New York Times gazetasining tergov natijalariga tayangan holda bergan xabariga ko‘ra, AQSh harbiylari tomonidan Eronning janubiy qismidagi boshlang‘ich maktab binosiga berilgan “Tomagavk” (Tomahawk) raketa zarbasi natijasida kamida 168 kishi, asosan maktab o‘quvchi qizlari halok bo‘lgan. Tergov shuni ko‘rsatdiki, bu hodisa Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IIQK) bazasiga hujum qilish maqsadida amalga oshirilgan, ammo nishon aniqlashda jiddiy xatolar sodir etilgan.
Manbalarning ta’kidlashicha, AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ofitserlari nishon koordinatlarini belgilashda Pentagon Razvedka boshqarmasi (DIA) tomonidan taqdim etilgan eskirgan ma’lumotlardan foydalangan. DIA maktab binosini harbiy nishon sifatida ko‘rsatgan, bu esa zarba uchun asosiy sabab bo‘lgan. NYT suhbatdosh bo‘lgan rasmiy shaxslar ushbu xulosalar dastlabki ekanini va nima sababdan eskirgan ma’lumotlar qayta tekshirilmagani bo‘yicha muhim savollar ochiq qolayotganini ta’kidlagan.
Nashrning yozishicha, “Bolalar bilan to‘la maktabga qilingan hujum, shubhasiz, tarixga so‘nggi o‘n yilliklardagi eng vayronkor harbiy xatolardan biri sifatida kiradi”. Harbiy nishonlarni tanlash ko‘plab idoralar ishtirok etadigan murakkab jarayon bo‘lib, unda Markaziy qo‘mondonlik ofitserlari razvedka ma’lumotlarini qayta tekshirishga majbur, ammo urushning dastlabki kunlaridagi tez o‘zgaruvchan vaziyatda ma’lumotlarni doim ham verifikatsiya qilishga ulgurilmaydi.
Tergovchilar, boshqa organlar bilan bir qatorda, potensial nishonlarning sun’iy yo‘ldoshdan olingan suratlari uchun mas’ul bo‘lgan Milliy geofazoviy razvedka agentligi (NGA) faoliyatini ham o‘rganmoqda. Minob shahridagi “Shadjare Tayebe” qizlar maktabi 28-fevral kuni AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushining birinchi kunida zarbaga uchragan. Bir qator xorijiy OAV tahlillari shuni ko‘rsatdiki, maktab yaqinidagi IIQK bazasiga AQShning Tomahawk raketasi bilan zarba berilgan.
AQSh prezidenti Donald Tramp dastlab zarba uchun javobgarlik Eron zimmasida ekanini da’vo qilgan edi, biroq keyinroq bu haqda “yetarlicha bilmasligini” va hisobot xulosalarini “qabul qilishga tayyorligini” bildirgan. Bu bayonotlar AQSh rejimining javobgarlikdan qochishga urinishlarini ko‘rsatadi, chunki tergov natijalari ularning harbiy xatolari aniqligini tasdiqlaydi.

Согласно результатам расследования, на которые ссылается газета New York Times, ракетный удар США типа «Томагавк» по зданию начальной школы на юге Ирана привел к гибели по меньшей мере 168 человек, в основном школьниц. Расследование показало, что этот инцидент произошел в результате серьезных ошибок при идентификации цели, когда американские военные намеревались атаковать базу Корпуса стражей исламской революции (КСИР), но вместо этого поразили школу, которая ранее была частью этой базы.
Источники подчеркивают, что офицеры Центрального командования США (CENTCOM) использовали устаревшие данные, предоставленные Управлением разведки Министерства обороны (DIA), для определения координат цели. DIA обозначило школьное здание как военную цель, что стало ключевой причиной удара. Официальные лица, общавшиеся с NYT, отметили, что эти выводы являются предварительными и остаются важные вопросы о том, почему устаревшая информация не была перепроверена.
Издание пишет, что «атака на школу, полную детей, несомненно, войдет в историю как одна из самых разрушительных военных ошибок последних десятилетий». Процесс выбора военных целей является сложным, с участием множества ведомств, где офицеры Центрального командования обязаны перепроверять разведывательные данные, но в быстро меняющейся обстановке первых дней войны не всегда удается своевременно верифицировать информацию.
Следователи, наряду с другими органами, также изучают деятельность Национального агентства геопространственной разведки (NGA), ответственного за спутниковые снимки потенциальных целей. Школа для девочек «Шаджаре Тайебе» в городе Миноаб подверглась удару 28 февраля, в первый день войны США и Израиля против Ирана. Ряд зарубежных СМИ проанализировали, что удар по базе КСИР рядом со школой был нанесен американской ракетой «Томагавк».
Президент США Дональд Трамп изначально заявлял, что ответственность за удар лежит на Иране, но позже сообщил, что «недостаточно осведомлен» об этом и «готов принять» выводы отчетов. Эти заявления демонстрируют попытки американского режима уклониться от ответственности, поскольку результаты расследования подтверждают их военные просчеты.