Kambodja hukumati mamlakatni global firibgarlik markaziga aylantirgan kiber-firibgarlik markazlarini nihoyat yo‘q qilishni da‘vo qilmoqda. Hukumat o‘tgan hafta bu yil boshidan beri firibgarlik faoliyatini yarmiga qisqartirganini e‘lon qildi, bu xalqaro bosimga javoban amalga oshirilgan chora sifatida ko‘rsatilmoqda. Biroq, tahlilchilar va huquq himoyachilari bu da‘volarga shubha bilan qarashmoqda, chunki yuqori martabali shaxslar uchun jazo choralari haqida hech qanday dalil yo‘q.
Janubi-Sharqiy Osiyodagi bu mamlakat so‘nggi yillarda global kiber-firibgarlik markaziga aylangan, ekspertlar hisob-kitoblariga ko‘ra, milliardlab dollar daromad olgan va butun dunyo bo‘ylab qurbonlarni nishonga olgan. BMT ma‘lumotlariga ko‘ra, yuz minglab odamlar firibgarlik markazlariga qullik sharoitida majburiy mehnat qilish uchun sotib olingan, bu muammo Kambodjaning xalqaro obro‘siga jiddiy zarar yetkazdi.
Xitoy va AQSh kabi davlatlar harakat talab qilib, o‘z choralarini ko‘rishdi. O‘tgan yil oxirida AQSh va Buyuk Britaniya Kambodjaning eng yirik konglomeratlaridan biri bo‘lgan Prince Group‘ga sanksiyalar qo‘ydi, uning asoschisi Chen Zhi (hozirgi va sobiq bosh vazirlarga maslahatchi bo‘lgan) ekstraditsiya qilindi. Bosh vazir Hun Manet 5-mart kuni firibgarlik operatsiyalarini "doimiy ravishda" yo‘q qilish uchun yangi qonun loyihasini taqdim etdi, u yerda mulk egalari va ish beruvchilar javobgarlikka tortilishi mumkin.
Biroq, Amnesty International kabi tashkilotlar hukumatning shaffofligi va oldingi va‘dalarini bajarmasligi haqida ogohlantirmoqda. Global Initiative Against Transnational Organized Crime eksperti Jason Tower bu da‘volarni faqat xalqaro nazoratni kamaytirishga qaratilgan deb hisoblaydi. Kambodjaning korruptsiya darajasi (Transparency International reytingida 182 davlat orasida 163-o‘rin) va zaif nazorat firibgarlik sanoatining rivojlanishiga yordam berdi.
Ekspertlar, Kambodjaning bu noqonuniy tarmoqni yo‘q qilish qobiliyati emas, balki irodasi masala ekanligini ta‘kidlaydi. Harvard universiteti tahlilchisi Jacob Sims, barqaror yechim uchun elita darajasidagi jinoyatchilarni javobgarlikka tortish zarurligini aytdi. Firibgarlik operatorlari tez-tez reydlardan oldin ogohlantiriladi va yuqori martabali shaxslar qochib qoladi, bu esa hukumatning jiddiyligiga shubha tug‘diradi.

Власти Камбоджи утверждают, что наконец ликвидируют кибермошеннические центры, превратившие страну в глобальный хаб для финансовых афер. На прошлой неделе правительство заявило, что с начала года активность в таких центрах сократилась вдвое, что представлено как ответ на международное давление. Однако аналитики и правозащитники выражают скептицизм, указывая на отсутствие доказательств привлечения к ответственности высших фигур в этой преступной индустрии.
Эта страна Юго-Восточной Азии в последние годы стала мировым центром цифрового мошенничества, где, по оценкам экспертов, преступники зарабатывают миллиарды долларов, нацеливаясь на жертв по всему миру. По данным ООН, сотни тысяч людей были незаконно ввезены в мошеннические центры и содержались в рабских условиях, что серьезно подорвало международный имидж Камбоджи.
Китай и США потребовали действий и приняли собственные меры. В конце прошлого года США и Великобритания ввели санкции против одной из крупнейших камбоджийских корпораций, а американские прокуроры изъяли криптовалюту, связанную с её основателем Чэнь Чжи, натурализованным камбоджийцем, советником премьер-министра Хун Мане и его отца, бывшего премьера Хун Сена. Премьер-министр Хун Манет 5 марта представил новый законопроект для «постоянного» искоренения киберафер, предусматривающий ответственность владельцев недвижимости и работодателей.
Тем не менее, правозащитные группы, такие как Amnesty International, предупреждают о недостаточной прозрачности властей и невыполнении прошлых обещаний. Эксперт Global Initiative Against Transnational Organized Crime Джейсон Тауэр считает, что риторика Пномпеня направлена лишь на снижение международного контроля. Высокий уровень коррупции в Камбодже (163-е место из 182 в индексе Transparency International) и слабый надзор способствовали росту преступной индустрии.
Аналитики подчеркивают, что способность Камбоджи ликвидировать незаконную индустрию зависит не от возможностей, а от политической воли. Специалист Гарвардского университета Джейкоб Симс отмечает, что для устойчивого решения необходимо привлечь к ответственности элитных преступников, которые годами действовали безнаказанно. Мошенники часто получают предупреждения о рейдах, что позволяет высокопоставленным лицам избегать наказания, ставя под сомнение серьёзность усилий правительства.