Xalqaro Energiya Agentligi (IEA) Eron, AQSh va Isroil o‘rtasidagi urush global neft bozorida tarixdagi eng katta ta’minot uzilishini keltirib chiqarganini e’lon qildi. Agentlik 2026-yil uchun neft ta’minoti o‘sish prognozini 2,4 million barreldan 1,1 million barrelgacha qisqartirdi. Hozirda qo‘pol neft ishlab chiqarish kamida kuniga 8 million barrelga kamaygan.
Urush boshlanganidan beri, Fors ko‘rfazidagi tor Hormuz bo‘g‘ozi global neft ta’minotining 20% uchun to‘siqga aylandi. Eron “bir litr neft ham” bo‘g‘ozdan o‘tkazmaslik bilan tahdid qilmoqda. IEA ma’lumotlariga ko‘ra, bo‘g‘oz orqali hozirgi yuk tashish urushdan oldingi darajasining 10% dan kamini tashkil qiladi, bu 2025-yilda kuniga 15 million barrel edi. Neft narxi hozirda barrel uchun 100 dollar atrofida.
Isroil Qurolli Kuchlari (IDF) payshanba kuni Tehron yaqinidagi “yadro qurolini ishlab chiqish uchun muhim imkoniyatlarni rivojlantirishda foydalanilgan” ob’ektni bombardimon qilganini ma’lum qildi. Yadro qurollari nazorati bo‘yicha “Institut for Science and International Security” (ISIS) prezidenti Devid Olbrayt X (sobiq Twitter) platformasida “Taleghan 2” ob’yektining 11-martdagi sun’iy yo‘ldosh tasvirlari tom qoplamasida uchta katta teshik ko‘rsatganini yozdi. IDF bu majmua 2000-yillarda maxfiy “AMAD” loyihasi doirasida ilg‘or portlovchi moddalarni ishlab chiqish va sezgir tajribalar o‘tkazish uchun ishlatilganini da’vo qildi.
Dubay hukumatining matbuot idorasi dron qoldiqlari “muvaffaqiyatli to‘sib qo‘yilgan”idan keyin binoning jabhasiga qulaganini, ikkita “kichik” hodisa ro‘y berganini xabar qildi. Kuvayt xalqaro aeroporti dron hujumidan keyin kichik zarar ko‘rganini, Bahrayn va Umonda yoqilg‘i saqlash inshootlari ham ertalabki zarbalarga uchraganini ma’lum qildi. Isroil o‘z bayonotida “Eron bo‘ylab terror rejimi infratuzilmasini nishonga olgan keng ko‘lamli zarbalar to‘lqinini” boshlaganini aytdi.
Iroq o‘zining barcha neft terminalarini vaqtincha to‘xtatganini e’lon qildi. Bu qaror mamlakatning janubiy eksport terminalari yaqinidagi Iroq suvlarida ikki xorijiy neft tankeriga hujum qilinishi va olov chiqishi sabab bo‘ldi. Iroq Portlar Bosh Kompaniyasidan Farhan Al-Fartousi davlat televideniyasiga bergan intervyusida bitta ekipaj a’zosi halok bo‘lganini va 38 nafari qutqarilganini aytdi. Maltalik bayroqli “Zefyros” va Marshall orollari bayrog‘i ostidagi “Safesea Vishnu” kemalari zarar ko‘rgan.
Ummon o‘zining Mina Al Fahal neft eksport terminalidagi barcha kemalarni ehtiyot chora sifatida evakuatsiya qildi. Bu terminal Fors ko‘rfazida, hozirda Eron tomonidan to‘sib qo‘yilgan Hormuz bo‘g‘ozidan tashqarida joylashgan bo‘lib, Yaqin Sharqdan qo‘pol neftni tashish uchun oz qolgan muqobil yo‘llardan biridir. Evakuatsiya buyrug‘i chorshanba kuni Ummonning eng yirik porti bo‘lgan Salalah portida dron zarbalari olov chiqarganidan keyin berildi.
Yangi Zelandiyaning “Air New Zealand” aviakompaniyasi Eron urushining oqibatlari reaktiv yoqilg‘i narxlarini oshirgani va parvoz yo‘nalishlarini cheklagani sababli, may oyining boshlarigacha parvozlarning taxminan 5% ni, ya’ni taxminan 1100 ta parvozni bekor qilishini e’lon qildi. Bosh direktor Nikhil Ravishankar Radio Yangi Zelandiyaga bergan intervyusida uzoq masofali parvozlar asosan saqlanib qolishini aytdi. Aviakompaniya va Avstraliyaning “Qantas Airways”, Skandinaviyaning “SAS” va Tailandning “Thai Airways” kabi boshqa tashuvchilar ham Yaqin Sharq havo makonining buzilishi va yoqilg‘i xarajatlarining oshishi tufayli ushbu haftada tariflarni oshirdi.

Международное энергетическое агентство (МЭА) заявило, что война между Ираном, США и Израилем создает крупнейшее нарушение поставок в истории мирового нефтяного рынка. Агентство сократило прогноз роста поставок нефти на 2026 год более чем вдвое – с 2,4 млн до 1,1 млн баррелей в сутки. В настоящее время добыча сырой нефти сократилась как минимум на 8 млн баррелей в сутки.
С начала конфликта узкий Ормузский пролив стал узким местом для примерно 20% мировых поставок нефти. Иран пригрозил не пропускать «ни одного литра» нефти через пролив, пока продолжаются боевые действия. По данным МЭА, текущие поставки через пролив составляют менее 10% от довоенного уровня, который в 2025 году достигал 15 млн баррелей в сутки. Цены на нефть в четверг колебались около 100 долларов за баррель.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила в четверг, что её авиация нанесла удар по объекту недалеко от Тегерана, «использовавшемуся для развития критических возможностей в создании ядерного оружия». Президент Института науки и международной безопасности (ISIS) Дэвид Олбрайт в публикации на X сообщил, что спутниковые снимки объекта «Талеган-2» от 11 марта показали три массивных отверстия в почвенном покрытии его крыши. ЦАХАЛ утверждает, что комплекс использовался для разработки передовых взрывчатых веществ и проведения чувствительных экспериментов в рамках секретного проекта «АМАД» в 2000-х годах.
Власти Дубая сообщили, что обломки дрона после «успешного перехвата» упали на фасад здания, произошли два «незначительных» инцидента. В Кувейте международный аэропорт получил незначительные повреждения после удара дрона, объекты хранения топлива в Бахрейне и Омане также были поражены. Израильская армия заявила, что начала «широкомасштабную волну ударов по инфраструктуре иранского террористического режима по всему Ирану». Ранее в четверг иранская армия сообщила о запуске ракет по целям в Израиле.
Ирак объявил о временной приостановке работы всех своих нефтяных терминалов после атак на два иностранных нефтяных танкера в иракских территориальных водах. Представитель Генеральной компании портов Ирака Фархан Аль-Фартуси заявил государственному телевидению, что один член экипажа погиб, 38 были спасены. Пострадали танкеры под мальтийским флагом «Zefyros» и под флагом Маршалловых островов «Safesea Vishnu».
Оман эвакуировал все суда со своего ключевого нефтеэкспортного терминала Мина-эль-Фахаль в качестве предупредительной меры. Этот терминал стратегически расположен в Оманском заливе, вне блокированного Ираном Ормузского пролива, что делает его одним из немногих оставшихся портов, обеспечивающих альтернативный маршрут для отгрузки сырой нефти с Ближнего Востока. Эвакуация последовала после ударов дронов, вызвавших пожар в порту Салала, крупнейшем порту Омана.
Авиакомпания Air New Zealand объявила об отмене около 5% рейсов, примерно 1100, до начала мая из-за последствий войны с Ираном, которые привели к росту цен на авиатопливо и ограничению маршрутов полетов. Генеральный директор Нихил Равишанкар заявил Radio New Zealand, что дальнемагистральные рейсы в основном сохранятся. Air New Zealand и другие перевозчики, включая Qantas Airways, SAS и Thai Airways, также повысили тарифы на этой неделе из-за сбоев в воздушном пространстве Ближнего Востока и роста затрат на топливо.