Eronning Islomiy Inqilobiy Qo‘riqchilar Korpusi (IRGC) vakili chorshanba kuni eʼlon qildiki, ular AQSh va Isroilga yoki ularning ittifoqchilariga tegishli bo‘lgan har qanday kemani “qonuniy nishon” deb hisoblaydilar va “bir litr neft ham” Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tkazilmaydi. Vakilning bayonotiga ko‘ra, “Siz neft narxini sunʼiy ravishda pasaytira olmaysiz. Neftni barreliga 200 dollarda kutishingiz kerak. Neft narxi mintaqaviy xavfsizlikka bog‘liq va siz mintaqadagi asosiy xavfsizlik manbaisiz.”
Global neft narxlari bu hafta davomida AQSh-Isroilning Eronga hujumlari va Eronning kengroq Yaqin Sharqdagi nishonlarga raketa va dronlar bilan javob qaytarishi tufayli keskin o‘zgarib turmoqda. Hormuz bo‘g‘ozi, dunyo neft taʼminotining taxminan beshdan bir qismi orqali o‘tadigan, yopilishi va baʼzi Fors ko‘rfazi davlatlarida ishlab chiqarishning sekinlashishi yana uzilishlar haqida tashvishlarni keltirib chiqarmoqda. 28-fevralda boshlangan va pasayish belgisi ko‘rinmayotgan urushning davomiyligi haqidagi tashvishlar ham noaniqlikni oshirib, neft narxlarini ko‘tarilishiga sabab bo‘lmoqda.
Chorshanba kuni, dengiz xavfsizligi va risk kompaniyalari maʼlumotlariga ko‘ra, Hormuz bo‘g‘ozida uchta kema snaryadlar bilan urildi, shu jumladan Ummonning 11 dengiz mili (18 km) shimolidagi hujumga uchragan Tailand bayrog‘i ostidagi yuk kemasi. Jahon rahbarlari, jumladan G7 va Yevropa Ittifoqi aʼzolari, urushning global iqtisodlarga taʼsiriga javoban qanday harakat qilishni muhokama qilmoqda. Kopengagen universitetining xalqaro munosabatlar professori va dengiz xavfsizligi bo‘yicha mutaxassis Kristian Byugerning so‘zlariga ko‘ra, agar Hormuz bo‘g‘ozi qayta ochilmasa, Yevropa “yirik energiya taʼminoti inqirozi”ga duch keladi.
Xalqaro Energiya Agentligi (IEA) chorshanba kuni o‘zining 32 aʼzo davlatlari favqulodda zaxiralaridan 400 million barrel neft chiqarishga bir ovozdan rozi bo‘lganini eʼlon qildi, narxlarni pasaytirishga urinish sifatida. IEA bosh direktori Fati Birol Parijdagi agentlik shtab-kvartirasidan bergan nutqida buni “bozorlardagi uzilishning darhol taʼsirini yumshatishga qaratilgan yirik harakat” deb taʼrifladi, lekin barqaror neft va gaz oqimlariga qaytish uchun eng muhim narsa Hormuz bo‘g‘ozi orqali tranzitning qayta boshlanishi ekanligini taʼkidladi. Zaxira taʼminotlari har bir aʼzo davlat uchun “mos vaqt oralig‘ida” taqdim etiladi, deb IEA bayonotida aytilgan, batafsillarsiz.
Germaniya iqtisodiyot va energetika vaziri Katarina Rayxe kun davomida mamlakat chiqarishga rioya qilishini aytdi, Avstriya ham o‘zining favqulodda neft zaxirasining bir qismini taqdim etishini va milliy strategik gaz zaxirasini kengaytirishini aytdi. Shu bilan birga, Yaponiya iqtisodiyot, savdo va sanoat vazirligi o‘zining xususiy va milliy neft zaxiralaridan taxminan 80 million barrel chiqarishini aytdi. Yaponiya bosh vaziri Sanae Takaychi mamlakat, neft importining taxminan 70 foizi Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan, dushanba kuni zaxiralarni chiqarishni boshlashini aytdi.

Представитель Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил в среду, что любое судно, связанное с США и Израилем или их союзниками, будет считаться «законной целью», и «ни одного литра нефти» не будет пропущено через Ормузский пролив. По словам представителя, «Вы не сможете искусственно снизить цену на нефть. Ожидайте нефть по 200 долларов за баррель. Цена на нефть зависит от региональной безопасности, а вы — главный источник нестабильности в регионе».
Мировые цены на нефть продолжали резко колебаться на этой неделе на фоне продолжающихся атак США и Израиля против Ирана, который ответил запусками ракет и дронов по целям на Ближнем Востоке. Закрытие Ормузского пролива, через который проходит около одной пятой мировых поставок нефти, и замедление добычи в некоторых странах Персидского залива вызвали опасения дальнейших сбоев. Опасения относительно продолжительности войны, начавшейся 28 февраля и не показывающей признаков ослабления, также усиливают неопределенность, поднимая цены на нефть.
В среду, по данным компаний по морской безопасности и оценке рисков, три судна были поражены снарядами в Ормузском проливе, включая грузовое судно под флагом Таиланда, подвергшееся нападению примерно в 11 морских милях (18 км) к северу от Омана. Мировые лидеры, включая членов «Большой семёрки» (G7) и Европейского союза, обсуждают, какие меры предпринять в ответ на влияние войны на мировую экономику. Профессор международных отношений Копенгагенского университета и эксперт по морской безопасности Кристиан Бюгер заявил, что Европа столкнётся с «крупным кризисом энергоснабжения», если Ормузский пролив не будет вновь открыт.
Международное энергетическое агентство (МЭА) объявило в среду, что его 32 страны-члена единогласно согласились выпустить 400 миллионов баррелей нефти из своих чрезвычайных запасов, чтобы попытаться снизить цены. Исполнительный директор МЭА Фатих Бироль в обращении из штаб-квартиры агентства в Париже назвал это «крупной акцией, направленной на смягчение непосредственных последствий сбоев на рынках», но подчеркнул, что для возврата к стабильным потокам нефти и газа важнее всего возобновление транзита через Ормузский пролив. Резервные поставки будут предоставлены «в соответствующие сроки» для каждого государства-члена, заявило МЭА в заявлении, не уточняя деталей.
Министр экономики и энергетики Германии Катарина Райхе ранее в тот же день заявила, что страна выполнит выпуск запасов, а Австрия также сообщила, что предоставит часть своих чрезвычайных нефтяных резервов и продлит национальный стратегический газовый резерв. Тем временем Министерство экономики, торговли и промышленности Японии заявило, что выпустит около 80 миллионов баррелей из своих частных и национальных нефтяных резервов. Премьер-министр Японии Санаэ Такаити сообщила, что страна, получающая около 70% импорта нефти через Ормузский пролив, начнёт выпуск резервов в понедельник.