AQSh Prezidenti Donald Trump Axios gazetasiga bergan intervyusida Eron bilan urushning tezda tugashi mumkinligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSh harbiy kuchlari bombardimon qilish uchun deyarli hech narsa qolmagan. Trump: "Men istagan vaqtda uni to‘xtatishim mumkin", deb da'vo qildi, ammo urushning aniq yakunlanish muddati hali ma'lum emas.
Trumpning bu bayonoti Isroil Mudofaa vaziri Israel Katzning "Operatsiya maqsadlarga erishilguncha davom etadi" degan cheksiz vaqtli e'lonlari bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. AQSh rahbari urushning rejadan oldin borayotganini ta'kidladi: "Urush ajoyib ketmoqda. Biz rejadan oldinmiz. Olti haftalik dastlabki davrda ham o‘ylaganimizdan ko‘proq zarar yetkazdik".
Biroq, Tehrondan kelgan javoblar noaniq: Eron AQSh tomonidan e'lon qilingan o‘t ochishni to‘xtatishga rioya qilishini aniqlamagan. Bundan tashqari, AQShning Eron urushi bo‘yicha elchisi Steve Witkoff CNBCga urush qanday tugashini bilmasligini aytdi, bu rejalarning noaniqligini ko‘rsatadi. Trumpning so‘zlariga qaramay, urushning yakunlanishi Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu bilan "o‘zaro" qaror bo‘lishi kerak, degan fikr mavjud.
Urushning iqtisodiy oqibatlari jiddiy: Eronning Hormuz bo‘g‘ozini tijorat kemalari uchun deyarli yopib qo‘yishi neft narxlarini oshirdi va global iqtisodiy noaniqlikni keltirib chiqardi. Trump Eronni "o‘lim, olov va g‘azab" bilan tahdid qilsa-da, bo‘g‘oz yaqinida uchta kema hujumga uchradi. AQSh harbiy rahbariyati Eronni fuqarolik portlaridan uzoqlashishga chaqirdi, chunki ular harbiy texnikani joylashtirgan.
AQSh maqsadlari o‘zgargan: Dastlab Trump Eron xalqiga "erkinlik" olib kelishni maqsad qilgan, ammo hozirda rasmiylar Eronning yadro, raketa, dron dasturlari va harbiy-dengiz kuchlarini yo‘q qilishni urg‘u surmoqda. Tanqidchilar, masalan, Demokratik senator Chris Murphy, bombardimon to‘xtagach Eron qayta tiklashga urinsa nima bo‘lishi haqida savol qo‘yadi, bu cheksiz urush xavfini ko‘rsatadi. Eronning So‘nggi rahbariy o‘zgarishi (Mojtaba Xomeneyning otasi o‘rniga tayinlanishi) AQShga qarshi mustahkamlikni namoyish etdi.

Президент США Дональд Трамп в интервью Axios заявил, что война с Ираном может завершиться «скоро», поскольку у американских военных «практически не осталось» целей для бомбардировок. Трамп утверждал, что может прекратить боевые действия в любой момент по своему усмотрению: «В любой момент, когда я захочу, она закончится». Однако четких сроков завершения военной операции Вашингтон не предоставил, что вызывает сомнения в реалистичности таких заявлений.
Заявление Трампа прозвучало одновременно с комментариями министра обороны Израиля Исраэля Каца, который заявил, что операция будет продолжаться «без каких-либо временных ограничений, столько, сколько потребуется, до достижения всех целей». Трамп, в свою очередь, повторил свой тезис о том, что война идет «прекрасно» и опережает график: «Мы нанесли больше ущерба, чем считали возможным даже в первоначальный шестинедельный период». Несмотря на это, позиция Тегерана остается неясной — неизвестно, согласится ли Иран на прекращение огня, объявленное исключительно США.
Экономические последствия конфликта становятся все более тяжелыми: Ирану удалось практически заблокировать Ормузский пролив для коммерческого судоходства, что привело к резкому росту цен на нефть и распространению экономической неопределенности в мире. Трамп угрожал Ирану «смертью, огнем и яростью», если блокада продолжится, но в среду возле пролива были атакованы три судна. Американские военные призвали Иран держаться подальше от гражданских портов, обвинив иранские силы в размещении военной техники в зонах коммерческого трафика.
Цели США в войне эволюционировали: изначально Трамп заявлял о намерении принести «свободу» иранскому народу, но теперь официальные лица администрации акцентируют уничтожение ядерной, ракетной и дроновой программ Ирана, а также его военно-морских сил. Критики, такие как сенатор-демократ Крис Мерфи, задаются вопросом, что будет, когда бомбардировки прекратятся и Иран восстановит свои военные возможности — по словам Мерфи, администрация намекнула на «больше бомбардировок», что может означать бесконечную войну.
Политическая ситуация в Иране демонстрирует устойчивость: после гибели верховного лидера Али Хаменеи в результате ударов США и Израиля, Ассамблея экспертов избрала его сына Моджтабу Хаменеи новым руководителем, что было воспринято как акт неповиновения Вашингтону. Трамп ранее выступал против этого выбора, настаивая на роли США в формировании иранского правительства, но иранские власти остаются непоколебимыми. Все это ставит под сомнение эффективность американской стратегии и перспективы скорейшего завершения конфликта.