Eron rasmiylari, davom etayotgan urush tufayli bir qator kasalxonalar vaqtincha ishdan chiqqanini va minglab tinch aholi jabrlanganini e'lon qildi. Bu da'vo, Tehron mintaqa bo'ylab hujumlarni kuchaytirgan bir paytda, AQSh va Isroil bilan mojaroning og'ir oqibatlarini ta'kidlaydi.
Eron Qizil Yarim Oy Jamiyati vakili Mojtaba Khaledi davlat televideniyasiga bergan intervyusida, 11 kundan ortiq urushdan keyin 20,000 ga yaqin tinch aholi binolari, jumladan 16,000 dan ortiq turar-joy binolari zarar ko'rganini aytdi. U 77 sog'liqni saqlash muassasasi ta'sirlanganini, lekin ularning qancha kasalxona ekanligi yoki to'g'ridan-to'g'ri zarba olganligini aniqlamasligini ta'kidladi. Khaledi shuningdek, 16 ta Qizil Yarim Oy markazi zarar ko'rgani va xodimlar boshqa joylarga ko'chirilganini qo'shdi.
Khaledi Tehron poytaxtida kecha hujumga uchragan "bankka tegishli ma'muriy bino" oldida gapirdi va yaqin atrofdagi turar-joy binolarining derazalari singan yoki qo'shimcha zarar ko'rganini ko'rsatdi. U, shuningdek, urush boshlanganidan buyon mamlakat bo'ylab 65 ta maktab va ta'lim muassasasi zarar ko'rganini, ba'zilari jiddiy darajada ta'sirlanganini, lekin batafsil ma'lumot bermasligini aytdi.
Urushdagi eng dahshatli voqea janubiy Erondagi Minab boshlang'ich maktabida sodir bo'ldi, u yerda birinchi kuni 167 kishi, asosan o'quvchilar, halok bo'ldi. Eron qurolli kuchlari, jumladan Islom Inqilobi Qo'riqchilar Korpusi (IRGC), mamlakat bo'ylab AQSh va Isroilning banklari va iqtisodiy manfaatlari, shuningdek harbiy ilovalarni taklif qiluvchi texnologiya kompaniyalari qonuniy nishonlar hisoblanadi, deb e'lon qildi.
Eron hukumati oziq-ovqat va dori-darmonlar kabi asosiy tovarlarning katta zaxiralari borligini va zaruratlar uchun import rejalari ishga tushirilganini ta'kidladi. Sog'liqni saqlash vaziri o'rinbosari Ali Jafarian Al Jazeeraga bergan intervyusida, 12,000 dan ortiq odam yaralangan va 1,250 tasi tasdiqlangan o'limlarning aksariyati tinch aholi, jumladan 200 bola va 200 ayol ekanligini aytdi.
Bushehr tibbiyot fanlari universiteti rahbari Allahkaram Akhlaghi, janubi-g'arbiy shahardagi Fors ko'rfazi shahidlari kasalxonasi (u yerda IRGC dengiz bazasi joylashgan) AQSh hujumlari portlashlari zarba to'lqinlari tufayli "obyektning qismlarini shikastlagani" uchun hozirda ishlamayotganini e'lon qildi. Bemorlar yaqin atrofdagi kasalxonaga ko'chirilgan. Sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, mamlakat bo'ylab kamida 18 ta tez yordam mashinasi va 21 tibbiy yordam markazi shikastlangan.
Eron rasmiylari, jumladan Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi kabi xalqaro tashkilotlardan tinch aholiga yana zarar etkazilishini to'xtatish uchun harakat qilishni talab qildi. Ular urushning og'ir insoniy qurbonlari va infratuzilma zararlarini ta'kidlab, mintaqaviy mojaroning kengayishi haqida xavotir bildirdilar.

Иранские власти заявили, что ряд больниц временно прекратили работу, а тысячи мирных жителей пострадали в результате продолжающейся войны с режимами США и Израиля. Это заявление прозвучало на фоне эскалации атак Тегерана по всему региону, что подчеркивает тяжелые последствия конфликта для гражданской инфраструктуры.
Представитель Иранского общества Красного Полумесяца Моджтаба Халеди в интервью государственному телевидению сообщил, что за более чем 11 дней войны пострадали около 20 000 гражданских зданий, включая не менее 16 000 жилых единиц. Он отметил, что 77 объектов здравоохранения были затронуты, но не уточнил, сколько из них являются больницами или были ли они напрямую поражены. Халеди добавил, что 16 центров Красного Полумесяца также пострадали, а персонал был перемещен для продолжения спасательных операций.
Халеди выступал перед тем, что Красный Полумесяц описал как «административное здание, связанное с банком», атакованным прошлой ночью в столице. Он указал, что в близлежащих жилых зданиях были разбиты окна или нанесен дополнительный ущерб. Кроме того, с начала войны по всей стране пострадали 65 школ и образовательных учреждений, некоторые серьезно, хотя подробности не были приведены.
Самый ужасный инцидент в войне произошел в начальной школе Минаб на юге Ирана, где в первый день конфликта погибли 167 человек, в основном ученики. Иранские вооруженные силы, включая Корпус стражей исламской революции (КСИР), заявили, что теперь считают банки и экономические интересы режимов США и Израиля в регионе, а также технологические компании, предлагающие военные приложения, законными целями.
Иранское правительство пытается заверить, что у него есть значительные запасы основных товаров, включая продукты питания и лекарства, а также планы по импорту necessities. Заместитель министра здравоохранения Али Джафариан сообщил Al Jazeera, что более 12 000 человек были ранены, а большинство из 1 250 подтвержденных погибших — мирные жители, включая 200 детей и 200 женщин.
Глава Университета медицинских наук Бушера Аллахкарам Ахлаги объявил, что больница «Шахиды Персидского залива» в юго-западном городе, где расположена ключевая военно-морская база КСИР, временно не работает из-за повреждений, вызванных ударными волнами от взрывов в результате атак США. Пациенты были перемещены в ближайшую больницу. По данным министерства здравоохранения, по всей стране повреждены не менее 18 машин скорой помощи и 21 центр медицинской помощи.
Иранские власти потребовали действий от международных организаций, включая Международный комитет Красного Креста, чтобы остановить дальнейший вред мирным жителям. Конфликт продолжает обостряться, с растущими гражданскими жертвами и разрушениями, что вызывает обеспокоенность по поводу региональной стабильности.