Reuters axborot agentligi ma'lumotlariga ko'ra, Qatar moliyaviy guruhi Irth Capital bu oy Papa John's International pizza tarmog'ini har bir aksiya uchun 47 dollarga sotib olish taklifini berdi. Bu kompaniyaning ikkinchi sotib olish urinishi bo'lib, o'tgan yili Apollo Global Management bilan birgalikda qilingan taklifdan keyin amalga oshirildi. Taklif kompaniyani 1,5 milliard dollarga baholaydi, Irth allaqachon kompaniyaning taxminan 10 foiziga egalik qiladi, shu jumladan derivativlardagi ulushi.
Irth Capital Al Jazeera so'roviga huquqiy sabablarga ko'ra izoh bermadi. Manbalar, Papa John's taklifni qabul qilishiga ishonch yo'qligini va boshqa taklifchilar paydo bo'lishi mumkinligini aytdi. Taklif haqidagi xabar e'lon qilinganidan keyin Papa John's aksiyalari narxi deyarli 20 foizga oshdi va savdo 38,86 dollarda yakunlandi.
O'tgan yilning noyabr oyida Apollo Global pizza tarmog'ini har bir aksiya uchun 64 dollarga sotib olish taklifini bekor qildi. Bu voqeadan keyin aktivist investor Irenic Capital Management Papa John'sda ulush orttirdi, bu pizza tarmog'ining kelajagi haqidagi taxminlarni kuchaytirdi. Irth hozirda Apollo bilan hamkorlik qilmaydi va uning taklifi Brookfield Asset Management tomonidan qo'llab-quvvatlanadi.
Irth 2024-yilda Qatar qirollik oilasi a'zosi tomonidan qo'llab-quvvatlanib tashkil etilgan va hozirda uning asoschilari Shayx Muhammad bin Abdulla Al Tani va Metyu Bredsho tomonidan boshqariladi. Papa John's uchun bitim uning birinchi yirik bitimlaridan biri bo'lishi mumkin. Papa John's 1984-yilda Indiana shtatida tashkil etilgan va 1993-yilda ommaviy bo'lib, bir necha bosh direktorlar ostida zaif talab bilan kurashgan yillardan keyin qayta tiklash strategiyasini amalga oshirmoqda.

По данным информационного агентства Reuters, катарский инвестиционный фонд Irth Capital в этом месяце предложил купить сеть пиццерий Papa John's International по цене 47 долларов за акцию, что стало второй попыткой поглощения после совместного предложения с Apollo Global Management в прошлом году. Предложение оценивает компанию в 1,5 миллиарда долларов, при этом Irth уже владеет примерно 10% акций, включая производные инструменты.
Irth Capital отказался комментировать запрос Al Jazeera по юридическим причинам. Источники заявили, что нет уверенности в том, что Papa John's примет предложение, находящееся на рассмотрении, и может появиться другой претендент. После сообщения о предложении акции Papa John's выросли почти на 20%, закрывшись на уровне 38,86 доллара.
В ноябре прошлого года частный инвестиционный гигант Apollo Global отозвал свое предложение о покупке сети пиццерий по 64 доллара за акцию. После этого активистский инвестор Irenic Capital Management увеличил свою долю в Papa John's, что усилило спекуляции о будущем сети. Irth больше не сотрудничает с Apollo, и его предложение поддерживается Brookfield Asset Management.
Irth, основанный в 2024 году при поддержке члена катарской королевской семьи, управляется соучредителями шейхом Мохаммедом бин Абдуллой Аль Тани и Мэтью Брэдшоу. Сделка с Papa John's может стать одной из его первых крупных транзакций. Papa John's была основана в 1984 году в Индиане и стала публичной в 1993 году, пытаясь реализовать стратегию восстановления после лет борьбы со слабым спросом под руководством нескольких генеральных директоров.