Chili Prezidenti Xose Antonio Kastning rasmiy portretida Pinochet davridan beri ko‘rilmagan gerb tasvirlangan. Bu belgi Kastning sobiq diktator Augusto Pinochetga bo‘lgan e‘tiqodini ifodalashi mumkin, deb hisoblanadi. Kast 24-fevralda inauguratsiyadan ikki hafta oldin rasmini e‘lon qildi, unda prezidentlik kamari o‘rtasida gerb ko‘rinadi, bu 1990-yildan beri birinchi marta bunday qilingan.
Tahlilchilar Kastning Pinochetga bo‘lgan munosabati nafaqat o‘tmish diktaturalariga nostaljiya, balki mavjud siyosiy tizimdan norozilik belgisi ekanligini muhokama qilmoqda. Xotira va Inson Huquqlari Muzeyi direktori Mariya Fernanda Garsiya dunyo bo‘ylab qattiq siyosatga o‘tish tendentsiyasini kuzatib, bu “demokratiya inqirozi” tufayli o‘tmishdagi dahshatli voqealarni yashamagan odamlar tomonidan ulug‘lanishiga olib kelayotganini ta‘kidladi.
Kast dekabr oyidagi saylovda Chili tarixidagi eng yuqori ovoz bilan g‘alaba qozondi, 7 milliondan ortiq saylovchi unga ovoz berdi. Uning muvaffaqiyati Pinochetga hurmat bildirgan bayonotlariga qaramay erishildi, hatto Kast bir vaqtlar Pinochet tirik bo‘lsa, “u menga ovoz berardi”, deb taxmin qilgan edi. Pinochet 1973-yilda harbiy to‘ntarish orqali hokimiyatni egallab, 17 yil davomida 3000 dan ortiq odamni o‘ldirgan va minglab kishini qiynoqqa solgan.
Kastning kelayotgan hukumatida Pinochetning sobiq advokatlari Fernando Barros va Fernando Rabat mudofaa vaziri va adliya va inson huquqlari vaziri lavozimlariga tayinlandi. Bu tayinlar Kastning diktatura merosi bilan bog‘lanishini yanada mustahkamlaydi. 2023-yildagi so‘rov shuni ko‘rsatadiki, Chililarning uchdan bir qismi 1973-yildagi to‘ntarishni oqlangan deb hisoblaydi.
Kastning muvaffaqiyati Chili siyosatidagi kengroq tendentsiyaning bir qismi bo‘lib, Braziliyada Jair Bolsonaro va Argentinada Xavyer Milei kabi boshqa Lotin Amerikasi rahbarlari ham o‘z mamlakatlaridagi o‘tmish diktaturalarini qo‘llab-quvvatlagan. Peru siyosatshunosi Xose Alejandro Godoyning ta‘kidlashicha, bu rahbarlarning ko‘tarilishi o‘tmish nostaljiyasi emas, balki hozirgi siyosatdan chuqur norozilikning aksidir.

На официальном портрете президента Чили Хосе Антонио Каста изображен герб, не использовавшийся со времен диктатора Аугусто Пиночета. Этот символ может отражать приверженность Каста бывшему диктатору, как отмечают критики. Каст представил портрет 24 февраля, за две недели до инаугурации, на нем виден герб на президентской ленте, что впервые произошло с 1990 года.
Аналитики обсуждают, является ли связь Каста с Пиночетом ностальгией по прошлым диктатурам Латинской Америки или признаком разочарования в текущем статус-кво. Директор Музея памяти и прав человека Чили Мария Фернанда Гарсия отметила глобальный сдвиг в сторону жесткой политики, связав это с «кризисом демократии», который превращает ужасы прошлого в нечто прославляемое теми, кто их не пережил.
Каст победил на президентских выборах в декабре с рекордным числом голосов в истории Чили, получив поддержку более 7 миллионов чилийцев. Его успех достигнут несмотря на прошлые заявления, выражавшие почтение Пиночету, включая предположение, что если бы Пиночет был жив, «он проголосовал бы за меня». Пиночет пришел к власти в результате военного переворота 1973 года, свергнув демократически избранного лидера, и за 17 лет его правления погибло более 3000 человек.
В формируемом правительстве Каста ключевые посты заняли бывшие адвокаты Пиночета Фернандо Баррос и Фернандо Рабат, назначенные министрами обороны и юстиции соответственно. Эти назначения усиливают связь Каста с наследием диктатуры. Опрос 2023 года показал, что более трети чилийцев считают переворот 1973 года оправданным.
Успех Каста является частью более широкой тенденции в Латинской Америке, где такие лидеры, как Жаир Болсонару в Бразилии и Хавьер Милей в Аргентине, также поддерживают прошлые диктатуры. Перуанский политолог Хосе Алехандро Годой утверждает, что подъем этих лидеров отражает не ностальгию, а глубокое разочарование в современной политике, приводящее к поиску авторитарных решений.