Eronning janubidagi Minab shahrida 28-fevral kuni sodir bo‘lgan maktab hujumida 170 dan ortiq odam, asosan bolalar halok bo‘ldi. Bu voqea AQShda norozilik va tergov chaqiriqlarini keltirib chiqardi. Eron rasmiylari bu hujum AQSh-Isroil urushining tinch aholiga qarshi qurbonlaridan biri ekanligini ta'kidlab, halok bo‘lganlarning soni 1300 kishidan oshganini e'lon qildi.
AQSh prezidenti Donald Tramp voqea haqida qarama-qarshi bayonotlar berdi. Dastlab, u hujumni Eron amalga oshirgan deb aybladi, lekin keyinchalik "Men bu haqda hech narsa bilmayman" deb aytdi. The New York Times gazetasi o‘z maqolasida Mudofaa vazirligining dastlabki tergovi AQSh harbiylari hujumga sababchi ekanligini aniqlaganini xabar qildi. Tramp bu xabar haqida so‘ralganda, yana "Men bu haqda bilmayman" deb javob berdi.
Mustaqil tergovlar va ommaviy axborot vositalari hujumda AQShning Tomahawk raketasi ishlatilganligini aniqladi. Tramp esa "Eron ham ba'zi Tomahawk raketalariga ega" deb da'vo qildi, bu esa harbiy mutaxassislar tomonidan rad etildi. AQSh Tomahawk raketalarini ba'zi ittifoqchilariga sotgan bo‘lsa-da, Eron Vashington tomonidan qo‘yilgan og‘ir sanksiyalar tufayli AQShdan qurol sotib olishi mumkin emas.
Trampning o‘z ma'muriyati a'zolari uning Eronni ayblashiga qo‘shilmagani haqida so‘ralganda, u "Men bu haqda yetarlicha ma'lumotga ega emasman" deb javob berdi. U "ko‘plab mamlakatlar" Tomahawk raketalariga ega ekanligini ta'kidlab, hujum bo‘yicha tergov natijalarini qabul qilishga tayyorligini bildirdi. AQSh harbiylari 28-fevralda Eronga qarshi dastlabki zarbalarda Tomahawk raketalaridan foydalanganini tasdiqladi.
Respublikachi senator Jon Kennedi, Trampning ittifoqchisi, AQSh hujumga sababchi ekanligini tan oldi, lekin bu "dahshatli xato" ekanligini ta'kidladi. U tergov natijalarini kutishni aytdi, ammo "bolalar halok bo‘ldi" deb qo‘shdi. Dehqonlar partiyasining deyarli barcha senatorlari Mudofaa vaziri Pits Hegsetga maktab hujumi haqida javob talab qilgan xat yubordi, tinch aholi zararini kamaytirish choralari va sun'iy intellektning maqsadlarni tanlashdagi roli haqida tafsilotlarni so‘rashdi.

Нападение на школу в южном иранском городе Минаб 28 февраля привело к гибели более 170 человек, в основном детей. Этот инцидент вызвал гнев и призывы к расследованию в Соединённых Штатах. Иранские власти подчеркнули, что эта атака стала символом жертв среди мирного населения в войне США и Израиля против Ирана, сообщив, что число погибших превысило 1300 человек.
Президент США Дональд Трамп дал противоречивые заявления о происшествии за последнюю неделю. Изначально он обвинил в бомбардировке Иран, но позже заявил, что "не знает деталей удара". Газета The New York Times сообщила в среду, что предварительное расследование Министерства обороны установило, что за ударом стоят американские военные. На вопрос о принятии ответственности после отчёта Times Трамп снова ответил: "Я не знаю об этом".
Независимые расследования и СМИ пришли к выводу, что удар был нанесён ракетой "Томагавк", американским оружием, которым не обладают ни Иран, ни Израиль. Трамп заявил репортёрам в понедельник, что у Ирана "тоже есть некоторые 'Томагавки'" — утверждение, которое было широко отвергнуто военными экспертами. Хотя США продавали ракеты "Томагавк" некоторым близким союзникам, Иран находится под жёсткими санкциями Вашингтона и не может покупать оружие у США.
Когда Трампа спросили, почему члены его собственной администрации не поддержали его обвинения в адрес Ирана, он ответил на этой неделе: "Потому что я просто недостаточно знаю об этом". Он подчеркнул, что "многочисленные страны" имеют ракеты "Томагавк", и заявил, что примет результаты расследования бомбардировки. Американские военные подтвердили, что использовали ракеты "Томагавк" в начальных ударах по Ирану 28 февраля, а карта Пентагона показала удары по Минабу.
Сенатор-республиканец Джон Кеннеди, союзник Трампа, заявил во вторник, что США стоят за ударом, но подчеркнул, что атака была непреднамеренной. Он назвал это "ужасной, ужасной ошибкой" и выразил сожаление. Почти все сенаторы-демократы направили в среду письмо министру обороны Питсу Хегсету с требованием ответов об атаке на Минаб, запросив детали о мерах по снижению вреда мирному населению и роли искусственного интеллекта в выборе целей.