Bahrayn, Quvayt, Ummon, Qatar, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari kabi oltita Fors ko‘rfazi davlati dunyodagi eng suv tanqis mamlakatlar qatoriga kiradi va ular 62 milliondan ortiq aholining ehtiyojlarini qondirish uchun tuzsizlantirishga katta darajada bog‘liq. Bu davlatlar cho‘llar bo‘lib, doimiy daryolari yo‘q, shuning uchun ular asosan er osti suvlari va tuzsizlantirishga tayanadi.
Fors ko‘rfazi davlatlari dunyodagi tuzsizlantirilgan suvning taxminan 40 foizini ishlab chiqaradi, sohil bo‘ylab 400 dan ortiq tuzsizlantirish zavodlariga ega. Birlashgan Millatlar Tashkiloti belgilagan mutlaq suv tanqisligi chegarasi har bir kishi uchun yiliga 500 kub metrni tashkil qiladi, ammo Fors ko‘rfazi davlatlarida bu ko‘rsatkich atigi 120 kub metrni tashkil etadi, shuning uchun ular tuzsizlantirish orqali talab va taklif o‘rtasidagi bo‘shliqni to‘ldirishga majbur.
2023-yilgi Fors ko‘rfazi Hamkorlik Kengashi Statistik Markazi hisobotiga ko‘ra, oltita davlat tuzsizlantirish orqali 7,2 milliard kub metr (1,9 trillion gallon) chuchuk suv ishlab chiqargan, bu har bir kishi uchun yiliga taxminan 122 kub metr yoki kuniga 334 litrni tashkil qiladi. Saudiya Arabistoni 3 milliard kub metr bilan eng ko‘p tuzsizlantirilgan suv ishlab chiqaruvchi davlat bo‘lsa-da, uning umumiy suv iste’molidagi ulushi atigi 18 foizni tashkil etadi, chunki u asosan er osti suvlariga tayanadi.
Tuzsizlantirish – bu dengiz suvidan tuz va minerallarni olib tashlash jarayoni bo‘lib, odatda issiqlik distillash yoki teskari osmoz usullari orqali amalga oshiriladi. Teskari osmoz energiya tejamkorligi va past operatsion xarajatlari tufayli tobora ommalashib bormoqda. Urush harakatlari bu muhim infratuzilmani xavf ostiga qo‘yganligi sababli, mintaqaning suv ta’minoti barqarorligi jiddiy tahdid ostida qolmoqda.

Война США и Израиля против Ирана выявила уязвимость критической водной инфраструктуры в одном из самых вододефицитных регионов мира – Персидском заливе. На этой неделе министр иностранных дел Ирана обвинил США в ударе по опреснительной установке на острове Кешм у побережья Ирана в Ормузском проливе. Сообщается, что удар привел к прекращению водоснабжения 30 деревень. Всего через 24 часа Бахрейн заявил, что иранский дрон нанес материальный ущерб одной из его опреснительных установок близ Мухаррака.
Шесть государств Персидского залива – Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты – входят в число самых вододефицитных стран мира и сильно зависят от опреснения для удовлетворения потребностей своего совокупного населения, превышающего 62 миллиона человек. Эти государства представляют собой пустыни без постоянных рек, поэтому они полагаются в основном на грунтовые воды и опреснение.
Страны Персидского залива производят примерно 40% опресненной воды в мире, эксплуатируя более 400 опреснительных установок вдоль своих побережий. Порог абсолютной нехватки воды, установленный ООН, составляет 500 кубических метров на душу населения в год, но в странах Персидского залива этот показатель в среднем составляет лишь 120 кубических метров, что вынуждает их активно использовать опреснение для восполнения дефицита.
Согласно отчету Статистического центра ССАГПЗ за 2023 год, шесть государств произвели 7,2 миллиарда кубических метров пресной воды путем опреснения, что эквивалентно примерно 122 кубическим метрам на душу населения в год. Саудовская Аравия, крупнейшая и самая населенная страна с 37 миллионами жителей, произвела 3 миллиарда кубических метров опресненной воды в 2023 году, но ее зависимость от опреснения составляет лишь 18% от общего водопотребления, поскольку она в основном полагается на грунтовые воды.
Опреснение – это процесс удаления соли и минералов из морской воды, осуществляемый преимущественно через термическую дистилляцию или обратный осмос. Обратный осмос становится более популярным методом из-за его экономичности и меньшего энергопотребления. Военные действия, угрожающие этой жизненно важной инфраструктуре, создают серьезные риски для водной безопасности региона, подчеркивая хрупкость его ресурсов в условиях конфликта.