligiga ishonishini aytdi, lekin "biz ushbu urushdan keyin bo'sh zaxiralar bilan qolamiz... va bu kelajakda Hind-Okean, Yevropa yoki hatto Yaqin Sharqdagi tanlovlarimizni cheklaydi". Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ham havo mudofaasi tizimlari yetkazib berishlarining kamayishi haqida ogohlantirdi. Sobiq Davlat kotibi Entoni Blinken esa Erondagi uzog operatsiya AQShni Rossiya va Xitoy tahdidlariga zaif qoldirishi mumkinligini aytdi.
Eronning qarshiligi: Grikeo AQSh Eronni kam baholagan bo'lishi mumkinligini ta'kidladi: "Agar maqsad rejim o'zgarishi bo'lsa... havo kuchi yagona rejim qulashiga olib kelmaydi". U Eroning oldingi cheklangan javoblari zaiflik deb talqin qilinganini va bu bir qator qo'rqitish muvaffaqiyatsizliklariga olib kelganini aytdi. Kancian ham "Biz ularni juda qattiq urdik, ammo ular tinchlik uchun iltimos qilmadilar" deb qo'shdi.

Президент США Дональд Трамп и его министр обороны Пит Хегсет заявили о наличии у США «практически неограниченных» запасов оружия, оценивая Иран как «не имеющий надежды». Однако в ходе операции «Epic Fury» США нанесли тысячи ударов по Ирану, включая убийство верховного лидера Али Хаменеи. Трамп заявил, что война может продлиться 4-5 недель, но у США есть возможности вести её гораздо дольше.
Однако эксперты выражают обеспокоенность по поводу запасов высококлассного оружия, в частности, противоракетных систем Patriot. Келли Грико, старший научный сотрудник Stimson Center, подчеркнула важность разграничения Трампом уровней вооружений: «Именно по этим высшим уровням, дальнобойным ракетам и перехватчикам существуют наибольшие опасения». Марк Кансиан, старший советник Центра стратегических и международных исследований, оценил, что уже использовано около 200-300 ракет Patriot, и запасы быстро сокращаются.
Проблема затрат также значима: иранские дроны Shahed 136 стоят $20,000-$50,000 каждый, в то время как американские истребители с ракетами AIM-9 обходятся в $450,000 за выстрел плюс $40,000 в час на эксплуатацию. Грико назвала это «неэффективным» и призвала изучить более дешёвые методы, такие как дроны-перехватчики, дешевле Shahed, по опыту Украины.
Ускорение производства сложно: Lockheed Martin объявила о планах увеличить выпуск перехватчиков Patriot PAC-3 с 600 до 2000 в год, но это ожидается только к 2030 году. Грико считает эти соглашения «не новостью», так как они были объявлены ранее, и отметила множество узких мест в производстве, которые не решаются простым увеличением финансирования.
Будущие риски: Грико полагает, что США не исчерпают оружие в войне с Ираном, но «останутся с пустыми запасами... что ограничит наши выборы в будущем в Индо-Тихоокеанском регионе, Европе или даже на Ближнем Востоке». Президент Украины Владимир Зеленский уже предупредил о возможном сокращении поставок систем ПВО. Бывший госсекретарь Энтони Блинкен также указал, что затяжная операция в Иране может сделать США уязвимыми для угроз со стороны России и Китая.
Сопротивление Ирана: Грико отметила, что США, возможно, недооценили Иран: «Если цель — смена режима... одна только воздушная мощь не приведёт к краху режима». Она утверждает, что предыдущая сдержанность Ирана в ответах на удары была истолкована как слабость, что привело к серии провалов сдерживания. Кансиан согласился: «Мы нанесли им довольно сильные удары, но они не запросили мира».