Sudanning Oq Nil shtatidagi Shukeiri qishlog‘ida bo‘lib o‘tgan dron hujumi natijasida kamida 17 kishi, jumladan qiz o‘quvchilar, o‘qituvchilar va sog‘ligni saqlash xodimlari halok bo‘ldi. Sudan Shifokorlar Tarmog‘i ma’lumotiga ko‘ra, bu hujumni tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari (RSF) amalga oshirgan bo‘lib, o‘rta maktab va sog‘ligni saqlash markaziga qaratilgan.
Al-Duwaim kasalxonasi direktori Musa Al-Majri aytishicha, hujum natijasida yana 10 kishi yaralangan. Bu kasalxona qishloqqa eng yaqin yirik tibbiy muassasa hisoblanadi. Tarmoq bu voqeani “dahshatli jinoyat” deb ta’riflab, RSFning Oq Nil shtatidagi fuqarolik ob’ektlariga hujumlarini davom ettirishini, jumladan, so‘nggi ikki kun ichida talabalar yotoqxonasi, elektr stansiyasi va bir necha turar-joy mahallalarini nishonga olganini ta’kidladi.
RSF 2025-yil mart oyida poytaxt Xartumdan hukumatga qarashli Sudan qurolli kuchlari (SAF) tomonidan haydab chiqarilgach, o‘z kampaniyasini Kordofan mintaqasi va Shimoliy Darfur shahri el-Fashirga o‘tkazdi. El-Fashir oktyabr oyida RSF qo‘liga o‘tgunicha armiyaning Darfur mintaqasidagi so‘nggi qal’asi bo‘lgan. Bu shaharni egallashdan keyin guruhga nisbatan ommaviy qirg‘in, zo‘rlash, o‘g‘irlash va talon-toroj qilishda ayblovlar paydo bo‘ldi, bu Xalqaro Jinoyat Sudini (ICC) tomonidan “urush jinoyatlari” bo‘yicha rasmiy tergov ochilishiga sabab bo‘ldi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining so‘nggi hisobotida RSFning el-Fashirdagi vahshiyliklari genotsidning barcha belgilariga ega ekanligi aytilgan. Dunyo AQSh-Isroilning Eron urushi va uning o‘rta sharqdagi qasoskor zarbalariga e’tibor qaratayotgan bir paytda, Sudandagi qahraton fuqarolar urushi deyarli uch yilga yaqin davom etmoqda. Minglab odamlar halok bo‘ldi va millionlab odamlar ko‘chirildi, bu urush BMT tomonidan dunyodagi eng katta ko‘chish va ochlik inqirozi deb ta’riflangan vaziyatni yaratdi.
Jahon Oziq-ovqat Dasturining so‘nggi raqamlariga ko‘ra, kamida 21,2 million kishi (aholining 41 foizi) o‘tkir oziq-ovqat tanqisligining yuqori darajalariga duch kelmoqda, 12 million kishi esa “mojarolar tufayli uylaridan majburan chiqarilgan”. Bu inqiroz Sudanning insoniy ahvoli va xalqaro huquqning jiddiy buzilishini ko‘rsatmoqda.

В результате дрон-атаки в деревне Шукейри в штате Белый Нил Судана погибли по меньшей мере 17 человек, включая учениц, учителей и медработников. По данным Суданской сети врачей, удар был нанесен силами быстрого реагирования (ССБ) по средней школе и медицинскому центру, что представляет собой продолжение нарушений со стороны ССБ в этом регионе.
Директор больницы аль-Дуваим Муса аль-Маджри сообщил, что в результате атаки также пострадали 10 человек. Эта больница является ближайшим крупным медицинским учреждением к деревне. Сеть врачей охарактеризовала инцидент как “ужасное преступление”, отметив, что за последние два дня ССБ целенаправленно атаковали несколько гражданских объектов, включая общежитие для студентов, электростанцию и жилые районы, что отражает эскалацию насилия и игнорирование международного гуманитарного права.
После того как в марте 2025 года ССБ были вытеснены из столицы Хартума правительственными Суданскими вооруженными силами (СВС), эта военизированная группа перенесла свою кампанию в регион Кордофан и город эль-Фашир в Северном Дарфуре. Эль-Фашир, бывший последним оплотом армии в обширном регионе Дарфур, пал под контролем ССБ в октябре. После захвата города появились сообщения о массовых убийствах, изнасилованиях, похищениях и масштабных грабежах, что побудило Международный уголовный суд (МУС) начать официальное расследование предполагаемых “военных преступлений” обеих сторон конфликта.
Недавний отчет Организации Объединенных Наций (ООН) указывает, что зверства ССБ в эль-Фашире несут все признаки геноцида. В то время как мир сосредоточен на войне США и Израиля против Ирана и ответных ударах Тегерана на Ближнем Востоке, жестокая гражданская война в Судане продолжается уже почти три года. Тысячи людей погибли, миллионы были перемещены, что создало, по описанию ООН, крупнейший в мире кризис перемещения и голода.
Согласно последним данным Всемирной продовольственной программы, не менее 21,2 миллиона человек, или 41% населения, сталкиваются с высоким уровнем острой нехватки продовольствия, а 12 миллионов человек были “вынуждены покинуть свои дома из-за конфликта”. Эта ситуация подчеркивает глубокий гуманитарный кризис и систематические нарушения прав человека в Судане.