Shveytsariyaning Kerzers shahrida avtobus yong‘ini sodir bo‘lib, kamida olti kishi halok bo‘ldi va bir necha kishi jarohatlandi. Fribur kantonidagi voqea taxminan soat 18:25 da Bern shahridan 20 kilometr g‘arbda joylashgan asosiy ko‘chada yuz berdi.
Favqulodda xizmatlar kelganida, avtobus olov ichida edi va o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni bartaraf etishga majbur bo‘ldi. Fribur politsiyasining matbuot kotibi Frederik Papaux: "Hozirgi bosqichda, bizda avtobus ichida bo‘lgan shaxs tomonidan ataylab qilingan harakat borligini ko‘rsatadigan elementlar mavjud", deb aytdi va boshqa transport vositasining ishtirok etmaganligini qo‘shimcha qildi.
Yong‘in natijasida kamida olti kishi halok bo‘ldi va besh kishi jarohatlandi, ulardan uchtasi og‘ir holatda. Uch jarohatlangan shaxs kasalxonaga olib ketildi, ikkitasi esa joyida davolandi. Hukumatlar vahima tushgan yo‘lovchilarning yonayotgan transport vositasidan qochayotganini ko‘rganliklarini aytdi.
Politsiya jinoiy tergov boshladi va yong‘in sababini aniqlash uchun guvohlarni o‘z oldiga kelishga chaqirdi. Voqea sodir bo‘lgan avtobus Shveytsariyaning chekka hududlariga xizmat ko‘rsatadigan va milliy pochta xizmati bilan bog‘langan sariq PostBus edi.
Shveytsariya Prezidenti Gyu Parmelin voqeadan hayratda qolganini bildirdi va qurbonlar oilalariga hamdardlik bildirdi, shuningdek, "vaziyatlar tergov qilinmoqda", deb qo‘shimcha qildi. Bu yilgi ikkinchi yirik o‘limga olib kelgan yong‘in hodisasi hisoblanadi, chunki yanvar oyining 1-kunida Crans-Montana chang‘i kurortidagi barda yong‘in sodir bo‘lib, 41 kishi halok bo‘lgan va 115 kishi jarohatlangan edi.

Пожар в автобусе в швейцарском городе Керцерс унес жизни по меньшей мере шести человек и ранил нескольких других. Инцидент произошел около 18:25 на главной улице Керцерса в кантоне Фрибур, примерно в 20 километрах к западу от Берна.
Когда прибыли экстренные службы, транспортное средство было охвачено пламенем, и пожарным пришлось тушить огонь. Пресс-секретарь полиции Фрибура Фредерик Папо заявил: "На данном этапе у нас есть элементы, указывающие на умышленный акт со стороны человека, находившегося внутри автобуса", добавив, что другие транспортные средства не участвовали.
Пожар "привел к гибели по меньшей мере шести человек и ранениям пяти, трое из них серьезно". Трое пострадавших были доставлены в больницу, а двое других получили лечение на месте. Власти сообщили, что видели паникующих пассажиров, спасающихся из горящего автобуса.
Полиция начала уголовное расследование и призывает свидетелей выйти вперед, чтобы определить причину пожара. Автобус, участвовавший в инциденте, был характерным желтым PostBus, который обслуживает отдаленные районы Швейцарии и связан с национальной почтовой службой.
Президент Швейцарии Ги Пармелин выразил шок и соболезнования семьям жертв, добавив, что "обстоятельства расследуются". Это второй крупный инцидент со смертельным пожаром в Швейцарии в этом году после того, как в баре горнолыжного курорта Кран-Монтана в ранние часы 1 января произошел пожар, унесший жизни 41 человека и ранивший 115.