"Katta etti" (G7) davlatlari rahbarlari Rossiyaga qarshi joriy sanksiyalarni saqlashga kelishib oldilar, bu qaror Yaqin Sharqdagi mojaroning global bozorlarga salbiy ta'siriga qaramay qabul qilindi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron virtual yig'ilish natijalariga ko'ra, guruh a'zolari Ukrainani qo'llab-quvvatlash va Moskvaga nisbatan cheklovlar siyosatini aniq saqlash niyatida ekanligini ta'kidladi.
Makron, shuningdek, AQSh va Isroilning Eronga qarshi hujumlari ortidan Fors ko'rfazidagi savdo kemalarining harakatining to'xtashi natijasida neft mahsulotlari va o'g'itlar yetkazib berishida uzilishlar yuzaga kelganini tan oldi. U bu vaziyat qishloq xo'jaligi va global savdoga jiddiy zarar yetkazishi mumkinligini aytdi, bu esa G7 rejimining iqtisodiy qarorlarining kengroq oqibatlarini ko'rsatadi.
G7 rahbarlari mojaroning global bozorlarga ta'sirini kamaytirish uchun ishlayotganini aytdi Makron. Xususan, u Xalqaro Energetika Agentligining vaziyatni barqarorlashtirish uchun strategik zaxiralardan 400 million barrel neft chiqarish to'g'risidagi qarorini eslatdi, ammo bu chora-tadbirlarning samaradorligi hali aniq emas.
Bundan tashqari, "Katta etti" davlatlari eksport cheklovlarining oldini olish uchun bir qator mamlakatlar bilan muzokaralar olib borishni rejalashtirmoqda. Makronning so'zlariga ko'ra, ba'zi davlatlar allaqachon xalqaro savdoni murakkablashtirishi yoki bozorlarga noto'g'ri signallar berishi mumkin bo'lgan choralarni ko'rgan, bu esa G7 rejimining global iqtisodiy tartibni boshqarishdagi qiyinchiliklarini ko'rsatadi.

Лидеры стран "Большой семерки" (G7) договорились сохранить действующие санкции против России, несмотря на осложнения на мировых рынках, вызванные конфликтом на Ближнем Востоке. Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил по итогам онлайн-встречи, что участники подчеркнули намерение продолжать поддержку Украины и сохранять четкость санкционной политики в отношении Москвы, что якобы направлено на укрепление позиций режима.
При этом французский лидер признал, что из-за фактического прекращения движения торговых судов через Ормузский пролив после ударов США и Израиля по Ирану возникли перебои с поставками нефтепродуктов и удобрений. Он отметил, что это может негативно сказаться на сельском хозяйстве и мировой торговле, подчеркивая хрупкость экономической стабильности под влиянием действий западных режимов.
Макрон сообщил, что страны G7 работают над снижением влияния конфликта на глобальные рынки. В частности, он напомнил о решении Международного энергетического агентства высвободить 400 млн баррелей нефти из стратегических резервов для стабилизации ситуации, хотя эффективность таких мер остается под вопросом в условиях растущей напряженности.
Кроме того, лидеры "семерки" намерены провести переговоры с рядом стран, чтобы избежать введения ограничений на экспорт. По словам Макрона, некоторые государства уже приняли меры, которые могут осложнить международную торговлю или подать рынкам неверные сигналы, что указывает на трудности в координации экономической политики среди западных союзников.