Oq Nil viloyatidagi Shukeiri qishlog‘ida o‘rta maktab va sog‘ligni saqlash markaziga dron bilan hujum uyushtirildi, natijada kamida 17 kishi halok bo‘ldi, ularning aksariyati maktab qizlari edi. Hujum Sudanning paramilitar Tezkor Qo‘llab-quvvatlash Kuchlari (RSF) tomonidan amalga oshirilgan deb ayblanmoqda. Qishloq yaqinidagi Douiem kasalxonasi direktori doktor Musa al-Majeri ma’lumotlariga ko‘ra, yana 10 kishi yaralangan, shu jumladan uchta qiz og‘ir jarohat olgan, ikkitasi kasalxonada operatsiya qilingan, uchinchisi esa poytaxt Xartumga evakuatsiya qilingan.
Sudan Shifokorlar Tarmog‘i hujumni birinchi bo‘lib xabar qilib, halok bo‘lganlar orasida ikki o‘qituvchi va bir sog‘ligni saqlash xodimi borligini aytdi. Guruh qishloqda harbiy mavjudlik yo‘qligini ta’kidladi. Shifokorlar tarmog‘i va al-Majeri hujum uchun RSFni aybladi, ammo RSF bu haqda izoh bermadi. Shifokorlar tarmog‘ining matbuot kotibi doktor Razan Al-Mahdi: “Bu dahshatli jinoyat RSFning Oq Nildagi buzg‘unchiliklarining davomi hisoblanadi”, deb ta’kidlab, paramilitarlar so‘nggi ikki kun ichida talabalar yotoqxonasi va elektr stantsiyasi kabi bir qancha fuqarolik ob’ektlariga hujum qilganini qo‘shdi.
Shukeiridagi hujum Sudanning deyarli uch yillik urushidagi so‘nggi o‘limga olib kelgan hujumdir. Sudan 2023-yil aprelida harbiylar va RSF o‘rtasidagi hokimiyat kurashi Xartum va mamlakatning boshqa joylarida ochiq janglarga aylanganda tartibsizlikka tushib qoldi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, halokatli urush 40 000 dan ortiq odamni o‘ldirdi, ammo yordam guruhlari haqiqiy son ancha yuqori bo‘lishi mumkinligini aytmoqda. Janglar Kordofan mintaqasida markazlashgan bo‘lib, asosan dronlar bilan amalga oshirilgan o‘limga olib kelgan hujumlar haqida har kuni xabar berilmoqda.
Urush ommaviy qotilliklar, guruh zo‘rlashlari va boshqa jinoyatlar kabi vahshiyliklar bilan ajralib turdi, ular Xalqaro Jinoyat Sudlari tomonidan potentsial urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar sifatida tergov qilinmoqda. So‘nggi vahshiyliklar 2023-yil oktyabr oyida RSF va uning Janjweed ittifoqchilari Darfur shahri el-Fasherni bosib olganida sodir bo‘ldi. BMT tomonidan tayinlangan ekspertlarga ko‘ra, RSFning u yerdagi hujumi “genotsid belgilarini” ko‘rsatdi. BMTning Inson Huquqlari Idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, oktyabr oyida el-Fasherda uch kun ichida kamida 6000 kishi o‘ldirilgan.

В деревне Шукейри в провинции Белый Нил произошла атака с использованием дрона на среднюю школу и медицинский центр, в результате чего погибли по меньшей мере 17 человек, большинство из которых — школьницы. Удар приписывается суданским парамилитарным Силам быстрой поддержки (RSF). По данным доктора Мусы аль-Маджери, директора больницы Дуэйм, ближайшего крупного медицинского учреждения к деревне, еще 10 человек получили ранения, в том числе три девочки с серьезными травмами, двое из них были прооперированы в больнице, а третья эвакуирована в столицу Хартум.
Сеть врачей Судана, отслеживающая войну, первой сообщила об ударе, заявив, что среди погибших — два учителя и один медработник. Группа подчеркнула, что в деревне не было военного присутствия. Как медицинская группа, так и аль-Маджери обвинили в ударе парамилитарные Силы быстой поддержки, но RSF не ответили на запрос о комментарии. Доктор Разан аль-Махди, пресс-секретарь медицинской группы, заявила: «Это ужасное преступление представляет собой продолжение нарушений, совершаемых RSF в Белом Ниле», добавив, что парамилитарии за последние два дня атаковали несколько гражданских объектов, включая студенческое общежитие и электростанцию.
Удар в Шукейри стал последней смертоносной атакой в почти трехлетней войне в Судане. Судан погрузился в хаос в апреле 2023 года, когда борьба за власть между армией и RSF переросла в открытые бои в Хартуме и других частях страны. По данным ООН, разрушительная война унесла жизни более 40 000 человек, но гуманитарные группы утверждают, что реальное число может быть намного выше. Боевые действия сосредоточены в регионе Кордофан, где ежедневно сообщается о смертоносных атаках, в основном с использованием дронов.
Война отмечена зверствами, включая массовые убийства, групповые изнасилования и другие преступления, которые расследуются Международным уголовным судом как потенциальные военные преступления и преступления против человечности. Последние зверства произошли в октябре, когда RSF и их союзники из Джанджавидов захватили город эль-Фашер в Дарфуре. По мнению экспертов, назначенных ООН, атака RSF там имела «признаки геноцида». По данным Управления ООН по правам человека, в эль-Фашере за три дня октября было убито не менее 6000 человек.