Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xameneiy AQSh va Isroil bilan boʻlgan keng koʻlamli harbiy toʻqnashuvning birinchi kunida jarohat olgani haqida maʼlumotlar tarqaldi. The New York Times gazetasining yuqori martabali eronlik amaldorlarga tayangan holda bergan maʼlumotlariga koʻra, Ali Xameneiyning vorisi boʻlgan Mojtaba Xameneiyning sogʻligʻidagi muammolar uning uzoq vaqt davomida omma oldida koʻrinmasligining sababi boʻlgan.
Noshirlik manbalari Mojtaba Xameneiyning jarohatlari oyoq suyagining sinishi, yuzidagi koʻplab kesiklar va chap koʻz atrofidagi gematomani oʻz ichiga olishini aytishdi. Oyoqlaridagi shikastlanish tufayli Eron rahbari hali ham omma oldida koʻrinmayapti. Rasmiy Tehron uning holati haqidagi har qanday tafsilotlarni diqqat bilan yashirayotgani, chunki maʼlumot sizib chiqishi uning hozirgi joylashuvini ochib berishi va yangi hujumlarni qoʻzgʻatishi mumkinligidan qoʻrqmoqda.
Bu xabarlar fonida AQSh Mudofaa vaziri Pyt Xegset Mojtaba Xameneiyga AQSh prezidenti Donald Trampning talablariga quloq solishga chaqiruvchi bayonot berdi. Eron rahbarining jarohatlanishi haqidagi maʼlumotlarni sharhlab, Xegset bu vaziyat boʻyicha rasmiy izohlar berolmasligini aytdi, ammo Vashingtonning qattiq pozitsiyasini taʼkidladi.
Ilgari Oq uy respublika rahbariyatiga qarshi keyingi toʻgʻridan-toʻgʻri hujumlarni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanligi aytilgan edi. Prezident Donald Tramp qattiq shartni belgilab qoʻydi: Mojtaba Xameneiyning xavfsizligi va zarbalarning toʻxtashi toʻgʻridan-toʻgʻri Eronga yadro dasturidan toʻliq voz kechishiga bogʻliq. Davom etayotgan eskalatsiya sharoitida yangi rahbarning qobiliyati masalasi mintaqaviy geosiyosatda hal qiluvchi omilga aylanmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Yaqin Sharqdagi vaziyat 28-fevralda AQSh va Isroil Eronga zarba berganidan keyin keng koʻlamli mintaqaviy mojaroga aylandi. Oʻtgan oʻn kun ichida harbiy harakatlar AQSh harbiy bazalari joylashgan Livan va Fors koʻrfazi mamlakatlarini ham oʻz ichiga oldi. 10-mart holatiga koʻra, mintaqadagi umumiy qurbonlar soni yuzlab kishilarni tashkil etmoqda va zarbalar geografiyasi kengayishda davom etmoqda.

Новоизбранный верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи получил ранения в первый день масштабного военного столкновения с США и Израилем. По данным газеты The New York Times, ссылающейся на высокопоставленных иранских чиновников, именно состояние здоровья преемника Али Хаменеи стало причиной его длительного отсутствия в публичном пространстве.
Источники издания сообщают, что характер травм Моджтабы Хаменеи включает перелом стопы, множественные порезы на лице и гематому в области левого глаза. Из-за повреждения ног лидер Ирана до сих пор остается непубличным. Официальный Тегеран тщательно скрывает любые подробности о его состоянии, опасаясь, что утечка информации может демаскировать его текущее местоположение и спровоцировать новые атаки.
На фоне этих сообщений глава Пентагона Пит Хегсет выступил с заявлением, в котором призвал Хаменеи прислушаться к требованиям президента США Дональда Трампа. Комментируя информацию о ранении лидера Ирана, Хегсет отметил, что не может давать официальных комментариев по данной ситуации, однако подчеркнул жесткую позицию Вашингтона.
Ранее говорилось, что Белый дом готов поддержать дальнейшие прямые атаки на руководство республики. Президент Дональд Трамп обозначил жесткое условие: безопасность Моджтабы Хаменеи и прекращение ударов напрямую зависят от полного отказа Ирана от его ядерной программы. В условиях продолжающейся эскалации вопрос о дееспособности нового лидера становится ключевым фактором в региональной геополитике.
Напомним, что ситуация на Ближнем Востоке переросла в масштабный региональный конфликт после того, как 28 февраля США и Израиль нанесли удары по Ирану. За прошедшие десять дней в военные действия оказались втянуты Ливан и страны Персидского залива, на территории которых размещены американские военные базы. По состоянию на 10 марта общее число жертв в регионе исчисляется сотнями, а география ударов продолжает расширяться.